Kira Gelir Vergisi Iyi mi Hesaplanır?

Kira Gelir Vergisi Iyi mi Hesaplanır?

Kira Gelir Vergisi hesaplama mevzusu evlerini kiraya veren kişilerin merak etmiş olduğu en mühim mevzular içinde yer almıştır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca evini kiraya veren kişilerden talep edilen gelir beyanını yapmaları durumunda bu gelir üstünden vergi ödemelerini istemektedirler. Hesaplama işlemi daha oldukça kira ücretleri üstüne belirlenen vergi yüzdesi, kira üstünden elde edilmiş gelir ve gider durumunun hesaplanması ve stopaj oranın hesaplanması ile tespit edilebilmektedir. Bu durum yalnız ev için geçerli olmadığını Gelir iradesi Başkanlığı tarafınca ön görülen tüm gayrimenkulleri muhteviyatında barındırmaktadır. Kiraya verilebilecek her türlü taşınamaz mal kesinlikle bu kanal içinde yer alarak vergiye naturel olarak bulunduğunu söyleyebiliriz.

Fazladan olarak bir tane konuta haiz olan kişiler, haiz oldukları konutu kiraya vermeleri durumunda bu konut üstünden vergi vermeleri gerekmekte. Eğer daha öncesinden konut kiraya verilmiş ise konutun geçen seneki fiyatı ile bu seneki kira fiyatının döküme alınması gerektirme ettiğini, bu konut üstüne senelik olarak meydana getirilen faturalı gider harcamaları, stopaj tutarının belirlenmesi ile hesaplanmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığına başvuruda bulunan kişiler, aylık ne kadar Kira Gelir Vergisi ödeyeceklerini görebilirler. Kira vergisi konut için ayrı olarak, iş yeri ve dükkan için ayrı olarak hesaplandığını söyleyebiliriz. Eğer konut ya da iş yeri o yıl içinde kiraya verilmemiş ya da boş bırakılmış ise vergiden muaf olduğu belirtilmekte.

Kiralık olarak gösterilen daire, ailenin birinci dereceden yakınlarına oturmaları için tahsis edilmeleri durumunda da vergi ödemesinden muaf olabilirler. Aynı durum iş yeri ve dükkanlar içinde geçerli olup 1.dereceden yakınların işletme açması durumunda vergi ödemesine naturel olarak tutulmaz. Eğer kişiler konut kredisi çekerek konut alıp bunu kiraya vermişler ise bankalardan meydana getirilen sözleşme durumunda 2 yıl Kira Gelir Vergisinden yoksun kaldığını da söyleyebiliriz. Eğer belirtilen tutardaki vergi ödemeleri yapılmaz ise gelir iradesi kişilerin konutlarına mühür koyarak kira gelirine el koyma benzer halde işlemlerde de bulunabilmektedir. Eğer herhangi bir halde konut ve dükkanınız kiraya vermiş ve gelirini vergi olarak vermiyorsanız bu mevzuya dikkat etmeniz gerekmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir