Kredi Kartı Günlük Gecikme Faizi Ne Kadar

Son yıllarda giderek kullanımı artan kredi kartları, gün içerisinde meydana gelen parasal ihtiyaçları giderebilmek için bir numaralı gerek olarak gösterilmekte. Bilinçli olarak kullanılması durumunda oldukça güzel sonuçlar meydana getiren kredi kartları, bilinçsiz kullanım durumunda birçok kişinin hayatlarını derinden etkilemeye başlamıştır. Bankalar Arası Kart Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre ülkemizde tam 60 milyon adet kredi kartının bulunduğunu ve birçoğunun aktif olarak kullanıldığı belirtiliyor. Yapılan harcamalar sonucunda ödeme zamanı geldiğinde yapılmayan ödemeler kişilerin başlarını gerçekten ağrıtmakta. Son zamanlarda giderek artan ödeme sorunları kişilerin Kredi Kartı Günlük Gecikme Faizi araştırmaları yapmalarına neden olmakta. Genel olarak kredi kartı alımları sırasında imzalatılan sözleşmeler içerisinde yer alan faiz durumları birçok kişinin okumadan imzalaması durumunda bilinmediğini görmekteyiz.

Herhangi bir nedenden dolayı borçlarını ödeyemeyen kişiler bankalar tarafından uygulanacak Kredi Kartı Günlük Gecikme Faizi uygulamasını araştırarak ödenmeyen borcun kendilerine ne gibi bir faiz getireceğini merak etmektedirler. Aktif olarak ödenmeye borcun askeri tutar kısmındaki bölümüne gecikme faizi, askeri borç dışarısında kalan tutarına ise akdi faiz adı verilmektedir.  Gecikme faizi ve akdi faiz sırasında uygulanacak oranlar her 3 ayda bir merkez bankası tarafından yenilendiğini, oranların genel olarak birbirlerine yakın olduğunu söyleyebiliriz. Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz oranlarına tüm bankaların uyma yükümlülükleri bulunduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Geçmiş dönemlere bakarak günümüzde uygulanan Kredi kartı Gecikme Faizi işleminin daha uygun hale getirildiğini söyleyebiliriz. Şu an için gecikme faiz oranının %1,84, akdi faiz oranının ise %2,34 olduğunu söyleyebiliriz. Her kredi kartı sahibi borç ödeme zamanında kesinlikle asgari ödeme tutarlarını ödemeleri gerektiğini, askeri tutarın aşağısında bir ödeme gerçekleştiriliyor ise her iki faiz oranının aynı anda uygulandığını belirtmek istiyoruz. Kişi borcunu hiç ödememiş ya da askeri tutarın aşağısında ödemiş sie öncelikle askeri tutar üzerinden gecikme faizinin sonrasında ise kalan tutar üzerinde akdi faiz işleminin uygulandığını söyleyebiliriz. En son çıkan faiz tutarının üzerine bir de %15 oranında KKDF, %5 oranında ise BSMV eklendiğini söyleyebiliriz. Kabaca bir hesapla 1,000 TL kredi kartı borcu olan birisinin 1 günlük gecikme faizinin 0,90 TL olduğunu söyleyebiliriz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir