İşsizlik Maaşı Nedir? Kimler Alabilir? Şartları Nedir?

İşsizlik Maaşı Nedir? Kimler Alabilir? Şartları Nedir?

{Özel sektör} içinde çalışan kişiler herhangi bir güvenceye haiz olamadıkları için her an işten çıkarılma tehlikesi ile karşı karşıya gelmektedirler. İşverenlerin maddi nedenlerden ve sektör içindeki çatışmalardan dolayı işçi alımını durdurmak ve mevcud mensupları işten çıkartmak başta ülke ekonomisine öteki bir taraftan da çalışan kişilere büyük oranda zarar vermektedir. İşlerinden zorla çıkartılan kişiler güvencesiz kaldıklarını hissetmemeleri için devlet tarafınca geliştirilen projeler içinde güvence altına alındıklarını söyleyebiliriz. İşsizlik Maaşı olarak adlandırılan bu durum, 10 ay üstünden işi olmayan kişilere verilen bir hizmet bulunduğunu belirterek kişilerin yeni bir işe girene kadar destek olmak adına onlara verilmektedir.

İşsizlik Maaşı Nedir Kimler Alabilir Şartları Nelerdir 1 İşsizlik Maaşı Nedir? Kimler Alabilir? Şartları Nedir?İşsizlik Maaşı tutarı her yıl değişmekte olup kişinin işten çıkarıldığı kuruma gore değişkenlik göstermektedir. Kişinin kaç yıl sigortalı olarak çalmış olduğu, çalışırken almış olduğu ücret ya da sigorta pirimi alınacak işsizlik maaşının tutarında değişimler meydana getirecektir. Averaj olarak 10 ay maaş alabildiğinizi belirtsek de maaş yatırılan sürenin hesabı da sigortalı olarak çalışan süreye gore değişim göstermektedir.  Şu an için etken olarak verilen İşsizlik tutarının minimum oranı 750 TL bulunduğunu da söylemek istiyoruz. Bu maaştan alabilmek için ilk olarak çalışılan kurum personellerine bildirim yapmadan ya da herhangi bir niçin göstermeden işten çıkarmaları gerekmektedir. İşten çıkma durumundan en geç 1 ay içinde yapılması ihtiyaç duyulan başvurular birinci ayı geçmesi ile birlikte eylemsiz hale gelir.

İşsizlik Maaşı Nedir Kimler Alabilir Şartları Nelerdir 2 İşsizlik Maaşı Nedir? Kimler Alabilir? Şartları Nedir?Başvurular, İŞKUR üstünden yapıldığını, isteyen kişilerin kimlikleri ile bulundukları kent içindeki İŞKUR merkezlerine giderek elden yapabileceklerini belirtmek istiyoruz. E-devlet ya da online ortamlar üstünden de meydana getirilen başvurularla da yapılabilmektedir. Maaş talebinde bulunan kişiler hem de İŞKUR iş programına da kayıt olarak herhangi bir personel yardımı olması durumunda işe alınacaklar içinde yer verilmiştir. İşsizlik Maaşı alınan süre içinde devlet boşta kalan kişilere İşsizlik Sigortası da yaparak herhangi bir sıhhat problemi olması durumunda devletin sunmuş olduğu sıhhat hizmetlerinden parasız yararlanabilme hakkına haiz olurlar. Başvuruları merkez ya da web üstünden meydana getiren kişiler, neticeleri ya İŞKUR’a giderek öğrenebilir ya da web üstünden E-Devlete bağlanarak öğrenebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir