İnstagramda Satış Yapmak İçin Şirket Lüzumlu mi?

İçindekilerİnstagram’da satış yapmış olduğu halde şirket kurması gerekmeyenlerInstagram üstünden satış yapmak için gerekenlerİnstagram’da satış yapmak kargo anlaşmalarıİnstagramda satış yapmak için şirket lüzumlu belgeler sıralaması 2022

İnstagram’da satış icra eden tüm kullanıcılar satmaca kesmek zorunda olması sebebiyle şirket kurması gereklidir. İnstagramda gelir elde eden influencer vergi kanunları kapsamında vergi ödemek zorundadır.

İnstagram’da satış yapmış olduğu halde şirket kurması gerekmeyenler

Gib web sitesine gösterilen bilgilendirmeye nazaran evlerinde yapım ettikleri ürünleri satanlar ve Esnaf Vergi Muafiyeti belgesi sahibi olanlar instagram da satış yapmak için şirket kurması gerekmez. Kanuni düzenleme şöyledir:

(7256 Sayılı Kanunun 15 inci maddesiyle eklenen bent; Yürürlük: 1/1/2021 tarihinden itibaren elde edilmiş gelirlere uygulanmak suretiyle 17.11.2020) Ayrı bir iş yeri açmaksızın ve endüstri tipi yada seri üretim yapabilen makine ve alet kullanmaksızın oturdukları evlerde yapım ettikleri malları web ve benzeri elektronik ortamlar üstünden satanlar. Bu bent kapsamında esnaf muaflığından faydalanılabilmesi için Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi alınması, Türkiye’de kurulu bankalarda bir ticari hesap açılması ve tüm hasılatın münhasıran bu hesap vasıtasıyla eğitim edilmesi şarttır. Bankalar, bu bent kapsamında oluşturulan ticari hesaplara aktarılan tutarlar üstünden, aktarım zamanı itibarıyla %4 (bir ve üstü işçi çalıştırıldığı durumda %2) oranında gelir vergisi tevkifatı yapmak ve 98 ve 119 uncu maddelerdeki esaslar çerçevesinde beyan edip ödemekle yükümlüdür. İstihdama bağlı indirimli oranın uygulanması için ilgili ayda bir işçinin minimum on gün süreyle çalıştırılması gerekir. Bu kazanç tutarı üstünden ek olarak 94 üncü madde kapsamında tevkifat yapılmaz. Bu bent kapsamında elde edilmiş hasılatın 220.000 Türk lirasını (317 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 2022 yılı için 320.000 TL.) aşması hâlinde, yükümlü izleyen takvim yılı başından itibaren gerçek usulde vergilendirilir ve yeniden bu muafiyetten faydalanamaz. Bentte yer edinen kazanç koşulu dışındaki öteki şartların ihlal edildiğinin tespit edilmesi hâlinde muafiyetten faydalanılamaz ve zamanında gerçekleşme ettirilmeyen vergiler, vergi ziyaı cezası kesilmek suretiyle gecikme faiziyle beraber eğitim olunur. Bentte yer edinen oranları ve tutarı, yarısına kadar indirmeye ve iki katına kadar artırmaya Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Mevzu hakkında detaylı informasyon almak için bu sayfayı inceleyin.

Instagram üstünden satış yapmak için gerekenler

Vergi istisnası kapsamında iseniz Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi alın ve Gömü ve Maliye Bakanlığının öteki şartlarını yerine getirin.Eğer instagramda sattığınız ürünler vergi muafiyetine girmiyor ise bir muhasebeci ile anlaşarak şirketinizi kurun.Aylık kazancınıza nazaran sizin için hesaplı olan şirket türünü muhasebeciniz belirleyecektir. Eğer senelik kazancınız 170.000 TL’den fazla ise %27 gelir vergi ödemek zorunda kalırsınız. Sadece senelik kazancınız (ciro değil net kazanç) bu miktardan azca ise kişi şirketi oluşturmak instagramda ürün satmak ve satmaca kesmek için yeterlidir.Kişi şirketi kurmaya karar vermiş iseniz en kolay olarak muhasebeci ile anlaşın ve işlemleri tamamlatın. Eğer bu işlemleri kendiniz yapmak istiyorsanız (tercihinize bağlıdır) şirket kurulumuna ilişkin eğitim videoları izleyerek işe başlama bildiriminde bulunun.E-fatura sistemine doğal olarak olmanız sebebiyle bu mevzu hakkında da araştırma yaparak instagram da sattığınız ürünler için {nasıl} satmaca kesmeniz gerektiği hakkında bilgiler edinin. Bu videoları izleyerek başlayabilirsiniz.

İnstagram’da satış yapmak kargo anlaşmaları

İnstagramda hafta da birkaç tane ürün satıyor iseniz lüzumlu olmasa da, siparişleriniz yoğun ise kesinlikle bir kargo şirketi ile antak kalma yapmanız gereklidir. İnstagramda satış yapmak kargo anlaşmaları yardımıyla kargo gönderimde tarife indirimi ve geri iade işlemlerinde kolay adres tespiti ve güvenilirlik sağlar. Kurumsal olmayı hedefleyen tüm influencerların kargo anlaşması yapması gerekir.

İnstagramda satış yapmak için şirket lüzumlu belgeler sıralaması 2022

Kişi şirketi kuran bir influencer instagramda satış yapmak için şu belgeleri hazırlamalıdır:

Kimlik fotokopisi,E-devlet sisteminden çıkarılabilen ikametgâh belgesi1 tane vesikalık fotoğrafİşletmeye ilişik kira kontratı, eğer instagram satışını evinizde yapıyor iseniz tapu belgesiŞirketi mali müşavir kuruyor ise vekalet belgesiNoter onaylı imza sirküleri

Bu belgeler ilaveten e-fatura, elektronik imza ve öteki belgeleri muhasebecinizden öğrenebilirsiniz.

Trendyoldan satış yapmak için lüzumlu evraklar hakkında informasyon edinebilirsiniz.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Ne Üstüne Dükkan Açayım? Popüler Sektörler 2022

20 Ocak 2022