Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Neredeyse tüm ülkemizin merak etmiş olduğu sorulardan bir tanesi de budur; gelir belgesi olmadan kredi çekilebilir mi? yada gelir belgesi beyan etmeden ne kadar tutarlık kredi çekilebilir? Günümüz Türkiye’sinde gelir belgesi ve güvence sağlamadan bankalardan kredi çekmek epey zor durumdur. Yalnız bazı kaide dışı durumlarda gelir belgenizi beyan etmeden, kredi notunuz yardımıyla kolaylıkla kredi çekebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere gelir belgesiz kredi çekilir mi sorusunun yanıtını net olarak belirtmeye çalışacağız.

Kredi sicilinin temiz olması işe yarar mı ?

Ailelerin gereksinimleri arttıkça paraya ihtiyacı da artmaya adım atmıştır. Günümüzde banka kredisi alan kişi sayısı oldukça fazladır. Bu oran ülkenin nüfusuna gore kayda kıymet bir rakama karşılık gelir. Yalnız bu oranın bu kadar yüksek olmasına rağmen kredi almak aslen bilinmiş olmasıyla birlikte kolay değildir. Kredi almak isteyen bir kişinin geçmiş banka kredi sicilinin temiz olması gerekir. Daha evvel kredi almış ve tertipli ödeme yapmış olmak yeni bir kredi alımında işe yarar bir özelliktir.

Kredi borcunu tertipli ödemek sonucunda kredi notu terfi edecektir. Yüksek kredi notuna haiz kişiler yeni kredi alımında güçlük yaşamamaktadır. Bankalar kredi talebinde bulunan kişilerin isteğini kabul yada reddetmeden ilkin bazı araştırmalar yapar. Örneğin kişinin Findeks kredi notunu öğrenir. Bu notun analizini yapar. Daha önceki banka hareketlerini inceler ve eğer uygunsa o şekilde krediye onay verir. Bankaların genel olarak aramış olduğu özellik kişilerin gelir kaynağının olmasıdır. Müşterilerinden kredi isteğinde bulunanlardan gelir belgesi ister ve uygun oranda krediyi kişilere verir.

Dört gözle beklenen sual ise gelir belgesiz kredi onayı yapılıp yapılmadığıdır. Kredi almak isteyen kişilerin eğer bir geliri yoksa üzerine kayıtlı göç eder/taşınmaz mülk olup olmadığına bakılır. Gelir belgesi olmayan kişiler bankaların web sayfası vesilesiyle gelir belgesiz ipotek sunarak kredi talebinde bulunabilir. Yalnız bunun sürekli kabul edileceği şeklinde bir netice çıkmaması gerekir. Şundan dolayı bundan sonraki aşama bankaların kendi insiyatifine kalmış bir durumdur. Eğer kişinin geçmiş banka sicilinden şüphe duyarlarsa kredi onayı vermeyebilir. Onun haricinde bilinmesi gerekense tüm bankalardan ipotek göstermek şartıyla kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Umarız sizler için yararlı bir yazı olmuştur, ek olarak sorularınızı aşağıda bulunan yorum kısmı üstünden sorabilirsiniz.