Hesap İşletim Tutarı Yasal Mı?

Hesap İşletim Ücreti

Bankaların son dönemde müşterileirne yansıttıkları hesap işletim tutarı yasal mı sorusuna araştırmalarımız sonucu cevap vereceğiz. Bu anlamda oldukca karmaşık bilgiler söz mevzusudur. Bankalar, bildiğimiz benzer biçimde birçok müşterisinden vadeli mevduat hesapları ve vadesiz mevduat hesapları için hesap işletim ücretleri almaktadır.

Ne yazık ki bu durum tam olarak sıhhatli ve yasal olan bir durum değildir. Bankalar siz değerli ziyaretçilerimizin her işleminden aslına bakarsan komisyon kesmektedir. Devlet nezdinde alınan hesap işletim ücretleri, yasal olan ücretler değildir.

Hesap İşletim Ücretleri, Vadeli Hesaplar Haricinde Yasal Değildir

Vadeli hesaplar, bildiğimiz benzer biçimde işlem yoğunluğu olan ve bununla beraber faiz ile getiri elde eden bir hesap türüdür. Banka, bu hesabınızı kısa süre içinde devamlı işletmek zorundadır. Dolayısı ile denetim altında tutulması ihtiyaç duyulan hesaplar arasındadır. Bankacılık sözleşmesinde belirtilmek koşulu ile vadeli hesaplarınız için hesap işletim tutarı kesilmelidir.

Vadesiz hesaplarınızda her yaptığınız işlemde bankanız sizden bir halde komisyon tutarı alır. Bunu gene bizzat sizin hesabınıza yansıtır. Bu niçin dolayısı ile meydana getirilen düzenlemeler ile vadesiz hesaplarda hesap işletim tutarı yasal değildir. Sözleşmede belirtilen bir madde ile bağlayıcılık arz etti ise bankalar bunu sizden eğitim edebilir. Sadece bunun gene de sizlere sözlü olarak beyan edilmesi gerekir. Sözleşme altında bir maddeye imza attı iseniz ne yazık ki ödemek zorundasınız.

Sadece sözleşmede mevcut bir madde değil ise Tüketici Hakları Yargıcı Heyeti’ne başvurarak ödediğiniz ücretleri geri alırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir