Kredi Kartının Güvenlik Kodu Nerede Yazar ?

Günümüzün en oldukca sarfedilen ödeme araçları içinde yer edinen kredi kartı, nakit taşımaya lüzum kalmadan alış veriş olanağı sağlar. Kredi kartı vasıtasıyla hem peşin hem de taksitli alış veriş yapma olanağı mevcuttur. Acil hallerde nakit lüzumsinimi kredi kartıyla karşılanabilir. İnternet üstünden oluşturulan alış verişlerin de en önce ödeme aracı kredi kartıdır. Kredi kartı tüketimi fırsatlarının ve kullanım alanlarının bu şekilde yükselmesi ile eş güdümlü bazı güvenlik önlemlerinin alınması da mecburi duruma gelmiştir. Kart kullanıcılarının emniyetlerinin sağlanabilmesi amacıyla bankalar doğrultusundan alınan önlemler içinde CVV olarak adlandırılan kredi kartı güvenlik kodu da yer alır. CVV kredi kartının arkasında yer edinen 3 haneli sayıdır.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir?

CVV nedir sorusu en kolay şekilde:

CVV’nin kredi kartı kullanıcılarının bilgilerini güvenliğini sağlamak ve güvenliğini sağlamak amacıyla tasarlanmış bir kod bulunmuş olduğu söylenerek yanıtlanabilir.
CVV 3 ya da 4 rakamdan meydana gelir ve kredi kartının arka yüzünde yer alır.
Söz hususu sayılar 3 haneden oldukca ise CVV2 olarak adlandırılır.
CVV2 nedir sorusuna cevap olarak kredi kartının arka yüzündeki sağ üst köşede tespit edilen 4 haneli güvenlik adedinin son 3 hanesinin tarifi bulunmuş olduğu informasyon kapasitesi verilir.
İlk kez 2001 senesinde Visa doğrultusundan kullanılmaya başlanmıştır.

Mastercard sisteminde CVC,
Visa card sisteminde ise CVV olarak adlandırlır.
Amerixan Express kartlarında ise CID adıyla bilinir. Bu güvenlik kodu yalnızca kredi kartının üstünde yazar ve öteki hiçbir evrakta bulunmaz. Kod şahsa özeldir ve yalnızca kart sahibinin bilmesi gerekir.
İnternet üstünden oluşturulan alış verişin yaygınlaşmasıyla eş güdümlü çoktan güvenlik önlemlerine gereksinim duyulmuştur. Kredi kartı verilerinin öteki şahıslar doğrultusundan kullanılmaması ve şahsa hususi kalması kart kullanıcısının mali güvenliği amacıyla bir zorunluluktur. Kredi kartı dolandırıcılığının engellenmesini gerçekleştiren CVV güvenlik kodunun önemi bu şekilde açıklanabilir. Güvenlik kodu olmadan web üstünden oluşturulan alış veriş prosedürü tamamlanamaz. Bir tek kredi kartı sahibinin informasyon kapasitesinde olan bu kod ile alış veriş güvenliği sağlanmış olur.

CVV Iyi mi Bulunur?

Kredi kartı CVV kodu öğrenme prosedürü son aşama basittir.

Bunun için:

Kartın arka yüzündeki imza bandına bakmak yeterlidir.
İmza bandındaki rakamların son 3’ü güvenlik kodu olarak kabul edilir.
Bu kod vasıtası ile kart kullanıcısı web üstünden güvenle alışverişini yapabilir.
Sadece bazı durumlarda CVV kodu silinmiş olabilir. O halde yapılması ihtiyaç duyulan ilgili banka şubesine giderek ya da bankanın satın alan hizmetlerini arayarak güvenlik kodunu öğrenmektir. Banka yetkilisi kart kullanıcısına güvenlik kodunu vermeden evvelce bazı kimlik bilgilerini sorar. Sorularına doğru cevaplar alamazsa CVV kodunu vermez.

Kredi kartı güvenlik kodu silinmiş ise yapılması lüzumlu olan prosedür bankadan kredi kartının yenilenmesini talep etmektir. CVV’nin silinmesi benzer biçimde durumlarda banka doğrultusundan kredi kartının senede 2 kez parasız olarak yenilenmesi mümkündür.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir