ParaVeYatırım.Com
Forfaiting Nedir ? Forfaiting Avantajlari
Yazar: - 03 Temmuz 2020
28
0

Forfaiting Nedir ? Forfaiting Avantajlari

Forfaiting Resmi Forfaiting Nedir ? Forfaiting Avantajlari

 

 

 

 

 

 

Günümüzde ihracat yapanların yaygın olarak kullandığı ng işlemi  genel olarak mal ve hizmet  ihracatlarından alınacak olan bedellerin bu konuda uzmanlaşmış ve profesyonellik içinde çalışan bankalara veya finans kurumlara devredilmesi, satılması işlemine verilem isimdir. İthalatçının borcu için ihracatçıya verdiği emre yazılı senet ve poliçeler bu işlemde kullanılmaktadır. Forfaiting işleminden sonra ithalatçının hiçbir  mesuliyeti kalmaz.forfaiti

En yaygın olarak daha güvenli bulunan emre yazılı senetler ile poliçe tarzındaki ticari alacaklar forfaiting işlemine konu edilebilmekteler. Forfaiting servisi veren şirket belli bir iskonto oranı ile devraldığı senet ve poliçe tarzı alacaklar için teminat olarak banka garantisi talep etmektedir. Bu işlemde ithal edilen ürünün bedeli, ekonomik ömrüne göre taksitlendirilerek ödenir. İki firma arasında yapılan ticari antlaşmadan sonra ödeme planı ve fiyat belirlenir. İthalat şirketi malları teslim alıp, banka garantisinide sağladıktan sonra borç senetlerini banka yoluyla ihracatçı firmaya iletir.

ihracatçı poliçeleri  hazırlar ve ithalatçı  tarafından kabul edilir sonrasında  garantör banka tarafından garanti verilir.  Tüketim mallarını vadeli olarak almak isteyen, nakit sıkıntıcı içindeki ülkelere yapılacak satışlarda bu yöntemi kullanmak nakit akışını hızlandırmak, alıcı ödeme riskini ve ülke riskini minimize etmede çok etkilidir.

Forfaiting avantajları ?

Forfating işleminin ihraçatçılara olan yararları, avantajları aşagıdadır:

1. Riskler forfaiting şirketine devredilir.
2. İhracatçı vadeli satışını nakite çevirdiginden dolayı kredili satışlara kaynak aramaz
3. İhracattan doğan alacak haklarının, belgelerin forfaiter’a, iskonto oranı üzerinden devri esasına dayandığından ,bu finansman şeklinin maliyeti ihracatçı açısından önceden belli olmakta olur ve buda planlama kolaylığı sağlar
4. Alıcının kredi değerliliğinin saptanması, alacağın tahsili yüklerinden kurtulmaktadır.
5. Forfaiting işlemi son derece pratik, hızlı ve birkaç belge ile halledilebilen bir işlemdir.
6. İhracatçının likitidesi, alacak hakkının devri ile artmaktadır
7. Forfaiting işlemi ithalatçı içinde kredilendirme imkanı verirken forfaiter’a da senetlerin tahsili için banka garantisi sağlar.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ