Hesap İşletim Ücreti

Hesap İşletim Ücreti Yasal Mı?

Bankaların son dönemde müşterileirne yansıttıkları hesap işletim ücreti yasal mı sorusuna araştırmalarımız sonucu yanıt vereceğiz. Bu anlamda çok karmaşık bilgiler söz konusudur. Bankalar, bildiğimiz gibi birçok müşterisinden vadeli mevduat hesapları ve vadesiz mevduat hesapları için hesap işletim ücretleri almaktadır.

Ne yazık ki bu durum tam olarak sağlıklı ve yasal olan bir durum değildir. Bankalar sizlerin her işleminden zaten komisyon kesmektedir. Devlet nezdinde alınan hesap işletim ücretleri, yasal olan ücretler değildir.

Hesap İşletim Ücretleri, Vadeli Hesaplar Dışında Yasal Değildir

Vadeli hesaplar, bildiğimiz gibi işlem yoğunluğu olan ve aynı zamanda faiz ile getiri sağlayan bir hesap türüdür. Banka, bu hesabınızı kısa süre içerisinde sürekli işletmek zorundadır. Dolayısı ile kontrol altında tutulması gereken hesaplar arasındadır. Bankacılık sözleşmesinde belirtilmek koşulu ile vadeli hesaplarınız için hesap işletim ücreti kesilmelidir.

Vadesiz hesaplarınızda her yaptığınız işlemde bankanız sizden bir şekilde komisyon ücreti alır. Bunu yine bizzat sizin hesabınıza yansıtır. Bu neden dolayısı ile yapılan düzenlemeler ile vadesiz hesaplarda hesap işletim ücreti yasal değildir. Sözleşmede belirtilen bir madde ile bağlayıcılık arz etti ise bankalar bunu sizden tahsil edebilir. Ancak bunun yine de sizlere sözlü olarak beyan edilmesi gerekir. Sözleşme altında bir maddeye imza attı iseniz ne yazık ki ödemek zorundasınız.

Ancak sözleşmede mevcut bir madde değil ise Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne başvurarak ödediğiniz ücretleri geri alırsınız.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours