İhtiyaç kredisi alırken nelere dikkat etmeli?

 

İhtiyaçlarımız arttıkça gereksinimlerimizi gidermek için bankanın yolunu tutarız. İhtiyaç kredisi çekerken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Iktisat uzmanları gereksinim kredisi çekerken şu hususlara dikkat edilmesini önermektedir:

  1. Kredi Türünüzü Doğru Seçin: Düğün yapacaksanız düğün kredisi, sıhhat harcanması yapacaksanız sıhhat kredisi, borç kapatacaksanız borç kapatma kredisini seçmelisiniz. Her gereksinim türüne hususi kredi oranları verilmektedir. Bankaların kredi kampanyalarını iyi takip ederek düşük faizli kredi çekebilirsiniz.
  2. Kredi Miktarını İyi Belirleyin: Ne kadar paraya ihtiyacınız bulunduğunu tespit edin. Bankadan aldığınız her kuruşu faiz ödeyerek aldığınızı dikkatsizlik etmeyin. Bu yüzden mümkün olduğunca azca para çekmeye itina gösterin.
  3. Vadeyi Kısa Tutun: Kredi vadesi ne kadar uzarsa ödeyeceğiniz faiz oranı ve faiz miktarı artacaktır. Bankalar 12 ay için 1.10 faiz oranı verirken bu oran 60 aya çıkınca 1,49 faiz oranı uygular. 10.000 lira krediyi 12 ay vadeli çektiğinizde 900 lira faiz öderken 60 ay vadeli çektiğinizde 6000 lira faiz ödersiniz. Bu yüzden ödeme limitlerinizi iyi belirleyip mümkün olduğunca kısa vadeli krediler çekin.
  4. Faiz Oranlarını İyi Araştırın: Her banka kendine hususi faiz oranı ile kredi verir. Bu yüzden kredi çekerken faiz oranlarını iyi araştırın. Size en uygun faiz oranını uygulama eden bankadan kredi çekin. Maaş aldığınız banka size yüksek faizli kredi verebilir. Bu yüzden illaki maaş aldığınız bankadan kredi çekmeniz gerekmiyor.
  5. Kesinti Miktarını Denetim Edin: Bazı bankalar size düşük faizli kredi verdiğini iddia eder.  Bankalar sizden dosya harcanması, işletim tutarı, sigorta benzer halde kesintiler uygular. Kredi kesinti miktarını öğrenip krediyi ona nazaran çekmelisiniz. 10. 000 lira krediye A bankası 500 lira kesinti yaparken B bankası 900 lira kesinti yapar. Kesinti miktarına ne olursa olsun dikkat edin.
  6. Maaş Aldığınız Bankaya Öncelik Verin: Kredi faiz oranlarına baktığınız süre eğer maaş aldığınız banka yüksek faiz uygulamıyorsa kendi bankanızla çalışın. Ödemeler otomatikman maaşınızı alınca yapılır. Böylece yağmurda çamurda kredi borcunu ödemek için uğraşmazsınız. Kredi çekerken maaş aldığınız banka sizden belge talep etmez. Diğeri bankalar sizden maaş bordrosu, ikametgah, gelir belgesi benzer halde belgeler taleo eder.