gelir belgesiz kredi veren bankalar

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Neredeyse tüm ülkemizin merak ettiği sorulardan bir tanesi de budur; gelir belgesi olmadan kredi çekilebilir mi? veya gelir belgesi beyan etmeden ne kadar tutarlık kredi çekilebilir? Günümüz Türkiye’sinde gelir belgesi ve güvence sağlamadan bankalardan kredi çekmek epey zor durumdur. Ancak bazı istisna durumlarda gelir belgenizi beyan etmeden, kredi notunuz sayesinde kolaylıkla kredi çekebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere gelir belgesiz kredi çekilir mi sorusunun cevabını net olarak belirtmeye çalışacağız.

Kredi sicilinin temiz olması işe yarar mı ?

Ailelerin ihtiyaçları arttıkça paraya ihtiyacı da artmaya başlamıştır. Günümüzde banka kredisi alan kişi sayısı oldukça fazladır. Bu oran ülkenin nüfusuna göre kayda değer bir rakama tekabül eder. Ancak bu oranın bu kadar yüksek olmasına rağmen kredi almak aslında bilindiği kadar kolay değildir. Kredi almak isteyen bir kişinin geçmiş banka kredi sicilinin temiz olması gerekir. Daha önceden kredi almış ve düzenli ödeme yapmış olmak yeni bir kredi alımında işe yarar bir özelliktir.

Kredi borcunu düzenli ödemek sonucunda kredi notu yükselecektir. Yüksek kredi notuna sahip kişiler yeni kredi alımında zorluk yaşamamaktadır. Bankalar kredi talebinde bulunan kişilerin isteğini kabul veya reddetmeden önce birtakım araştırmalar yapar. Örneğin kişinin Findeks kredi notunu öğrenir. Bu notun analizini yapar. Daha önceki banka hareketlerini inceler ve eğer uygunsa o şekilde krediye onay verir. Bankaların genelde aradığı özellik kişilerin gelir kaynağının olmasıdır. Müşterilerinden kredi isteğinde bulunanlardan gelir belgesi ister ve uygun miktarda krediyi kişilere verir.

Merak edilen soru ise gelir belgesiz kredi onayı yapılıp yapılmadığıdır. Kredi almak isteyen kişilerin eğer bir geliri yoksa üzerine kayıtlı taşınır/taşınmaz mülk olup olmadığına bakılır. Gelir belgesi olmayan kişiler bankaların internet sitesi aracılığıyla gelir belgesiz ipotek sunarak kredi talebinde bulunabilir. Ancak bunun her zaman kabul edileceği gibi bir sonuç çıkmaması gerekir. Çünkü bundan sonraki aşama bankaların kendi insiyatifine kalmış bir durumdur. Eğer kişinin geçmiş banka sicilinden şüphe duyarlarsa kredi onayı vermeyebilir. Onun dışında bilinmesi gerekense tüm bankalardan ipotek göstermek şartıyla kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Umarız sizler için yararlı bir yazı olmuştur, ayrıca sorularınızı aşağıda bulunan yorum bölümü üzerinden sorabilirsiniz.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours