Kimlik Kaybetmenin Cezası ne kadar 2022

Kimlik Kaybetmenin Cezası 2020 Harç Tutarları ve ATM’ler

Kimlik kaybedildiğinde neler yapılır? Kaybedilen kimlik için ne kadar ödeme yapılır? Bunların hepsini detaylı bir halde açıklayacağız. Peki kimlik kartının kaybedilmesinden ilkin Yeni Çipli Kimlik Kartından anlatmak gerekirse; nüfus cüzdanları, 2017 senesinde İçişleri Bakanlığı tarafınca yürürlüğe girmesiyle beraber bilgilerimiz artık yeni çipli kimlik kartında olacak. Yeni kimlik kartına geçiş için son tarih 2020 yılının başlarında olacağı konuşuluyordu. Yalnız son tarih olarak 2023 yılı olarak planlanıyor. Yeni kimlik kartı müracaat, yitik cezası ve ücretlerini yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Yeni Kimlik nasıl Alınır? 2020

Yeni kimlik işlemleri Nüfus Müdürlüğünde yapılıyor. Nüfus müdürlüğünde yeni kimlik kartı işlemlerini yaptırmak için ilk olarak buluşma alınması gerekiyor. Randevulu olan bu sistem için randevuyu ALO 199 no’lu davet merkezinden ya da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün web adresinden alabilirsiniz. Oluşturulan buluşma için saat ve tarih belirlenir. Belirlenen tarih ve saatte orada bulunmanız gerekir. Gelemediğiniz durumlarda randevuyu iptal ettirmelisiniz. Aksi halde randevusu olup randevuya gelmeyen kişilerin 1 ay süresince buluşma almaları engellenecektir. Nüfus cüzdanı yerine yeni çipli kimlik kartı kullanmak için buluşma sonrası Nüfus müdürlüğüne gitmeden ilkin Vergi dairesinin web adresinden yada anlaşmalı bankalardan yeni kimlik için harç kağıt bedeli ödenecektir. Daha sonrasında buluşma zamanı ve saatine nazaran Nüfus müdürlüğüne gidilecektir.

Nüfus Müdürlüğü’nde çalışan işgören tarafınca şahsınıza bazı sorular sorulacaktır. Bu sorular sizin bilgilerinizi teyit etmek içindir. Aile ve yakın akrabanızın isimlerini sorup yakınlık derecesinin vereceğiniz cevaplarla onaylamasını yaparlar. İşlemleri tamamlanan kişilerden eski kimlikleri alınır ve yerine geçici kimlik belgesi verilir. Geçici kimlik belgesinin belirli bir süresi vardır. Yeni kimliğiniz tarafınıza ulaştığında geçerliliği kalmayacaktır. PTT vesilesiyle adresinize teslim olacak yeni kimliğiniz için bir öncesinden sizinle sms yöntemiyle iletişime geçilecek ve kuryeden alacağınız yeni kimliğiniz için imza atmanız istenecektir. Yeni kimlik kartına haiz olduğunuzda eski kimliğinizde yer edinen birçok bilginiz yeni kimlik kartında göremeyebilirsiniz. Fakat yeni kimlik kartının arka yüzünde bulunan yonga içinde kişinin kimlik ve biyometrik veriler yer almıştır.

Yeni Kimlik İşlemlerinde İstenenler Nedir?

Nüfus müdürlüğünde işlerinizi yaptırmak ve yeni kimlik kartına haiz olmak için buluşma işlemi sonrasında nüfus müdürlüğüne giderken yanınızda olması gerekenler;

Eski kimlik (nüfus cüzdanı)
Son altı ay içinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf (1 tane)
Harç kağıt bedeli dekontu

Özetlemek gerekirse Yeni Çipli Kimlik Kartı İşlemleri
Nüfus Müdürlüğünden yada ALO 199’dan buluşma almak
Harç kağıt bedelinin ödemesi (Vergi Dairesi web sayfasına yada anlaşmalı bankalara yatırılacak ödeme)
Harç kağıt bedeli dekontu
İstenen evraklar nüfus müdürlüğüne gidilir.
2020 Yitik Kimlik İlanı Nereye Bildirilmeli?
Kimlik kartının kaybolması halinde güvenlik birimlerine yada gazeteye duyuru vermek kişinin kendi tercihe kalmıştır. Kişisel bilgilerinizin güvenliği için gazeteye yada emniyete birimlerine duyuru vermek kişinin yararına olacaktır. Kaybolan kimliğin ilanı verildiği taktirde resmi kayıtlara kimlik kaybı olarak kaydedilecektir. İlan verildikten sonrasında çıkartılacak yeni kimlik kartı, kaybolan kimlik kartını geçersiz halde kılacaktır.
Kimlik Yitirme Cezası 2020
Kimlik kaybetmenin herhangi bir cezası yoktur. Geçtiğimiz yıllarda bu ceza uygulaması iptal edilmiştir. Yeni çipli kimlik kartının uygulamaya konulduğu 2017 senesinde, kanun değişikliği sebebiyle kimlik kaybetmenin cezasının olmadığı hükmü getirilmiştir. 2020 yılı içinde bu cezanın olmadığını net bir halde söyleyebiliriz. Vergi dairesinin web adresinden yada anlaşmalı bankalara ödenecek olan kıymetli harç kağıt bedeli ise doğum, evlilik, yenileme ve yitirme durumlarında işlemler için alınan ücretlerdir, para cezası değildir.
Yitik Kimlik Randevusu

Kaybolan kimlik için tercihe bağlı olarak duyuru verilmesinden sonrasında kimliğin yenisini çıkarmak için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün web adresinden ya da ALO 199 davet merkezinden iletişime geçerek yeni çipli kimlik kartında olduğu benzer halde müracaat randevusu  yapılmalıdır. Buluşma sonrası harç kağıt bedeli ödenip dekontla ve istenen diğeri belgelerle nüfus müdürlüğüne gidilmelidir. İşlemler yapıldığında eski kaybolan kimliğiniz iptal edilip, geçici kimlik belgesi alınır. Kaybolan kimlik için yeni işlemler, yeni çipli kimlik kartı almak için meydana getirilen işlemlerle aynıdır.
Yitik Kimlik Tutarı ve Diğeri Yenileme Ücretleri 2020
Kaybolan kimlik için 50 TL
Yeni Çipli Kimlik Kartı için 25 TL
Evlilik için 25 TL
Yeni doğanlar parasız. (Fakat yeni tabiatın kayıt işlemi bir ayı aşarsa 25 TL)

Kimlik Kartı Ücretini İnternetten Yatırmak

Kimlik kartı çalınması, kaybolması ve yenilenmesi halinde buluşma alınır ve alınan randevuya giderken harç kağıt bedeli dekontuyla birlikte gidilmelidir. Vergi dairesinin web adresinden yada anlaşmalı bankalardan ödeme gerçekleştirilir. Vergi dairesinin web adresinden meydana getirilen ödeme için banka kartı ya da kredi kartıyla harç kağıt bedeli ödemesini yatırabilirsiniz.
Kimlik Kaybetmenin Cezası 2020 Harç Tutarları ve ATM’lerHarç ve kıymetli kağıt bedeli, vergi dairesinin web sayfasında yukarıdaki oluşturulan sayfadan yapılır. Bu ödeme sonrasında yitik, çalıntı ve yenileme işlemleri için işlemlerinize devam edebilirsiniz.