Hususi Güvenlik {Nasıl} Olunur?

Güvenlik amaçlı başvurulan sektörlerin ilk akla gelenlerinden birisi olan, hususi güvenlik {nasıl} olunur? Şimdi hususi güvenlik alanına dair informasyon ve ayrıntılara değinelim:
Güvenlik Görevlisi Alanı
Eğitim içeriğine nazaran tabanca kullanma yetkisi de olabilen, görevi itibarıyla şahıs ile kurumları koruma işini yürüten kişiler güvenlik görevlisi olarak adlandırılmaktadır. Genel anlamda bir ekip olarak sürdürülen bu meslek dâhilindeki yetkili şahıs; güvenlik şefi ya da güvenlik amiri olarak anlatılır. Güvenlik şefi, 15 ve 20 şahıs civarında güvenlik personelinden ve işten görevli olur. Güvenlik görevlilerinin emek verme biçimi, bulunmuş olduğu yere nazaran değişim gösterse de; genel olarak gece ve gündüz 12 saat vardiya şeklinde olmaktadır.
Hususi Güvenlik Görevlisi Olma Şartları
Güvenlik görevlisi {nasıl} olunur tarzındaki sorulara yanıt olarak, belli eğitimleri bulmak mümkündür. Hususi güvenlik olabilmek için normal olarak ki güvenlik görevlisi kimliği sahibi olmak gerekmektedir.
Hususi olmak için temel olarak aşağıda yer edinen adımları seyretmek gerekmektedir:

Ilk olarak lüzumlu eğitimi veren sertifika yetkisi olan ve güvenilir bir hususi güvenlik eğitimi kursuna kayıt yaptırılır.
Bu kaydın arkasından Güvenlik Genel Müdürlüğü tarafınca yılda 6 kez oluşturulan hususi güvenlik sınavlarında herhangi birisine girilir.
Minimum 60 puan ve üstü alınarak sertifika hak edilir.

Sertifika Alma Aşamasında Dikkat Edilecek Hususlar
Güvenlik görevlisi sertifikası {nasıl} alınır? Hususi güvenlik sertifikası almak için başvurduktan sonrasında dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Bilinmesi ihtiyaç duyulan ayrıntılardan birisi; kayıt yaptıran her kursiyer için peş peşe sınavlardan birisine toplam olarak 4 kez girme hakkı bulunmaktadır.
4 hakkın hiçbirisinde imtihan geçilemezse; kayıt işlemi başa döner ve tekrardan kayıt yaptırılarak tüm işlemler yenilenir. Hususi güvenlik sertifikasına başvurmak için eğer olmazsa olmaz şartlardan birisi kişinin sabıka kaydının olmaması gerektiğidir.
Dikkat edilecek bir öteki husus da; hususi güvenlik alanına başlamadan evvel; silahlı ya da silahsız olarak güvenlik çeşidine karar verilmesi gerektiğidir. Zira bu iki alanın sertifika çeşidi farklıdır ve silahsız sertifika ile silahlı güvenlik olmak mümkün değildir. Peki, bu seçim neye nazaran yapılabilir? Silahlı hususi güvenlik görevlisi olabilmek için bazı şartlar gerekmektedir. Bunlar minimum lise mezunu olunması gerektiği ve 21 yaşlarında bulunulması gerektiğidir.
Bu koşullar ile beraber sabıka kaydı durumu yoksa kolaylıkla müracaat yapılabilir. Silahsız hususi güvenliğe başvurabilmek içinse; minimum ortaokul mezunu olmak ve 18 yaşına basmış olmak gerekmektedir. Gene bu şartlara uyuluyorsa ve sabıka kaydı yoksa silahsız hususi güvenlik alanına da başvurulabilir. Mevzuyu açıklığa kavuşturmak için; hususi güvenlik {nasıl} olunur sorusunu cevaplarken, akıllara takılan konulardan bir diğeri de silahsız ve silahlı hususi güvenlik farkının ne olduğu ve hangi alanlarda geçerli olduğu sorusudur.
Silahsız ve Silahlı Hususi Güvenlik Sistemi Arasındaki Farklar
Silahsız ve silahlı hususi güvenlik görevlisi olmanın farklarından ilki, normal olarak tabanca taşıma yetkisidir. Bunun yanı sıra ek özelliğin getirmiş olduğu ve risk oranının varlığından dolayı; silahlı hususi güvenlik görevlisi olarak çalışan kişilerin silahsız olarak çalışanlara nazaran birazcık daha yüksek maaş almasıdır.
Bu iki sertifika çeşidi arasındaki farklardan diğeri de; alandaki eğitimi tamamlamak için harcanacak toplam para miktarının farkıdır. Silahlı hususi güvenlik olmak için daha çok ödeme yapılır. Tabanca kullanılacağı için silahlı hususi güvenlik eğitimlerinde yazılı imtihanlarının haricinde tabanca atışları da mevcuttur. Bu atışları başarıya ulaşmış olarak geçmek gerekir. Güvenlik olma şartları ana hatları itibarıyla yukarıda anlatıldığı şekildedir.