Halka Açık Anonim Şirketi Nedir?

Anonim Sirketi 1 Halka Açık Anonim Şirketi Nedir?

Halka Açık Anonim Şirketi Nedir?

Anonim Sirketi Halka Açık Anonim Şirketi Nedir?

 

 

 

 

Ana para piyasası kanununa doğal olarak olabilmek için hisse senetlerinin halka arz edilmesi gerekir. Eğer hisse sahipleri sayısı 100’ü aşıyorsa A.Ş’lerin hisseleri halka arz olunmuş sayılır ve ana para piyasası kurulunun denetimine girer.  Firmanın halka açılması ya doğru yada halka açık şirketlerin kurularak halka  hisse senedi arz etmesi ile yada kapalı şirketlerin halka açılması ile mümkündür.

Halka sunulan hisselerin ek olarak çogalması halka açık şirketlerin ana para artırımlarıylada mümkün olmaktadır. Ana para artırımları sonucu hisse senetleri parçalanır. Rüçhan hakkı kullanıldıktan sonrasında satın alınmayan yeni hisseler tutum sahiplerine satılmayısla değişik kişilere dağıtılır ve halka açık şirketlerin bu sayede ortak sayıları artar.

Anonim şirketlerde ana para artırımı : en malum yöntemi ile sermayenin nakit şekilde taahhüt edilmesi ve ödenmesi şeklinde yapılır. Taahhüt edilen tutarın ¼’ü üç ay içinde kalanıda 3 yıl içinde ödenmek zorundadır. Ödenmeyen kısım kalmayana kadar ana para arttırılamaz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir