Köy Yumurtası İşinde Para Var mı? Kâr Maliyet Hesaplaması 2022 (GÜNCEL)

İçindekilerKöy Yumurtası Kâr ve Maliyet HesaplamasıTavuk Yetiştiriciliği {Nasıl} Yapılır?Tavuk Çiftliği {Nasıl} Kurulur?Tavuk Çiftliği Açmak İçin Lüzumlu BelgelerKazandıran Tavuk ÇeşitleriTavuk Çiftliği Tutarları

Günümüzde para kazanmak için vatandaşlar birçok yol denemektedir. Para kazanmanın bir yolu da köy yumurtası üreticiliği yapmaktır. İnorganik besinlerde bulunan katkı maddelerinin sıhhat açısından zararı dokunan olması sebebi ile insanoğlu organik ürünlere yönelmeye başlamışlardır. Bu sebeple de köy yumurtası işi yapmak oldukça kâr getiren bir meslek haline gelmiştir. Ikimiz de bu yazımızda sizler ile tavuk çiftliği {nasıl} kurulur, yumurta işinin sağlayacağı kâr ve maliyet hesaplamaları, tavuk çiftliği tutarları, tavuk çiftliğinin aylık kazancı ve bu çiftliği kuran firmaları inceleyeceğiz. Siz de bir tavuk çiftliği oluşturmak ve köy yumurtası yetiştiriciliğinden para kazanmak istiyorsanız haberimizi detaylıca inceleyebilirsiniz.

Köy Yumurtası Kâr ve Maliyet Hesaplaması

Tavukların yetiştiriciliğini yapmış olup yumurtaların üretimini gerçekleştirdikten sonrasında sıra pazarlamaya gelmiş anlamına gelir. Yumurtalarınızı elden satmanız yada pazara çıkarmanız halinde işiniz zor olacak ve yatırdığınız sermayeyi uzun solukta bir ihtimal kazanacaksınız bir ihtimal kazanamayacaksınız. Bu sebeple de yumurtalarınızı satmak için belirli bir şirket bulmalı ve toptan satış gerçekleştirmelisiniz. Bu sektörde rakibiniz olacaktır. Rakiplerinizin önüne geçmek için hem kendinizi hem de ürününüzü fazlaca iyi bir halde tanıtmanız ve piyasadaki yerinizi almanız gereklidir. Bu iş için vatanımızda birçok şirket bulunmaktadır. Bu firmalar birçok yerden yumurta biriktirerek toptancı görevi üstlenmektedir. Sadece bir firmadan teklif aldığınızda derhal o teklife yoğunlaşmayın. Öteki firmaların fiyat tekliflerini de inceleyip değerlendirme yaptıktan sonrasında bir firmada karar vermelisiniz.

Köy Yumurtası Kâr ve Maliyet Hesaplaması

Yumurtaların satış fiyatlarının belirlenmesinde yumurtaların boyutları mühim bir etken olacaktır. Köy yumurtaları, inorganik yumurta çeşitlerine gore daha yüksek fiyatlar ile satışa sunulmaktadır. Örnek bir maliyet hesaplaması meydana getirecek olursak;

Çiftliğiniz de toplamda 800 tane gezen tavuğunuz var ve satış yapacağınız gün bu tavukların 700 tanesi yumurta verdi.

Yumurtaların tanesini 2,50 TL’den sattığınızı hesap edersek 2,50*700= 1,750 TL günlük kazancınız olacaktır. Organik yemler 9 TL-15 TL içinde değişim göstermektedir. Bu kapsamda 15 TL‘den hesap edersek 100 kilogramlık bir yem 1.500 TL olacaktır. Günlük kazancınızdan 1.500 TL yem parası düşüldüğünde 1.750-1500= 250 TL elinize para kalacaktır.

Günlük olan 250 TL kazancınızı da aylık olarak hesap meydana getirecek olursak; 250*30= 7 bin 500 TL kazancınız olacaktır. Elektrik, su ve çalışan giderlerini de çıkaracak olursak elinizde aylık 3-4 bin TL duracak anlamına gelir. Eğer yumurtaların bakımını doğru bir halde gerçekleştirirseniz yatırımınız kısa sürede size geri dönüş yapmış olacaktır.

Tavuk Yetiştiriciliği {Nasıl} Yapılır?

Tavuk yetiştiriciliği yaparak köy yumurtası üretimi gerçekleştirmek şu dönemlerde yapabileceğiniz en kârlı işlerden biri olmaktadır. Organik ve naturel beslenmeye rağbet artması sebebi ile vatandaşlar kutulu yumurtalar yerine köy yumurtalarını tercih etmeye başlamış durumdalar. Tavuk yetiştiriciliğinde işinizi hafife almadan oldukça özenli ve tertipli bir halde emek harcama yapmanız gerekmektedir. Doğal ki bir öteki husus da sabırlı olmanız olacaktır.

Bu işe başlamadan ilkin ilk olarak tavuklar ve yetiştiriciliği hakkında bu işi daha evvelinde yapmış olan insanlardan düşünce ve data almanızı tavsiye ederiz. Sonrasında ise en fazlaca hangi tavuklardan verim alacağınız mevzusunda lüzumlu araştırmaları yaparak o türleri getirtmeniz gerekecektir. Doğal ki bunun için ilk olarak uygun tedarikçileri bulmanız gerekecektir. Bunun için de öteki tavuk yetiştiricilerinden düşünce alabilirsiniz.

Meydana getirilen araştırmalar neticesinde gezen tavukların kümes tavuklarından daha fazlaca yumurta ürettiği tespit edilmiştir. Tavuklardan lüzumlu verim almak doğal ki gene siz üreticilerin elinde olacaktır. Bir tavuğun yaşam koşulları ve beslenmesi ile ne kadar fazlaca ilgilenirseniz o yönde verim alacaksınız anlamına gelir. Tavukların yaşayacağı bölgedeki iklim koşullarını, kümesin yada çiftliğin havalandırması ve ısı seviyesi, beslenmeleri için verilecek olan yem yada öteki gıda ögeleri şeklinde tüm hususları dikkatle incelemeniz gerekecektir. Eğer bu koşulları sağlayamıyorsanız iyileştirme yönünde emekler yapmalı ve en uygun şartları sağlamaya çalışmalısınız.

EDİTÖR TAVSİYESİ

İkinci El Eşya Satarak Para Kazanmak 2022 (Ne Kadar Kazanırım?)

12 Ocak 2022

Tavuk Çiftliği {Nasıl} Kurulur?

Tavuk çiftliği oluşturmak için ilk olarak bir plan hazırlamalı ve bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız. Bu iş her ne kadar kolay şeklinde gözükse de oldukça meşakkatli ve yorucu bir iş kolu olacaktır. Bu işi genel anlamda emekliler, genç girişimciler, yaşamını köyde sürdürenler ve ek iş yapmak isteyenler ilgilenirler. Çiftlik oluşturmak için azca sermayeler kafi olmayacaktır. Bu sebeple yatırdığınız sermayeyi yitirmek istemiyorsanız ve zarara uğramayayım diyorsanız iyice bir dukkanacmak.com araştırma yapmanız gerekecektir. Eğer tavuk yetiştiriciliği ile ilgili hiçbir şekilde data sahibi değilseniz ilk olarak kümeste tavuk besleyerek bu işe başlayabilirsiniz. Lüzumlu bilgiler edinildikten sonrasında işletmenizi geliştirebilirsiniz. Bu sayede de istenilen kazanç ve kâr oranını elde edeceksiniz anlamına gelir.

İyi bir girişimci olarak bu işi hakkınız ile tamamlamak istiyorsanız bu işe sımsıkı sarılmanız gerekecektir. Bu iş esnaflığa benzememektedir. Hayvan bakıcılığı tamamen ilgi ve özveri isteyen bir meslek dalıdır. Hayvanlarda oluşacak sıkıntılar ile çocuklarınızın sıkıntılarıymış şeklinde ilgilenmeniz gerekecektir. Bu sebeple ilk olarak kümes hayvancılığından başlayarak deneyim sahibi olmanız iyi olacaktır. Bu işte başarıya ulaşmış olmak için bir öteki husus da ticari zekanızın olması olacaktır. Tecim hayatında başarıya ulaşmış değilseniz kâr sağlamanız fazlaca mümkün olmayacaktır.

Çiftlik işinde başarıya ulaşmış olmak için yumurta veren tavukları araştırmalısınız. Bunun haricinde çiftlik kurulumu için lüzumlu izinlerin nerelerden alınacağını, çiftliğin kurulumu için hangi malzemelerin lüzumlu bulunduğunu, verimli tavukların hangileri olduğu ve çiftliğin toplam maliyetinin ne kadar olduğu şeklinde tüm hususlarda detaylı bir halde hesap yapmanız gereklidir.

Tavuklara hazırlanacak olan çiftliğin boyutlarını tavuk sayısına gore tasarlamanız gereklidir. Çiftlik kurulumunda yem kapları ve su çeşmelerini kesinlikle atlamamalısınız. Bu hususta her tavuk başına bir tane kuluçka kutusu gereklidir. Çiftliklerin bölgede bulunan iklim koşullarına, yırtıcı ve yırtıcı hayvanlara karşı korunaklı olması gereklidir. Tecim hayatında başarıya ulaşmış olmak ve rakiplerinize karşı bir adım önde olmak istiyorsanız piyasayı devamlı araştırmalısınız. Yumurtalarınızı nerede satacağınıza karar verin elden yumurta satışı ile bir gelir elde edemezsiniz. Günümüzde marketlerin bile organik bölümleri bulunuyor. Bu sebeple bu şekilde bölgelere toplu satış gerçekleştirerek daha mantıklı kazançlar elde edebilirsiniz. 

Tavuk Çiftliği Açmak İçin Lüzumlu Belgeler

Bu işletmenin kurulumunun yapılması için lüzumlu mercilerden izinlerin alınması gereklidir. Ilk olarak vergi mükellefi olunmasından dolayı vergi dairesine giderek vergi levhası alınması gereklidir. Sonrasında bulunduğunuz il ve ilçede bulunan belediyelere giderek iş yeri açacağınızı bildirmeniz gerekecektir. Tüm bunların haricinde da esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt yaptırmanız gerekecektir. Ruhsat için istenilecek olan belgeler aşağıdaki gibidir;

Ruhsat için eksiksiz olarak doldurulmuş müracaat formu,İşletme sahibine ilişik nüfus cüzdanı, İşletmeyi teşvik edici; satılık ise tapu senedi, kira ise kira sözleşmesi, Kurulacak olan işletmenin çevreye zarar vermeyeceğini belirten belge,Yol ile ilgili izin belgesi, Yangına karşı önlemlerin alındığını bildiren belge (itfaiyeden alınacak),Yapının kullanılabilir olduğuna dair izin belgesi,Kapasiteyi gösteren bir belge,  İşletmenin kurulacağı yerin bayındır durumunu gösteren belge,İlçe Belediyesi İmar Müdürlüğünün onayladığı mimari proje örneği,Çevresel tesir değerlendirme raporu,Çevrede tehlikeli atıklar söz mevzusu ise bunlar ile ilgili belge,Su ile ilgili alınan tedbirler ve satmaca belgeleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü‘ne yapılacak müracaat sonrası verilecek olan belge,Çevrede oluşacak kirliliklerin önleneceğini belirten bir belge gereklidir. Verilen bu belgeler ruhsat alımı için genel belgeler olup bağlı bulunulan il yada ilçe belediyelerinde farklılık gösterebilecektir. Bunun için net bilgiyi belediyelerin web sitelerinden ya da şahsen müracaat ederek öğrenebilirsiniz.

Tavuk Çiftliği Açmak İçin Lüzumlu Belgeler

Kazandıran Tavuk Çeşitleri

Tavuk çiftliğini zevk ve öylesine bir uğraş olarak değil de para kazanmak için kuruyorsanız işin boyutu değişecektir. Doğal ki bu tavuklara bakmış olduğunuzda, gözlerinizde sevgi yerine dolar işareti oluştursun demiyoruz. 🙂  Para kazanmak amacı ile bir işletme kuruyorsanız yatırım yaptığınız parayı kısa zamanda geri kazanmayı istemek sizin en naturel haklarınızdan biri. Bu işe başlamadan ilkin yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde data sahibi olun. Eğer bu işle uğraşan bir yakınınız var ise data alın. Siz değerli üyelerimizin yatırımınızı geri kazanabilmeniz için verimi oldukça yüksek ve sizlere para kazandıracak olan tavuk çeşitlerini biz araştırdık. Meydana getirilen araştırmalara gore en fazlaca;

Avustralop, Lohman Brown, Ataks,Nick Brown, Leghorn, Pleymut cinsel tavuklardan oldukça yüksek verimler elde edebilirsiniz.

Bilhassa Lohman Brown cins tavukları dünyada en fazlaca üretim meydana getiren tavuklardan biridir. Yumurta açısından .ok verimli olmasının yanı sıra azca yem tüketen bir cins olmaktadır. Bu da Lohman Brown cinsel tavukların fazlaca tercih edilmesini sağlıyor. Tavuklara 18-19 haftalık süre süresince fazlaca iyi bakmalı ve tüm gereksinimleri ile detaylı bir halde ilgilenilmesi gereklidir. 19 haftanın sonunda yumurta vermeye başlarlar. Bu tavuk cinsel için eğer yumurta yemi, ışık ve öteki etkenler de kullanılır ise senelik ortalama 300 ya da daha çok bir verim alabilirsiniz. Eğer bu hususlar karşılanmaz ise 200 ile 250 içinde düşük bir verim almanız söz mevzusu olacaktır. Bu tavuklar günlük 100 ile 130 gram yem tüketimi yapmaktadır.

Verimi yüksek olan bir öteki tavuk cinsel ise Leghorn tavuklardır. Bu cinsler ortalama 4 aylıkken yumurtlamaya başlarlar. Günlük 70 gram yem tüketimi yapmaktadırlar. Bu tavukların ağırlıkları minik olması sebebi ile yalnızca yumurta vermesi için beslenmektedirler. Bu tavuklar senelik 330‘a yakın yumurta üretimi yapmaktadır. Sadece yumurtaları beyaz olması sebebi ile köy yumurtası ve organik yumurta sıfatına girmemeleri sebebi ile fazlaca tercih edilmezler.

Tavuk Çiftliği Tutarları

Tavuk çiftliği için web üstünden hazır kurulum çiftlik satın alabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak hazır kurulum çifliklere ulaşabilirsiniz.

sahibinden.com satilik-isyeri-ciftlik

Eğer bir tavuk çiftliği oluşturmak istiyorsanız sadece kafi sermayeniz yok ise devlet tarafınca verilen bağışlama desteklerinden yararlanabilirsiniz ya da sıfır faizli damızlık tavuk çiftliği kredisine başvurabilirsiniz.

Tavuk çiftliğinin {nasıl} kurulacağı, verim elde eden tavuklar ve aylık kazancınız bu şekildedir. Eğer “ben bu işi yaparım” diyorsanız girebileceğiniz en kârlı işlerden önde gelen yumurta üreticiliğine başlayabilirsiniz.