Şimdi yükleniyor

İmar Barışından Yararlanma Hesaplama 2020

İmar Barışından Yararlanma Hesaplama 2020

İlgili bakanlık doğrultusundan bayındır barışı uygulaması başlatılmış ve vatandaşlara oturma izni verilmesi planlanmıştı. Bakanlık doğrultusundan bayındır barışı hesaplama aracı geliştirildi. Örnek hesaplama tabloları vasıtası ile siz de daire başına kaç lira ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz. Hesaplama belirli formüller dahilinde yapılmaktadır. Müracaat amacıyla zaman ise uzatıldı. İmar barışından yararlanmak isteyen daire sahipleri öncelikle müracaatlarına meydana getirecek. Sonrasında ise hesaplanan tutarı ödeyerek yapı izin belgelerine kavuşmuş olacak. Hesaplamanın iyi mi yapılacağını bir kaç örnek ile ifade etmeye çalışacağız.

İmar Barışı Başvuruları
İmar Barışı müracaatları 31 Ekim’ de bitirilecekti. Fakat Resmi Gazete’ de gösterilen karar ile eş güdümlü müracaat tarihinin uzatılmasına karar verildi ve son müracaat zamanı uzatıldı.Yapı Kayıt Belgesi’ ne kavuşmak isteyenlerin yıl sonuna kadar müracaat yapmaları gerekiyor. Bu kararın dayanağı İmar Kanunu’ nun 16. maddesidir.

İlgili Bakanlık doğrultusundan yurttaşların ikamet ettikleri konutlardaki şaibenin ortadan kaldırılması, ruhsatsız ya da imara aykırı olarak yapılmış olanların kayıt altına alınması amacıyla başlatılan program halen devam ediyor. Başvurular belediyeler doğrultusundan kurulan birimlerde gerçekleştirilmektedir. Hem de E- devlet üzerinden İmar Barışı hesaplama ve müracaat yapabilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğrultusundan oluşturulan duyurular peşinden şimdilik müracaat yapmamış fakat dönemin uzatılmasını isteyen oldukca sayıda vatandaşımız bulunmaktaydı. İmar barışına dahil olan konutlar amacıyla yalnız şehirde değil, kırsal alanda ruhsata ya da eklerine aykırı olarak yapılmış konut sahipleri de müracaat yapabilecek. Müracaat adımları ile ilgili data alarak müracaatnuzu rahat yoldan yapabilirsiniz.

İmar Barışı Müracaat Evrakları Nedir?
E-devlet üstünden müracaat meydana getirecek olan yurttaşlarımız öncelikle T.C. kimlik numaraları ve PTT’ den alacakları gizyazı ile eş güdümlü sisteme giriş yapmalıdır. Ondan sonra arama çubuğuna bayındır barışı yazılmalı ve oluşturulan penceredeki yeni müracaat butonuna tıklanmalıdır. Belediyelere kişisel olarak müracaat meydana getirecek olan yurttaşların ise alçakta yer edinen bulgular ile ilgili birimlere başvurmaları gerekmektedir.

Burada yer edinen alanları doğru bir halde doldurduğunuzdan güvenilir olunuz. Eğer bulgular hatalı olursa ödemeniz ihtiyaç duyulan meblağ da hatalı hesaplanacaktır. Detayları hatalı girdiğinizi düşünüyorsanız sistem üstünden güncelleme de yapabilirsiniz. Ondan sonra başvur butonuna tıklayınız.

 • Yapıya ilişkin bir fotoğraf
 • Cep telefon numarası
 • Yapıya ilişkin adres
 • E-posta adresi
 • Aykırılığın tarifi
 • Yapının sınıfı
 • Ada ve parsel bulgulari
 • Toplam alanlar metrekare cinsinden
 • Arsanın alanı
 • Konutların birim sayısı
 • Emlak vergisi birim sayısal sayısal kıymeti verilerinin yer alması gerekiyor.
 • Arsa sayısal sayısal kıymeti ile yapı maliyeti bedelleri hesaplanarak konutlar amacıyla %3, ticarette %5 seviyesi baz alınacaktır.
 • İstanbul zamanı yarım ada bu yasa kapsamında değerlendirilmeyecek fakat bu bölge haricinde tüm illerde ruhsata ideal olmayan yapılarak amacıyla hem de gömü arazilerinde bulunanlar amacıyla de yapı kullanım izni verilecektir.