Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Bilinçsizce kullanılan kredi kartları, ödenemeyen kredi borçları nedeniyle birçok kişi bankaların kara listesinde yer alıyor. Bankaların kara listesinde yer almak, sizler için büyük bir sorundur. Banka ilişkilerinizi bozduğu gibi özellikle icralık duruma düştüğünüzde bankaya avukat masrafı gibi ekstra ödemeler de yapmanız gerekir ve bu durum maddi olarak sizi zorlayacaktır.

Bankaların kara listesine giren kişiler, bankalar ile durumunu toparlamak ve maddi durumunu düzeltmek için kara listeden çıkmanın yolları hakkında araştırma yapmaktadır. Kara listeden borcun tamamını ödemeden çıkmanın yolu bulunmuyor. Bu nedenle kara listeden çıkmak istiyorsanız bunun için bankaya olan borcunuzun tamamını ödemeli ve banka yetkilisinden “borcu yoktur” kağıdı almanız gerekir. böylece kara listeden adınız silinecektir.

Kara listeden silinmek, sizin banka ile olan ilişkinizi hemen düzeltmez. Çünkü kara listeden çıksanız bile kredi notunuz hala riskli durumda değerlendirilir. Bununla birlikte bu durum banka siciline de işlenir. 5 yıl sonra sicil yenilemesi yapılsa bile banka yetkilileri, geçmişe dönük değerlendirmede bu bilgiye ulaşır ve size kredi vermeye yanaşmayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*