Kredi Notu Nedir? Iyi mi Hesaplanır?

Kredi Notu Nasil Hesaplanir Kredi Notu Nedir? Iyi Mi Hesaplanır?

Kredi notu, bir ferdin tüm finansal geçmişinin puanlanması sonucu ortaya çıkan bir not olarak tanımlanmaktadır. Şöyledir ki; kullanılan krediler, kredi kartlarının borç durumu ve ödeme düzeni, kredi borçlarının ödenme durumları belirli kriterlere bakılırsa değerlendirilir, ortaya ‘Kredi Notu’ isminde bir tarif çıkmaktadır.

Bu değerlendirme sonucunda çıkan kredi notunuz şu alanlarda karşınıza çıkar;

  • Yeni kredi başvuruları.
  • Kredi kartı başvuruları.
  • Tüm finansal başvurular ve talepler.

Kredi notu eğer yüksekse; kişinin finansal kurumlara yapmış olduğu ödemelerin tertipli olduğu, verdiği ödeme talimatlarını zamanında yerine getirmiş olduğu görülür. Bu şahıs bankalar ve tüm finansal kurumlar tarafınca güvenli olarak görülür, buna bakılırsa kişinin yapmış olduğu finansal başvurular çoğunlukla pozitif karşılanır.

Kredi notu eğer düşükse; kişinin finansal kurumlara yapmış olduğu ödemelerde bir düzensizlik olduğu, borçlarını zamanında ödemediği, bankalara ve herhangi bir finansal kuruluşa borçlu olduğu görülür. Bu durumda kişinin talep etmiş olduğu finansal başvurular maalesef kabul edilmez.

Kredi Notu Iyi mi Hesaplanır?

Kredi notunun belli başlı hesaplanma yolları vardır. Bunlardan ilki ve en oldukça etkileyen kısmı; kredi kartı borcunun tertipli olarak ödenmesi yada bankadan çekilen kredinin taksitlerinin tertipli olarak ödenmesidir. Bu kriter kredi notunu %30’luk oranla etkilemektedir.

Öteki kriterlere gelecek olursak; kişinin güncel borç durumu kredi notunu %25 oranında etkilerken, yeni kredi çekmeniz bu oranı %2o oranında etkisinde bırakır, kredi kullanım sıklığınız %15 oranında etkisinde bırakır ve öteki kriterlerin kredi notunu etkileme oranı %10’dur.

Kredi Notu Iyi mi Öğrenilir?

Kredi notunuzu öğrenebilmenizin yolları şunlardır;

Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’ye ilişik olan bir hizmet olan Findeks vesilesiyle kredi notunuzu 8 TL’lik bir hizmet bedeli karşılığında öğrenebilirsiniz.

Bankaya giderek yada bankanızın web şubesi aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Iyi mi Öğrenilir?

Findeks mobil uygulamasını telefonunuza indirip, kaydolduktan sonrasında kolayca kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Türk Telekom (Avea) müşterisi iseniz, kimlik numaranızı 1122’ye SMS göndererek anında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Turkcell müşterisi iseniz, kimlik numaranızla beraber boşluk bırakarak doğum yılınızı 1122’ye SMS göndererek anında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi notu ile ilgili danışmak istediğiniz mevzuları, aşağıda bulunan yorum kısmı vesilesiyle bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir