Kredi Kartı Yenileme ve Yitik Ücretleri Nedir?

Kredi Kartı Yenileme ve Yitik Ücretleri Nedir?

Kredi kartı artık günümüzde her insanoğlunun temel gereksinimleri içinde yer almakta olup binlerce işlemlerini kolayca çözümlendirmeleri için hayata geçirilmiştir. Bu kartlar yardımıyla birçok kişiler ödemelerini anlık olarak yapıyor, mağaza ve web üstünden yapacakları alışverişleri taksitlendirebiliyor. Gününün büyük bir bölümünü dışarıda geçiren kişiler koşuşturmaca içinde iken cüzdanlarını kaybedebiliyor ya da çaldırabiliyorlar. Eğer limiti yüksek bir kredi kartına sahipseniz kartınızı kaybolması sizlere büyük bir sorun teşkil edecektir. Bu şekilde bir durum yaşayan kişilerin ilk olarak kullanmış oldukları kredi kartının ilişkin olduğu bankayı arayarak kartlarınızın yitik bulunduğunu belirtmeniz gerekmekte. Bu şekilde bildirimlerde bulunan kişilerin herhangi bir halde kendilerine ilişkin olmayan harcamalara karşı itiraz edebilme, ücretlerini geri alma haklarına sahiptirler.

Bankalar tarafınca kredi kartları ilk gönderildiğinde üstünde kişilerin adları ile beraber son kullanma tarihlerinin gün, ay ve yıl olarak eklendiğini göreceklerdir. Kart kullanım durumunun sona ermeden ilkin bankalar tarafınca kişlerin arandıklarını ve adreslerinin güncel olup olmama durumuna nazaran adreslerinize yeni kartların gönderilebileceğini söyleyebiliriz. Kart yenileme işleminin her bankada aynı standartlar üstünde bulunduğunu, genel olarak uzatma süresinin 5 yıla kadar yapıldını söyleyebiliriz. Bu süre öncesinde meydana gelen kırılma, kaybolma, çalınma, yıpranma benzer şekilde durumlarda plansız yenileme işlemi durumunda bankalar müşterilerinden Kredi Kartı Yenileme durumunda ekstre ücretler talep edebilmektedir. Her banka, bünyesinde yer edinen müşterilerin Kredi Kartı yenileme işlemleri için değişik fiyat politikaları yürütmektedir.

Akbank, müşterilerinden gelen kart yenileme taleplerinde üçüncü yenileme işlemine kadar herhangi bir halde ücret talep etmez. 3. yenileme işleminden itibaren her Kredi Kart Yenileme işleminden 8 TL ücret almaktadır. Ziraat Bankası ise bir yıl içinde 3. kez kart yenileme işlemi talep edilmesi durumunda müşterilerinden 10 TL kart yenileme tutarı talep etmektedir. Denizbank ise süre ayrımı olmaksızın 2 defadan fazla kart yenileme işlemi olması durumunda müşterilerinden 4 TL talep etmektedir. Güvence Bankası ise gene müşterilerinden yapacakları 3. kart yenilemeye kadar herhangi bir ücret talep etmez. 4. yenilemeden itibaren 5 TL ücret almaya başlamaktadır. Bu şekilde bankalar belirli yenilemeye kadar herhangi bir halde ücret talep etmeden yenileme işlemlerini gerçekleştirdiğini, bununla beraber belirli bir süreden sonrasında 10 TL’ye kadar ücret talep ettiklerini söyleyebiliriz.