Kıdem Tazminatı nasıl Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı nasıl Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı çalışan kişilerin merak etmiş olduğu en önemli mevzular içinde yer verilmiştir. Bu tazminat, bilhassa işçilerin çalışmış oldukları süre süresince biriken, işten çıkarılmaları durumunda almaya hak kazandıkları paraya verilen kavramdır. İşçi sınıfında yer edinen kişilerin bu tazminat türünden yararlanabilmeleri için çalışmış oldukları işten kendi isteklerinden ziyade kurum ya da kurum tarafınca çıkarılmaları gerekmektedir. İşçiler, işten çıkarılmaları durumunda ne kadar Kıdem Tazminatı alacaklarını, tazminat alabilmenin şartlarını uzun bir süre araştırmaktadırlar. Yukarıda da belirttiğimiz suretiyle işçinin kesinlikle iş veren tarafınca işten çıkarılması gerekmektedir. Bununla beraber istisnai olarak adam çalışanların askere gitmeleri, bayanların evliliklerinin başlaması şeklinde durumlarda tazminat alabilmek için geçerli sebepler içinde gösterilmektedir.

İşçilerden ziyade sigortalı olarak resmi kurum ve kuruluşlarda çalışan kişilerin Kıdem Tazminatı almaya hak kazanabilmek için ilk olarak işe 2002 senesinde giriş yapmaları gerekmektedir. 15 yıl üstünden 5400 iş gününü doldurmaları durumunda bu tazminatı almaya hak kazanabilmektedirler. Tazminatın hesaplanma kısmına geçecek olursak; işçiler, her çalışmış oldukları 1 yıl üstünden tazminat almaktadırlar.  tazminat hesabı esnasında işçinin aylık almış olduğu maaş, yol parası, yiyecek parası, çocuk parası ve ikramiyeler dahil edilerek hesaplanmaktadır. Doğrusu, bir işçi çalmış olduğu her yıl için tazminatı 1 aylık maaşı üstünden almaktadır. Aylık 3,000 TL ücretle çalışan bir işçi 15 yıl sonunda işten çıkarılması durumunda averaj olarak 45,000 TL tazminat alabilmektedir. Tazminat dağıtımı esnasında bazı sınırlandırmalarda da bulunulmuştur.

Kıdem Tazminatı ödemeleri esnasında hesaba katılacak maaş tutarı kişilerin azami emeklilik ikramiyesini geçemeyeceği belirtilmiştir. Bundan dolayı tazminat dağıtılımları esnasında tavan ve taban ücretlerin de belirlendiğini söyleyebiliriz. Bir kişi isterse aylık 20,000 TL maaş alsın fakat tazminatı maksimum 4,732 TL üstünden hesaplanabilecektir. Bu oran en düşükte ise 1,777 TL olarak belirlendiği görülmektedir. Kendi hesaplamanızı gene maaşınız ve çalıştığınız yılı çarparak öğrenebilirsiniz. Devlet, kamu içinde çalışan kişilerin hesaplamasını otomatikman kişilerin hesaplarına anlık olarak yatırmaktadır. İşçi kısmı ise her hesabı tamamen kendisi tutması gerekecek olup sorumluluğu tamamen kendisi üstlenmelidir. Bazı durumlada işveren ile işçinin hesaplarının birbirisine uymadığını söyleyebiliriz. Bu yazı tazminat hesaplayabilmeniz için yeteri oranda bulunduğunu söyleyebiliriz.