ParaVeYatırım.Com
Halka Açık Anonim Şirketi Nedir?
Yazar: - 27 Haziran 2020
14
0

Halka Açık Anonim Şirketi Nedir?

Anonim Sirketi Halka Açık Anonim Şirketi Nedir?

 

 

 

 

Sermaye piyasası kanununa tabi olabilmek için hisse senetlerinin halka arz edilmesi gerekir. Eğer hisse sahipleri sayısı 100’ü aşıyorsa A.Ş’lerin hisseleri halka arz olunmuş sayılır ve sermaye piyasası kurulunun denetimine girer.  Şirketin halka açılması ya doğru yada halka açık şirketlerin kurularak halka  hisse senedi arz etmesi ile yada kapalı şirketlerin halka açılması ile mümkündür.

Halka sunulan hisselerin ayrıca çogalması halka açık şirketlerin sermaye artırımlarıylada mümkün olmaktadır. Sermaye artırımları sonucu hisse senetleri parçalanır. Rüçhan hakkı kullanıldıktan sonra satın alınmayan yeni hisseler tasarruf sahiplerine satılmayısla farklı kişilere dağıtılır ve halka açık şirketlerin bu sayede ortak sayıları artar.

Anonim şirketlerde sermaye artırımı : en bilinen yöntemi ile sermayenin nakit şekilde taahhüt edilmesi ve ödenmesi şeklinde yapılır. Taahhüt edilen tutarın ¼’ü üç ay içinde kalanıda 3 yıl içinde ödenmek zorundadır. Ödenmeyen kısım kalmayana kadar sermaye arttırılamaz.

 

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ