Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı?

Kredi Kartı Aidatı

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı?

Ülkemizde bankacılık ödeneklerinden bağdur birçok kişinin kredi kartı aidatı yasal mı şeklinde sorduğu sorulara yanıt vereceğiz. 2015 yılında yapılan bir düzenleme ile birlikte kredi kartlarından alınan aidatlar devlet nazarında YASAL HALE GETİRİLDİ. Kısacası bankaların sizlere yansıttıkları bu ödenekler artık yasal.

Ancak devlet, bununla birlikte bankalara bir zorunluluk daha getirdi. Alışverişlerinizde kullanabileceğiniz salt ve aidat alınamayan bir kredi kartı vermeyi de zorunlu hale getirdi. Dolayısı ile sizler için aidat ödemeyeceğiniz bir alternatif de sunulmak zorunda. Aksi takdirde bankalar bu anlamda kendi sözleşmelerinden yana hükümsüz duruma gelirler.

Kredi Kartı Aidat Maddesi Sözleşmede Yer Almalı

Kredi kartı ile alakalı olarak alınacak aidatların başvuru aşamasında sizlere beyan edilmesi gerekir. Sözleşmeniz içerisinde de sizden kesilecek olan kredi kartı aidatları meblağ olarak belirtilmelidir. Aksi takdirde banka, bu anlamda yine hükümsüz ve haksız bir duruma geçecektir. Hakkınızı arayabilme ve ücretleri geri alabilme şansına da sahip olabilirsiniz.

Kredi kartı aidatları sözleşmede belirtilmedi ise kısa bir süre içerisinde Tüketici Hakları Hakem Heyeti başvurusu yapmak mantıklıdır. Bu sayede tarafınızdan alınan haksız ödemeleri çok kısa süre içerisinde tahsil edersiniz. Bu da beraberinde ilerleyen süreçlerde bankaların usulsüz alımlarını ciddi anlamda etkileyecektir.

Tabi ki bir de hesap işletim ücreti ile alakalı olarak merak edilen sorular var. Bundan sonraki makalemizde de bu anlamda bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*