Kredi Kartı Aidatını nasıl Geri Alırım?

Kredi Kartı Aidatını nasıl Geri Alırım?

Kredi Kartı Aidatı birçok kişiler için küçük bir ödeme olarak gösterilirken süre içinde ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Bankalar, kredi kartı kullanımları durumunda müşterilerinden yeri ulaştığında ayda, 3 ayda, 6 ayda ya da 12 ayda bir aidatlar almaktadır. Bu durumun daha fazlaca can alıcı noktaya ulaşmaması adına kurumlar tarafınca müşterilerden alınan Kredi Kartı Aidatının iade edilmesi gerekildiği bildirilmiştir. Birçok kişi için gün içindeki gereksinimlerini karşılamak için kullandığı bu kartlar alışverişlerin faizli fiyatlar üstünden gerçekleştirilmelerine niçin olmakta. Alışveriş faizleri ile beraber kredi kart aidatlarının üst üste gelmedi kişilerin bunalım geçirmesine niçin olmakta. Alınan aidatlar fazlaca fazla olmamasına karşın sürekli olarak alınıyor olması insanları kendilerini enayi yerine konmasına niçin olmakta.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurumunun almış olduğu kararlar doğrultusunda artık bankaların müşterilerinin kullanmış olduğu kredi kartları için aidat almalarını bildirmiştir. Bu bağlamda kullanılan kredi kartlarından eğer bankalar aidat alıyor ise bankalara dilekçe vererek alınan aidatları geri iade edilmesini isteyebilirler. Aidatısız olarak kredi kartı kullanmak isteyen kişiler bankalara bazı taahhüt vermeleri gerektirme ettiğini de dile getirmekteler. Bankalar çoğunlukla müşterilerinden ya otomatik ödeme talimatı vermelerini ya da aylık belirli oranda harcama yapmalarını dile getirmeleri gerekmektedir. Eğer kredi kartınızı sık olarak kullanmıyorsanız yukarıda da belirttiğimiz suretiyle alınan aidatlar için dilekçeler hazırlayarak Tüketici Yargıcı heyetine şikayette bulunmalarını gerektirme ettiğini belirtmek istiyoruz.

Tüketici Yargıcı heyetine yapılacak müracaat işlemlerinin arkasından geçmişe dönük alınan Kredi Kartı Aidatı işlemlerini geri alabilirsiniz. Kişilerin ellerinde bulunan sözleşmeler ile beraber yapmaları durumunda 10 yıl öncesine kadar alınan kart aidatlarını geri alabileceklerini söyleyebiliriz. Bankalar eğer bu duruma karşı koyar ve almış olduğu aidatı vermemezlik yaparlar ise mahkeme yolunun açık bulunduğunu, mahkeme sonucu sonucunda mecburen ödemek durumunda kaldıklarını, mahkeme süreci içinde iken doğacak avukat ve dosya masraflarının da bankalara ilişik bulunduğunu söyleyebiliriz. Artık günümüzde yeni çıkartılan kredi kartlarda aidat ödemesi yapılmadığını, bu tür kredi aidatı işlemlerinin geçmiş dönemlere ilişik bulunduğunu söyleyebiliriz. Eğer daha önceki dönemlerde kredi kartı aidatı ödemişseniz bankalar aracılığı ile iletişime geçerek bu problemi çözümleyebilirsiniz.