Kredi Kartı Yenileme ve Kayıp Ücretleri Nelerdir

Kredi Kartı Yenileme ve Kayıp Ücretleri Nelerdir?

Kredi Kartı Yenileme ve Kayıp Ücretleri Nelerdir?

Kredi kartı artık günümüzde her insanın temel ihtiyaçları arasında yer almakta olup binlerce işlemlerini kolayca çözümlendirmeleri için hayata geçirilmiştir. Bu kartlar sayesinde birçok kişiler ödemelerini anlık olarak yapıyor, mağaza ve internet üzerinden yapacakları alışverişleri taksitlendirebiliyor. Gününün büyük bir bölümünü dışarıda geçiren kişiler koşuşturmaca içerisinde iken cüzdanlarını kaybedebiliyor ya da çaldırabiliyorlar. Eğer limiti yüksek bir kredi kartına sahipseniz kartınızı kaybolması sizlere büyük bir sorun teşkil edecektir. Böyle bir durum yaşayan kişilerin öncelikle kullanmış oldukları kredi kartının ait olduğu bankayı arayarak kartlarınızın kayıp olduğunu belirtmeniz gerekmekte. Bu şekilde bildirimlerde bulunan kişilerin herhangi bir şekilde kendilerine ait olmayan harcamalara karşı itiraz edebilme, ücretlerini geri alma haklarına sahiptirler.

Bankalar tarafından kredi kartları ilk gönderildiğinde üstünde kişilerin adları ile beraber son kullanma tarihlerinin gün, ay ve yıl olarak eklendiğini göreceklerdir. Kart kullanım durumunun sona ermeden önce bankalar tarafından kişlerin arandıklarını ve adreslerinin güncel olup olmama durumuna göre adreslerinize yeni kartların gönderilebileceğini söyleyebiliriz. Kart yenileme işleminin her bankada aynı standartlar üzerinde olduğunu, genel olarak uzatma süresinin 5 yıla kadar yapıldını söyleyebiliriz. Bu süre öncesinde meydana gelen kırılma, kaybolma, çalınma, yıpranma gibi durumlarda plansız yenileme işlemi durumunda bankalar müşterilerinden Kredi Kartı Yenileme durumunda ekstre ücretler talep edebilmektedir. Her banka, bünyesinde yer alan müşterilerin Kredi Kartı yenileme işlemleri için farklı fiyat politikaları yürütmektedir.

Akbank, müşterilerinden gelen kart yenileme taleplerinde üçüncü yenileme işlemine kadar herhangi bir şekilde ücret talep etmez. 3. yenileme işleminden itibaren her Kredi Kart Yenileme işleminden 8 TL ücret almaktadır. Ziraat Bankası ise bir yıl içerisinde 3. defa kart yenileme işlemi talep edilmesi durumunda müşterilerinden 10 TL kart yenileme ücreti talep etmektedir. Denizbank ise süre ayrımı olmaksızın 2 defadan fazla kart yenileme işlemi olması durumunda müşterilerinden 4 TL talep etmektedir. Garanti Bankası ise yine müşterilerinden yapacakları 3. kart yenilemeye kadar herhangi bir ücret talep etmez. 4. yenilemeden itibaren 5 TL ücret almaya başlamaktadır. Bu şekilde bankalar belirli yenilemeye kadar herhangi bir şekilde ücret talep etmeden yenileme işlemlerini gerçekleştirdiğini, bununla beraber belirli bir süreden sonra 10 TL’ye kadar ücret talep ettiklerini söyleyebiliriz.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours