Kredi Kartı Aidatını Nasıl Geri Alırım?

Kredi Kartı Aidatını Nasıl Geri Alırım?

Kredi Kartı Aidatını Nasıl Geri Alırım?

Kredi Kartı Aidatı birçok kişiler için küçük bir ödeme olarak gösterilirken zaman içerisinde ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Bankalar, kredi kartı kullanımları durumunda müşterilerinden yeri geldiğinde ayda, 3 ayda, 6 ayda ya da 12 ayda bir aidatlar almaktadır. Bu durumun daha fazla can alıcı noktaya ulaşmaması adına kurumlar tarafından müşterilerden alınan Kredi Kartı Aidatının iade edilmesi gerekildiği bildirilmiştir. Birçok kişi için gün içerisindeki ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı bu kartlar alışverişlerin faizli fiyatlar üzerinden gerçekleştirilmelerine neden olmakta. Alışveriş faizleri ile beraber kredi kart aidatlarının üst üste gelmedi kişilerin bunalım geçirmesine neden olmakta. Alınan aidatlar çok fazla olmamasına karşın sürekli olarak alınıyor olması insanları kendilerini enayi yerine konmasına neden olmakta.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurumunun almış olduğu kararlar doğrultusunda artık bankaların müşterilerinin kullanmış olduğu kredi kartları için aidat almalarını bildirmiştir. Bu bağlamda kullanılan kredi kartlarından eğer bankalar aidat alıyor ise bankalara dilekçe vererek alınan aidatları geri iade edilmesini isteyebilirler. Aidatısız olarak kredi kartı kullanmak isteyen kişiler bankalara bazı taahhüt vermeleri gerektiğini de dile getirmekteler. Bankalar çoğunlukla müşterilerinden ya otomatik ödeme talimatı vermelerini ya da aylık belirli miktarda harcama yapmalarını dile getirmeleri gerekmektedir. Eğer kredi kartınızı sık olarak kullanmıyorsanız yukarıda da belirttiğimiz üzere alınan aidatlar için dilekçeler hazırlayarak Tüketici Hakem heyetine şikayette bulunmalarını gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Tüketici Hakem heyetine yapılacak başvuru işlemlerinin ardından geçmişe dönük alınan Kredi Kartı Aidatı işlemlerini geri alabilirsiniz. Kişilerin ellerinde bulunan sözleşmeler ile beraber yapmaları durumunda 10 yıl öncesine kadar alınan kart aidatlarını geri alabileceklerini söyleyebiliriz. Bankalar eğer bu duruma karşı koyar ve almış olduğu aidatı vermemezlik yaparlar ise mahkeme yolunun açık olduğunu, mahkeme kararı sonucunda mecburen ödemek durumunda kaldıklarını, mahkeme süreci içerisinde iken doğacak avukat ve dosya masraflarının da bankalara ait olduğunu söyleyebiliriz. Artık günümüzde yeni çıkartılan kredi kartlarda aidat ödemesi yapılmadığını, bu tür kredi aidatı işlemlerinin geçmiş dönemlere ait olduğunu söyleyebiliriz. Eğer daha önceki dönemlerde kredi kartı aidatı ödemişseniz bankalar aracılığı ile iletişime geçerek bu sorunu çözümleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*