japonya irandan petrol alacak

Japonya’dan  İran’dan Petrol Alıyor Evet hatalı okumadınız. Yaratıcı yıkım bu tür bir şey olsa gerek. ABD yönetimi, Türkiye, Güney Kore, İtalya, Yunanistan, Çin, Tayvan, Hindistan […] Evet hatalı okumadınız. Yaratıcı yıkım bu tür bir şey olsa gerek. ABD yönetimi, Türkiye, Güney Kore, İtalya, Yunanistan, Çin, Tayvan, Hindistan ve Japonya’nın en az 180 gün daha İran…


japonya irandan petrol alacak

Japonya’dan  İran’dan Petrol Alıyor
Evet hatalı okumadınız. Yaratıcı yıkım bu tür bir şey olsa gerek. ABD yönetimi, Türkiye, Güney Kore, İtalya, Yunanistan, Çin, Tayvan, Hindistan […]

Evet hatalı okumadınız. Yaratıcı yıkım bu tür bir şey olsa gerek. ABD yönetimi, Türkiye, Güney Kore, İtalya, Yunanistan, Çin, Tayvan, Hindistan ve Japonya’nın en az 180 gün daha İran ile ticaret yapmasına izin verdiklerini belirtmişti.

Yaptırımlardan muafiyet elde edebilmek amacıyla uzun vakit ABD’li yetkililerle görüşmelerini devam ettiren Japonya, haziran ayında İran’dan günlük 183 bin varil petrol ithal eder iken eylülde bu rakamı 43 bin varile kadar düşürmüştü. Japonya, Ekim’de İran’dan petrol sevkiyatlarını tamamiyle durdurmuştu.

ABD yaptırımlardan muafiyet elde eden 8 ülkeden biri Japonya, İran’dan petrol ithalatına devam edeceğini duyurdu

Japonya’nın Mainichi gazetesinde yer alan habere göre, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko, başkent Tokyo’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin ABD’nin İran’a yaptırımlarıyla alakalı sorularına cevap verdi.

Japon şirketlerin ABD yaptırımları nedeniyle İran’dan petrol sevkiyatlarını askıya aldığını anımsatan Seko, yaptırımlardan muafiyet alınması neticesinde şirketlerin Tahran’dan petrol ithalatına tekrardan başlamayı planladıklarını duyurdu. Her şirketin konuyla alakalı kendi kararını vereceğini bildiren Seko, “Bu muafiyet kararına dayanarak, şirketler büyük ihtimalle İran’dan ham petrol ithalatına tekrardan başlayacak.” dedi.

Japon bakan, vatanının İran’dan petrol ithalatının miktarı ile alakalı ise bilgi vermekten kaçınırken Japonya’nın en büyük enerji şirketlerinden JXTG Nippon Petrol ve Enerji Şirketi, tedarikçilerin çeşitlendirilmesi ve ekonomik verimlilik yönünden İran’dan ithalata tekrardan başlamayı düşündüklerini duyurdu.

Kaynak: Mainichi, Bloomberg

Amazon’un Türkiye Operasyonu Başladı

ETİKETLER

BENZER İÇERİKLER


Yorum Yap