Köyde Oturanlara Para Kazandıran İş Fikirleri 2022

İçindekilerKöyde Yaşayanlara Para Kazanma YöntemleriKüçükbaş yada Büyükbaş HayvancılıkTavuk YetiştiriciliğiÇiftçilikKöy Ekmeği ve Öteki Organik Ürünlerin Ticaretini YapınMantar YetiştiriciliğiSütçülük

Köy yaşamını tamamımız biliriz. Senelerce köye yaşamasanız da tv programlarından, filmlerden falan. Doğal olarak birde para kazanmanın yolları var. Köyde yaşıyor olmak, para ihtiyacınızın olmadığı anlamına gelmiyor. İşte size birkaç düşünce.

Köyde Yaşayanlara Para Kazanma Şekilleri

Eğer köyde yaşıyor iseniz, para kazanmanız için büyük şehirlerde yaşayanlar kadar şansınız yok anlamına gelir. Doğal olarak hiçbir şey olanaksız değildir. Eğer hakikaten isterseniz, sizde vaktinizi paraya çevirebilirsiniz. Köyde para kazanmanın en fena yanı, parayı harcayacak bir yer olmamasıdır. Bu da büyük bir sorun doğal olarak. Paranın harcanma aşamasında sizlere destek olabiliriz. :

Köyde para kazanma şekillerinden birincisi elbet internettir. Şundan dolayı köyde sessiz ortamda TTNET ADSL modemden aldığınız tadı başka bir yerde bulamazsınız. Eğer internetiniz çekiyor ise, yazı yazarlığından, e-ticarete, anket doldurma sitelerinden grafik tasarımına kadar web başlangıcında kolay şekilde para kazanabilirsiniz. Eğer web çekmiyor ise, o vakit işler fena 🙂

Küçükbaş yada Büyükbaş Hayvancılık

Kazanmak istediğiniz para miktarı bir aileyi geçindirecek kadar ise, ozaman minimum 100 koyun yada 4-5 büyükbaş inek beslemeniz gerekiyor. 50 koyunla da bir aile geçinir elbet. Sadece birazcık daha imkanlar kısıtlıdır. Köyde yaşayan kişilere bizim bu hususta ki en büyük tavsiyemiz, eğer köyde yaşıyor iseniz, bir sebebiniz olmalıdır. Yumurta, et, süt, domates, biber, salatalık şeklinde gıdaları sizde marketten yada toptancıdan satın alıyor iseniz, köyde oturmanızın hiçbir anlamı yoktur. Eğer tüm hayatınızı ormanın içine, o güzel tabiatın, temiz havanın içine kapadıysanız, para kazanmak ve geçiminizi sağlamak için de birbirinden güzel fırsatlar bulabilirsiniz. Azca ilkin de söylediğimiz şeklinde koyun ve inek yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Çiftliklere bakılırsa en büyük pozitif yanları ise hayvanların otlatılması için geniş meraların Türkiye’ nin birçok köyünde mevcut olmasıdır. Ee.. Köyde oturmanın da mantığı budur.

Ek olarak, TKK ile Ziraat Bankası faizsiz hayvancılık kredisi vermektedir. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak mevzu ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz.

Büyükbaş hayvan kredisiSütçü, etçi, kombine sığır yetiştiriciliğiKoyun kredisi

Hayvancılık Yapabilirsiniz.

Tavuk Yetiştiriciliği

Son yıllarda organik yumurtalar oldukça popüler. Doğal olarak organik bulunduğunu söyleyen tavuk çiftlikleri ile köyde yetişen tavuğun yumurtasının içinde dağlar kadar fark olması normaldir. Bu işte ki mühim bir hususta yumurtalar için pazar bulabilmektir. Toptan köy yumurtası dukkanacmak.com alan firmalar konumuzda yumurta ticaretini anlatmıştık. Eğer köyde tavuk yumurtası alıp satarak idame istiyorsanız yada para kazanmak için bu şekilde bir amacınız var ise, tavuk çiftliği oluşturmak zorundasınız. Ya da çiftlik yerine büyük bir alanda salma tavukçuluk yapabilirsiniz. Tavukların dış etkenlerden korunması oldukça zor olacağından sayının fazla olması durumunda köyde güçlük çekmemeniz için tavuk çiftliği kurmanızı önermekteyiz. Sıfır faizli damızlık tavuk çiftliği kredisinden faydalanabilirsiniz.

Çiftçilik

Çiftlik konusunu açmak gerekirse, tarla ekip biçmenizden ibarettir. Köyde hayvancılık işini yukarıda anlattık. Eğer köyünüz sulak bir arazi üstüne kurulmuş ise, sulu ziraat, öteki ihtimalde ise kurum ziraat yapmalısınız. Kuru tarımda genel anlamda bakliyatların ekimi yapılmaktadır. Eğer 200 dönümden fazla ekim yapabileceğiniz araziniz var ise buğday yada arpa ekebilirsiniz. Sadece en fazla 2-3 dönüm bir araziniz mevcut ise, buralara daha çok para kazandıran, örtü artı (sera) ziraat alanı olarak değerlendirebilirsiniz. Zira 2-3 dönüm tarlaya buğday ekerseniz, hasat zamanında kaldıracağınız mahsul ailenizi geçindirmez. Ziraat Bankası 300 Bin TL. Faizsiz Sera Modernizasyonu Kredisi vermektedir. Bu kredi ile örtü altı ziraat yapabilir ve mevcut seralarınızı onarım ettirebilirsiniz.

Köylerde tecim ve esnaflık adına iyi para kazanılabilir. Eğer köyünüzün nüfusu kalabalık ise, market ve bakkalda satılmayan her ürünü köye getirerek pazarlayabilirsiniz. Bir de köyünüz ilçeye uzak mesafede ise, birçok ürünün ticaretini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Çiftçilik Yapabilirsiniz.

Köy Ekmeği ve Öteki Organik Ürünlerin Ticaretini Yapın

Gerçek köy ekmeği lezzetini günümüzde ki elektrikli fırınlarda üretilen ürünlerde bulmak oldukça zor. Zira artık tabiatın dengesi dahi bozuldu. Köyde minik bir fırınınız var ise, organik köy ekmeği yaparak toptan ilçe de pazarlayabilirsiniz. Haftanın her günü yada belirli günleri anlaştığınız bir market yada büfeye köy ekmeği getirip satabilir, bu yöntem yardımıyla ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. Ek olarak son zamanlarda organik ürünlere olan talep artmıştır. Salçadan reçele kadar pek fazlaca ürünün satışını yaparak para kazanabilirsiniz. Bu tarz şeyleri ilçe pazarlarında satabileceğiniz şeklinde, eğer web sıkıntınız yok ise, sanal ortamda mağaza açarak e-ticaret yöntemi ile satış yapabilirsiniz. İnternet üstünde organik ürün satışı meydana getiren pek fazlaca satış ya da şirket vardır. Üstelik bu ürünler bayağı fazla gelir getirmektedir.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Trendyol’da Mağaza {Nasıl} Açılır? Trendyol DÜKKAN Açma Tutarı

31 Mayıs 2022

Mantar Yetiştiriciliği

Son zamanların en popüler meslekleri içinde mantar yetiştiriciliğini saymamız mümkündür. Bu işin şehirlerde yapılması zor olsa gerek. Şundan dolayı mantar için uygun koşulların sağlanması ve mekan bulunması şeklinde birçok sorun ile karşılaşılmaktadır. Mantar yetiştiriciliği için 100 metre kare alan kafi olacaktır. En fazlaca yetiştirilen mantar türlerinin başlangıcında kültür ve istiridye mantarı gelmektedir.

Mantar öteki bitkiler ile etkileşim halinde değildir. Bu sebeple yetişme koşulları kendilerine özgüdür. Nemli ve sıcak ortamlarda fazlaca acele büyürler. Mantarları yetiştirmek için gübre, çimen, ot, talaş vb. maddeler kullanılarak bir karışım hazırlanmaktadır. Bu karışımlara kompost adı verilmektedir. Bu kompostları kendiniz hazırlayabileceğiniz şeklinde, bazı firmalardan temin de edebilirsiniz. Üretimi meydana getirilen mantarları toptan alan mantarlar da bulunmaktadır. Ya da bu mantarları pazarlarda kendiniz de pazarlayabilirsiniz. Alanın direkt olarak güneş almaması gerekir. Bu sayede ısı ve havalandırma işlemleri makineler yardımı ile yapılmalıdır. sahibinden.com‘ dan kompost satın alabilirsiniz.

Mantar yetiştiriciliği Yapabilirsiniz.

Sütçülük

Köylerde en fazlaca tercih edilebilecek faaliyetlerden bir tanesidir. Büyükbaş hayvancılık yapıyorsanız süt satarak gelir elde edebilirsiniz. Sütünüzü ilçelere getirerek günlük süt pazarlayabilirsiniz. Ya da peynir meydana getiren kişiler ile anlaşarak toptan satışını gerçekleştirebilirsiniz. Fiyat artışları ile beraber sütün kilogramı 3-4 TL’ den satılmaktadır. Pastörize sütlerin sağlıksız oluşu sağılarak satılan sütleri cazip hale getirmekte ve pek fazlaca şahıs bu biçim sütlere ulaşmak için araştırma yapmaktadır.

Siz de bu biçim faaliyetlerde bulunarak köylerin dezavantajlı durumunu avantaja çevirebilirsiniz. Ek olarak hayvancılık ve öteki sektörlerde etkinlik göstermek verilmeye devam eden devlet desteklerine müracaat yapabilirsiniz.