Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemizde bulunan yapıların büyük bir bölümü oldukça eski dönemlerden kalma olup neredeyse ömürlerini tamamlamış duruma gelmektedir. Evlerinden ayrılamayan, bütçeleri yetmediği için yeni ev satın alamayan kişiler genellikle müteahhitler ile anlaşarak evlerini kentsel dönüşüme teslim ederek sıfırlanmasına olanak sağlamaktadır. Evlerinin bulunduğu alanın büyüklüğüne göre müteahhitler ev sahiplerinden herhangi bir ücret talep etmeden evlerini yenilemekte hatta birkaç daire daha vermektedir. Bazı durumlarda alanların olumsuz olması durumunda ekstre ücretlerde talep edilmektedir. Kentsel Dönüşüm Kredisi olarak bankalardan alınan krediler ile insanlar evlerini yenileyebilmekte, hayallerini süsleyebilmekteler. Kredi olanakları herkes için geçerli olmayıp sadece hasar kaydı alıp hasara sahip olan dairede 1 yıl oturan kişiler kredi olanaklarından faydalanabilmektedirler.

Kentsel Dönüşüm Kredisi son zamanlarda oldukça popüler olmasından dolayı gerek kamu bankaları gerekse özel bankalar tarafından mercek altına alınmış durumda. Başta İş bankası bu kredi olanağını müşterilerine sunmakta olup sırası ile Halkbank, Akbank, Şekerbank, Vakıfbank ve Denizbank tarafından da sunulmaya başlanmıştır. Riskli binalarda daha fazla oturmamasına müsade etmeyen bankalar, bu tür özel krediler oluşturarak vatandaşların daha iyi standartlar ile yaşamalarına imkan tanımakta. Öyle ki; çekilen kredi tutarları üzerinden istenilen faiz tutarları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenmekte olup kişilere saf, aldıkları tutar üzerinden ödeme yapma imkanı tanımakta. Bu krediyi çekebilmek için yukarıda da belirttiğimiz üzere bakanlık tarafından oturulan konutun riskli olarak belirlenmesi gerekmekte.

Öncelikle mülk sahiplerinin bankalar aracılığıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenmesi gerekmektedir. Eğer oturulan konut ya da mülkün riskli konut statüsünde yer aldığı belgelendirilirse en az o konut üzerinde 1 yıl oturulması gerekilmektedir. Gerekli şartlara uyan her bina ya da mülk için kredi olanaklarından faydalanabilmek için yukarıda belirttiğimiz bankalardan birisini ziyaret edebilirsiniz. Bu bankalar, Kentsel Dönüşüm Kredisi üzerine bilgileri müşteri temsilcisi üzerinden ziyade şubeleri üzerinden alanında uzman kişilerce bilgilendirme toplantıları yaparak vermektedir. Kredi tutarı maksimum 125 bin TL olup vade sayısı maksimum 120 olarak nitelendirilmektedir. Yukarıdaki bankalardan ziyade özel bankaların neredeyse tamamı bu kredi türünü müşterilerine karşı sunmaya çalışmaktadır.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours