Kredi kartı sözleşmelerinde aranan yazılı şekil ve ıslak imza şartı kaldırılıyor

Kredi kartı çıkarmak amacıyla vatandaşlar banka şubelerine gitmeden uzaktan etkileşim araçları ile çevrimiçi kanallar üzerinden lüzumlu olan sözleşmeleri yapabilecek. Düzenlemenin 2020 senesinde uygulamaya alınması amacıyla 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nda da değişiklık yapılması amacıyla çalışma başlatılacak. Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan ayrıntıya göre; finansal kuruluşların müşterileriyle gerçekleştirdikleri işlemlerde fiziki belge ve ıslak…


Kredi kartı sözleşmelerinde aranan yazılı şekil ve ıslak imza şartı kaldırılıyor

Kredi kartı çıkarmak amacıyla vatandaşlar banka şubelerine gitmeden uzaktan etkileşim araçları ile çevrimiçi kanallar üzerinden lüzumlu olan sözleşmeleri yapabilecek. Düzenlemenin 2020 senesinde uygulamaya alınması amacıyla 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nda da değişiklık yapılması amacıyla çalışma başlatılacak.
Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan ayrıntıya göre; finansal kuruluşların müşterileriyle gerçekleştirdikleri işlemlerde fiziki belge ve ıslak imza tüketiminin azaltılmasına yönelik mühim bir ismim atılacak.

2020 senesinde yaşama geçirilmesi plan edilen planlama kapsamında banka kartları ve kredi kartlarının çıkarılmasına, kullanımına, takas ve mahsup işlemlerine dair usul ve temelleri düzenleyen 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nda da değişiklık yapılması öngörülüyor.

ISLAK İMZA ŞARTI KALKIYOR

İlgili kanunda yapılacak değişiklık ardından, kart çıkaran kuruluşlar ile kart sahipleri arasındaki ilişkileri düzenleyen sözleşmelerde aranan yazılı biçim koşulu kaldırılarak, bu sözleşmelerin ıslak imza koşulu aranmaksızın uzaktan etkileşim araçları ile çevrimiçi kanallar üzerinden yapılabilmesinin önü açılacak

Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nda yer alan alakalı madde…Düzenleme ile eş güdümlü kredi kartı çıkarmak amacıyla bundan sonra yurttaşların banka şubelerine gitmelerine de lüzum kalmayacak.

3 YÖNTEM VAR

Mevcutta yer alan uygulamaya göre kredi kartı amacıyla 3 değişik kanal üzerinden müracaat yapılabiliyor. Bunlardan en sık sarfedilenı ise birebir müracaat. Banka şubesinde müracaat ardından düzenlenen sözleşme imzalatıldıktan sonra kredi kartı ya şubeden alınıyor ya da adrese yollanıyor. Yeni Şafak’ın haberine göre; internet ve SMS üzerinden oluşturulan müracaatlarda ise sözleşme metni kurye ile getirilip adreste imza alındıktan sonra kart teslimatı gerçekleşiyor.

230 MİLYON ADEDE YAKLAŞMIŞ DURUMDA

Bankalararası Kart Merkezi doğrultusundan yayınlanan son bilgilere göre ağustos sonu itibarıyla Türkiye’de sarfedilen kart sayısı 2018 yılının aynı devresine kıyasla yüzde 11 oranında artış göstererek toplam rakam 227,2 milyona ulaşmış durumda. Bu rakamın 68,2 milyonunu kredi kartı, 159 milyonunu ise banka kartı oluşturuyor. Öte yandan yazılı biçim ve ıslak imza koşulunı kaldıran planlama yalnızca kredi kartlarına yönelik de olmayacak.

UZAKTAN İLETİŞİM

Faktoring ve finansman sözleşmelerinde aranan yazılı biçim koşulu da kaldırılarak sözleşmelerin ıslak imza koşulu aranmaksızın uzaktan etkileşim araçları ile yapılabilmesine yönelik ismim atılacak. Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Firmaları Kanunu’ndaki alakalı madde.

KANUN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILACAK

Bunun amacıyla de finansal kuruluş olarak etkinlik gösteren finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin kuruluş ve çalışma temelleri ile finansal kiralama, faktoring ve finansman sözleşmelerine dair usul ve temelleri düzenleyen 6361 sayılı kanunda değişiklık yapılacak.

E-Ekstre Nedir? Nasıl Kullanılır?

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap