Kredi Kartı Günlük Gecikme Faizi Ne Kadar

Kredi Kartı Günlük Gecikme Faizi Ne Kadar

Son yıllarda giderek kullanımı artan kredi kartları, gün içinde meydana gelen parasal gereksinimleri giderebilmek için bir numaralı gerek olarak gösterilmekte. Bilgili olarak kullanılması durumunda oldukça güzel sonuçlar gerçekleştiren kredi kartları, bilinçsiz kullanım durumunda birçok kişinin hayatlarını derinden etkilemeye adım atmıştır. Bankalar Arası Kart Merkezi tarafınca meydana getirilen açıklamaya gore devletimizde tam 60 milyon tane kredi kartının bulunduğunu ve birçoğunun etken olarak kullanıldığı belirtiliyor. Meydana getirilen harcamalar sonucunda ödeme zamanı vardığında yapılmayan ödemeler kişilerin başlarını hakikaten ağrıtmakta. Son zamanlarda giderek artan ödeme sorunları kişilerin Kredi Kartı Günlük Gecikme Faizi araştırmaları yapmalarına niçin olmakta. Genel olarak kredi kartı alımları esnasında imzalatılan sözleşmeler içinde yer edinen faiz durumları birçok kişinin okumadan imzalaması durumunda bilinmediğini görmekteyiz.

Herhangi bir nedenden dolayı borçlarını ödeyemeyen kişiler bankalar tarafınca uygulanacak Kredi Kartı Günlük Gecikme Faizi uygulamasını araştırarak ödenmeyen borcun kendilerine ne benzer halde bir faiz getireceğini merak etmektedirler. Etken olarak ödenmeye borcun askeri meblağ kısmındaki kısmına gecikme faizi, askeri borç dışarısında kalan tutarına ise akdi faiz adı verilmektedir.  Gecikme faizi ve akdi faiz esnasında uygulanacak oranlar her 3 ayda bir merkez bankası tarafınca yenilendiğini, oranların genel olarak birbirlerine yakın bulunduğunu söyleyebiliriz. Merkez Bankası tarafınca açıklanan faiz oranlarına tüm bankaların uyma yükümlülükleri bulunduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Geçmiş dönemlere bakarak günümüzde uygulanan Kredi kartı Gecikme Faizi işleminin daha uygun hale getirildiğini söyleyebiliriz. Şu an için gecikme faiz oranının %1,84, akdi faiz oranının ise %2,34 bulunduğunu söyleyebiliriz. Her kredi kartı sahibi borç ödeme zamanında kesinlikle asgari ödeme tutarlarını ödemeleri gerektirme ettiğini, askeri tutarın aşağısında bir ödeme gerçekleştiriliyor ise her iki faiz oranının aynı anda uygulandığını belirtmek istiyoruz. Şahıs borcunu asla ödememiş ya da askeri tutarın aşağısında ödemiş sie ilk olarak askeri meblağ üstünden gecikme faizinin sonrasında ise kalan meblağ üstünde akdi faiz işleminin uygulandığını söyleyebiliriz. Son olarak çıkan faiz tutarının üstüne bir de %15 oranında KKDF, %5 oranında ise BSMV eklendiğini söyleyebiliriz. Kabaca bir hesapla 1,000 TL kredi kartı borcu olan birisinin 1 günlük gecikme faizinin 0,90 TL bulunduğunu söyleyebiliriz.