İnternet Cafe Açmak Mantıklı mı? Maliyet ve Kazanç Oranı 2022

İçindekilerİnternet Cafe Açmak İçin Nereden Başlamalıyım?Dükkanınızı Açacağınız Yeri Belirleyinİnternet Cafe Açmanın Maliyet Hesabını Yapınİnternet Cafe Açmak için Ruhsat AlmakBilgisayarların Hazırlanmasıİnternet Cafede Hangi Oyunlar Yasak?İnternet Cafeler İçin Tavsiyeler

İnternet cafeler daha oldukça 2000 li yıllarda oldukça popülerdi. Seneler geçtikçe hızla gelişen teknolojinin gelişmesi ve artık akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar yardımıyla netin cebimize girmesi ile web cafelere olan rağbet bitme noktasına geldi. Sadece buna karşın halen ayakta durabilen birçok web cafe mevcut. Öğrencilerin ve askerlerin yoğun olduğu kesimlerde web cafeler hala oldukça gidilen mekanlar arasındadır. Bu yazımızda sizlere web cafe açmak için lüzumlu olan şartları, ne kadar ana para icap ettiğini ve ne kadar elde edebileceğinizi detaylandırdık.

İnternet Cafe Açmak İçin Nereden Başlamalıyım?

Ilk olarak bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek ilinizde yada ilçenizde web cafe açmak istediğinizi, bunun için nelerin icap ettiğini sorarak öğrenmeniz gereklidir. Şundan dolayı bazı belediyeler işyerlerine kontenjanlar belirleyerek saptanca fazlası işyerlerinin açılmamasını sağlamaktadırlar. Bu mevzunun hukuksal boyutu, dukkanacmak.com belediyenin kısıtlamada bulunup bulunamayacağı da ayrı bir mevzu. Siz gene de evvel belediyenizden informasyon almanızda yarar var. Belediye onay verdikten sonrasında bazı evrakları hazırlamanız gerekiyor. Sadece bu evraklar bağlı bulunulan belediyeye gore değişmektedir. Bu sebeple belediyenin web sitesinden informasyon alabilirsiniz.

Dükkanınızı Açacağınız Yeri Belirleyin

Eğer siz web cafe açmak isterim diyorsanız muhtemelen dükkan mevzusunda karar vermişsinizdir. Şundan dolayı dükkanın yeri o denli önemlidir ki, işyerinizin iç donanımı ne kadar iyi olursa olsun, dükkanın yeri iyi değilse muntazam iş yapamazsınız. Bu sebeple çarşıda, mahalle içinde, avmsinde, vs. nerede olursa olsun, hitap edeceğiniz kitlenin seçimine gore dükkan yerinin belirlenmesi esastır. Ek olarak dükkanınızın okullara 100 metre mesafede olması gereklidir. Bu denetimi Belediyede görevli Ruhsat şubesi yapar. Aslına bakarsan denetim yapıldığı süre, şartların uygun olup olmadığı tahlil edilir. Ruhsat almaya elverişli bir alan değilse belediye izin vermeyecektir.

İlk Olarak dükkanınızı Açacağınız Alanı Belirlemelisiniz.

İnternet Cafe Açmanın Maliyet Hesabını Yapın

Sizin için aşağıda örnek bir web kafe maliyet çizelgesi hazırladık. Doğal olarak buradaki miktarlar sizin tercihinize gore değişkenlik gösterecektir.

Bilgisayar 6000 Tl. (averaj her bilgisayar için 6000 Tl. Civarında ödeme yapmanız gereklidir)Kamera ve güvenlik sistemi 2000 Tl. (web kafelerde {güvenlik kamerası} kullanmak zorunludur)Cafematik ve filtre programlar : eğer parasız bir yazılım kullanmak istemiyor iseniz averaj yazılım için 1500 Tl. Civarında bir ücret ödersiniz.Masa iskemle : Bilgisayar masa ve sandalyeleri averaj 700 Tl. Civarında meblağ. 10 bilgisayar için 60.000 Tl. Ayırmanız gerekir.Vergi ruhsat muhasebeci : Averaj 2000/ 2500 Tl. Civarında açılış giderleri yatırmanız gerekir. Ek olarak 1500 Tl. değerinde yazar kasa almanız gerekiyor.Ağ kurulumu; Averaj 500 Tl. Civarında ağ kabloları, modemler, bağlantılar vs. için gideriniz olacaktır

Bu giderler haricinde keyfe üzüntü dükkanın dekorasyonu, ana bilgisayar, vs. giderler extra olarak hesaplanmalıdır. Ek olarak işletmenizde bir çalışanınız olacağından maaş ve sigorta da ödemeniz gerekmektedir. Resmi işlemler halledilirken de toplamda 2 bin TL bir harcama yapmanız gerekiyor.

İnternet Cafe Açmak için Ruhsat Almak

Etkinlik göstereceğiniz alanı oluşturarak belediyeye gitmeniz gerekmektedir. Ruhsat alma aşamasında belediyeye teslim etmeniz ihtiyaç duyulan evraklar bulunmaktadır. T.C. kimlik belgesi fotokopisi, adres belgesi, sabıka kaydı, vesikalık fotoğraf, dükkanı kiralıyor iseniz kira kontratı, satın alıyor iseniz tapusunun fotokopisi şeklinde evraklar ile belediyeye başvurmanız gerekiyor. Ek olarak vergi dairesine giderek, vergi levhası almalısınız. Dükkan açmak için lüzumlu olan evrakların tam listesine ulaşabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı tarafınca Resmi Gazete‘de 25 Ocak 2020 tarihindeki 2048 sayılı karar ile yürürlüğe giren ‘İşyeri açma ve emek harcama ruhsatlarına ilişkin yönetmelikte değişim yapılmasına dair yönetmelik’ yayınlanmıştır. Yönetmelikteki 4üncü madde şu şekildedir;

“11- İnternet salonu için ruhsat başvurusu meydana getirecek kişilerde Ulusal Eğitim Bakanlığı onaylı bilgisayar işletmeni sertifikasına haiz olmak yada bitirdiği okulun ders müfredatında minimum iki dönem bilgisayarla ilgili ders aldığını belgelemek şartı aranır; görevli müdür görevlendirilen hallerde ise bu koşul, işyeri sahibi yada görevli müdürden birisi için aranır. Bu mezuniyet belgesi ve belgelerin yurt dışından alınmış olması halinde bunların ilgili mevzuata gore denkliğinin kabul edilmiş olması şarttır.12- İnternet salonları zemin altı katlarda etkinlik gösteremez.13- Masalar minimum 72×52 santimetre ebatlarında olacak ve masa ile iskemle sırtı içinde minimum 55 santimetre boşluk bulundurulacaktır.14- Pencereler, dışarıdan içerisinin görünmesini devamlı olarak engellemeyen perde, jaluzi vb. malzemeler ile kapatılacaktır.15- Duvarlarda, bilgisayar donanım birimlerinde (ekran, klavye, fare, yazıcı, tarayıcı, fare altlıkları vb.) ve bilgisayar yazılım birimlerinde (masaüstü ekran koruyucusu, masaüstü ekran arka planı vb.) ilgili mevzuatça yasaklanmış olan içeriklere haiz görseller, optik oyunlar, hologramlar (lazer fotoğraflar), çarpıcı sözler ve yazılar bulunamaz.16- İnternet salonlarında, ana etkinlik haricinde başka bir faaliyette bulunulması yasaktır.17- İnternet salonlarında, kullanıcılar arası paravan, kabin yada ayırıcı şeklinde unsurlar bulundurulamaz ve hususi oda türü uygulamalar yapılamaz.”

İnternet Cafe İçin Ruhsat Almanız Gerekiyor.

Bilgisayarların Hazırlanması

Bilgisayarları almış olduğunuz firmanız ile yazılım ve bilgisayarların kurulumlarının yapılması mevzusunda anlaşabilirsiniz. Genel anlamda web cafeler aynı bilgisayarları aynı sistemi kullanarak gerektiğinde yedek parça olarak kullanabilirler. Ek olarak bilgisayarların kurulumu için boş bir harddiski hazırlayarak öteki bilgisayarların format gerektirmesi durumunda bu harddiskten ghost yöntemi ile formatlarlar. Tüm bilgisayarların hazır durumda olması gerekmektedir. Ek olarak kulaklık ve yazıcı şeklinde ekipmanlara bağlanmalıdır. Bazı kişiler web cafeyi yalnız çıktı almak için kullanacaklardır. Bu sebeple tüm bilgisayarların yazıcı ile bağlantılı olması gerekmektedir. İşyeri dükkan kira kontratı örneğini indirmek için tıklayınız.

Bilgisayarın donanım olarak da özelliklerinin iyi olması gerekiyor. Ufak yaşlarındaki çocuklar ve gençler genel olarak web cafeye oyun oynamak için gelirler. Bu sebeple ekran kartının iyi olması gerekiyor. Bu programlarını bilgisayarın sistem olarak kaldırması gerekiyor.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Esnaf Kefalet Giyim Mağazası Kredisi Şartları 2022

20 Ocak 2022

İnternet Cafede Hangi Oyunlar Yasak?

Ilk olarak okul saatlerinde öğrencilerin web kafelere girişi Valilikler tarafınca yasaklanmaktadır.

Cafenizde bulunan bilgisayarlarda bazı sertlik içerikli oyunların oynatılması gene bazı Valilikler tarafınca yasaklanmaktadır. Bu oyunlar;

GRAND THEFT AUTO (GTA) : Gangsterlerin, çete üyelerinin karıştıkları tüm yasadışı faaliyetleri (hırsızlık, banka soygunu, katliam, uyuşturucu, alkol, fuhuş vb.) mevzu alan bir oyun.HITMAN : Öldüreceği şahıslara yaklaşmak için etrafındaki şahısları da öldüren bir tetikçiyi mevzu alan oyun.BLOODRAYNE 1-2 : Vampirlere karşı bilhassa kesici aletlerle meydana getirilen savaşım ve aksiyon oyunu.BATTLEFIELD VİETNAM: Vietnam savaşını mevzu alan ve oldukça çeşitli harp silahlarının kullanıldığı cenk oyunu.THE GODFATHER 1-2 : Mafyanın yasadışı faaliyetlerini mevzu alan çete ve gan gster oyunu.METİN 2 : Planlanmış cinayetler kan ve hiddet cenk oyunu. Çeşitli cinayetleri düzgüsel bir vaka şeklinde gösteriyor.

Senesinde Para Kazandıran Android Uygulama ve Oyunlar adlı içeriğimizden detaylı informasyon alabilirsiniz.

İnternet Cafeler İçin Tavsiyeler

Kafenizde küçüklere ve büyüklere hitap edeceğiniz bilgisayarları birbirinden ayırın. Her bilgisayara oyun kurmayın.

Lisanslı web cafe programları kullanın (akınsoft vs.)

Cafenizde bulunan klavye, mause, web kamerası, mikrofon şeklinde donanımları kaliteli alın ve kullanım esnasında temiz kalmasını, zarar görmemesini sağlayın. Bu tarz şeyleri yeniden almak ek maliyet oluşturacaktır.

İmkanınız var ise, kafenizin bir kısmına minimum 2 tane playstation konsolu koyun. Playstation en oldukça tercih edilen oyun konsoludur. İnternet cafede kurulumu uygundur. Şundan dolayı playstation salonlarının da okullara 100 metre mesafede bulunması gerekiyor.

Bilgisayarlarınızı kendiniz onarım edin, bu mevzu hakkında makaleler okuyun, inceleyin, sökün takının, eğer servise para öderseniz tamirat masraflarının altından kalkamazsınız. Bazı web cafe sahipleri format atmayı bile bilmemektedir. Bu bile ek maliyet oluşturacaktır. Mevzuya hakim olmak, bilgisayarın donanımsal parçalarını tanımanız, yazılım ve programları bilmeniz yararınıza olacaktır.

İnternet Cafenizin Bir Bölümünde Bilgisayar Tamiratı Yapabilirsiniz.

Sermayeniz kafi ise, büyük masalar satın almak yerine dekorasyonunuzu cam masalardan oluşturup, bilgisayarları masaüstü bilgisayar yerine laptop dizüstü bilgisayar satın alabilirsiniz. Doğal olarak bu şekilde bir durumda daha oldukça büyüklere hitap etmeniz gerekir.

İnternet cafenizde açmadan ilkin dükkanda lavabo, wc olup olmadığını denetim ediniz. Ek olarak dükkanınızda tamirat için bir servis kısmı bulundurunuz.

İnternet cafenizde bilgisayarlar için yedek parçalar, modem ağ ürünleri ve öteki donanımları pazarlayabilirsiniz. Bu iş için minik bir bölüm ayırabilirsiniz. İnternet cafenin bir bölümünde tamirat işleri yapabilirsiniz. Mevzuya hakimseniz, sıkıntılı parçaları değiştirerek de para kazanabilirsiniz.

İnternet kafenizde ne olursa olsun siyah beyaz ve renkli çıktı alabilecek, faks gönderebilecek ve fotokopi çekebilecek donanımları bulundurunuz. Bilhassa öğrenciler ödevleri için size başvurarak renkli çıktı almak ve çeşitli mevzularda ders özetleri çıkartmak için kapınızı çalacaklardır. Tüm bilgisayarları da bu donanım ile bağlayınız.

Grafik tasarım web tasarım mevzusunda deneyimizin var ise, web kafenizde boş kaldığınız zamanlarda bu işle ilgilenebilirsiniz. İnternet sitesi yapmış olup pazarlayabilirsiniz.

Bazı web cafelerde online oyunlarda kullanılan özellikler ve kıymetli eşyalar web üstünden satılmaktadır. Sizde oldukça tercih edilen online oyunlardan birine üye olarak, online ürün alıp pazarlayabilirsiniz. Ek olarak son zamanların en popüler işi, bu oyunları oynayarak karakter geliştirip satmaktır. Oyun müptelaları, internetten çoğunlukla oyun karakteri aramaktadır. İleri seviyelerde bir oyun karakterini iyi bir miktara pazarlayabilirsiniz.