Evlilik İçin sağlık Raporu Nereden Alınır? 2022

Evlilik İçin sıhhat Raporu Nereden Alınır 2020

Evlenmek isteyenlerin evlenmeden evvelce yapması gereksinim duyulan bazı işlemler vardır. Nikah  ve evlilik gerçekleşmeden evvelce bu işlemleri yapmak gerekmektedir. Bu işlemlerden biri de evlenecek olan bireylerin esenlik raporu almasıdır. Evlilik amacıyla istenilen esenlik raporu meşru bir zorunluluktur ve aynı vakitte yapılması gereksinim duyulan bir prosedürdür. Bu prosedürü yapar iken genel olarak gençler zorlanmaktadırlar sebebine bakıldığında ise evlenecek olan çiftlerin kafi bilgiye haiz olmadıkları meydana çıkmaktadır. Evlenmeden evvelce esenlik raporu nereden alınır? Nereye müracaat yapılır? benzer şekilde sorularda sıkça sorulan ve baş karıştıran sorular olmaktadır.

Evlenecek olan çiftlerin esenlik raporu alması gerekmektedir. Bu raporu alabilmek amacıyla çiftler kendi adlarına lüzumlu bölgelere müracaat yapmalıdırlar. Hem de esenlik raporunun istenmesindeki aslolan amaç şahıslarda haberlerinin olmadıkları bulaşıcı hastalıkların olup olmadığını kavramak ve eğer eğer bu benzer şekilde hastalık var ise daha eskiden önlem alabilmek ve tedavi olmalarını sağlamak amacıyla lüzumlu olan bir prosedürdür. Bir oldukça süre sık karşılaşılan bir hal olan kan uyuşmazlığı da bu esenlik kontrollerinde meydana çıkmaktadır. Eşler arası kan uyuşmazlığı bulunmuş olduğu takdirde tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi dünyaya ileriki olan evlatların sıhhatları yönünden son aşama önemlidir. Eğer istikbalte anne hamile kalırsa ve lüzumlu önlemler alınmazsa ciddi problemler meydana çıkabilmektedir.

Evlenmek İçin sıhhat Raporu nasıl  Alınır?

Evlenecek olan kişilar nikahtan evvelce esenlik raporu alabilmek zorundadırlar. Esenlik raporlarını ikamet etmiş bulunduğunuz esenlik kurumlarından alabilirsiniz. Hem de Esenlik raporunu

  • aile ve cemaat sağlığı merkezlerinden,
  • esenlik Ocaklarından,
  • devlet hastanelerinden ve hususi hastanelerden de alabilirsiniz.

Evlenecek olan ferdin esenlik raporu alması amacıyla rastgele bir esenlik kuruluşuna bizzat müracaat yapması lüzummektedir. Esenlik Ocakları ve aile cemaat sağlığı merkezlerinde rapor alabilmek sizi birazcık uğraştırabilir. Bunun sebebi ise bu yerlerde lüzumlu olan malzemelerin bulunmamasıdır. Kan testi benzer şekilde kolay testler esenlik Ocaklarında yapılabilir. Fakat akciğer grafisi ve diğeri şeyler amacıyla esenlik Ocakları kafi değildir. Ve sizi diğeri yere yönlendireceklerdir. Bunun amacıyla hususi ya da devlet hastanelerine giderek rapor amacıyla müracaatte bulunabilirsiniz. Hususi hastaneler sizden rapor amacıyla fazladan ücret talep edeceklerdir. bu sebeple devlet hastanelerini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Devlet hastanelerinde rapor amacıyla her türlü araştırma yapılır ve sizden hiçbir ücret talep edilmez. Esenlik raporu işlemleri aşağı yukarı olarak bigün sürmektedir.

Sigortası olmayanlar esenlik ocağına gidebilir mi? adlı yazımızı inceleyerek merak etmiş bulunduğunuz soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

sıhhat Raporu Almak İçin Hangi Testler Yapılır?

Esenlik raporu amacıyla müracaatte bulunmuş bulunduğunuzda sizden ilk evvelce kan testi isteyeceklerdir. Bu testin yapılmasındaki evvelcelikli amaç kan grubunuzun belirlenmesidir. Kan grubunuz belirlendikten sonrasında ise Hepatit B, hepatit C, frengi, bel soğukluğu ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmadığına bakılacaktır. Saymış bulunduğumuz bu testlerin haricinde rastgele diğeri bir denetim yapılmayacaktır. Hem de vücudunuzda bu hastalıklardan rastgele birinin  bulunması halunda tedavi olmanız amacıyla işlemler başlatılacaktır. Ve nikah işlemlerinize ara vermeniz lüzumecektir. Eğer denetim sonucunuz temiz ise esenlik raporunu almanızda sorun yaşamayacaksınızdır.

51 yaş Üstü Bayanlar İçin sıhhat Raporu nasıl Olur?

Evlilik amacıyla yalnızca genç olan yurttaşlarımız müracaat yapmamaktadırlar. 18 yaşını doldurmuş olan ve evlenmek isteyen yurttaşlarımız belediyelere müracaat yaparak evlenmek istediklerini beyan etmektedirler. Evlilik beyanlarını bildiren çiftlerden esenlik raporu istendiğini yukarıda da bahsetmiştik bir tek evlenecek olan kişi 50 yaşın üstünde ise ve esenlik raporu alacak olan kişi hanım ise evlenme müracaatlarında menopoza girdiklerini belirtmektedirler. Hem de menopoza girme halini hekim raporu ile kanıtlanırsa Akdeniz anemisi testi yapılmasına lüzum kalmayacaktır. Esenlik raporu alırken oluşturulan kan testi neticesinde ileri ki günlerde doğacak çocuklar ve anne içinde kan uyuşmazlığı olup olmadığı da belirleme edilmektedir. Organik olarak bu hal menopoz dışındaki hanımefendiler amacıyla daha oldukça mühim olan bir mevzudur.

61 Yaş Üstü Çİftler İçin  Neler Talep Edilir?

60 yaş üstünde olan kişilar evlenmek istediklerini beyan etmiş oldukları takdirde kişilardan esenlik raporu istenmeyecektir. 60 yaşını doldurmuş olan ve evlenmek isteyen vatandaşlarımızda kurul raporu talep edilir. Kurul raporunun da fotoğraflı olması lüzummektedir. Kurul raporunun istenmesi yaş ile ilgili bulunmuş olduğu benzer şekilde hastalıkların ve ölüm riskinin yüksek olması ile ilgili olmaktadır. Evlilik amacıyla esenlik raporlarının geçerlilik zamanı 6 aydır. 6 aydan sonrasında evlilik gerçekleşirse gene esenlik raporu alınması lüzumecektir.

Çiftlerin Testleri Sonucunda Hastalık Çıkarsa Ne Olur?

Tetkikler neticesinde çiftlerin rastgele birisinde bazı hastalıkların bulunmuş olduğu meydana çıkarsa bu evlenmelerine engel olmayacaktır. Yalnız hastalığı bulunmuş olduğu belirleme edilen kişilardan tedavi olmaları talep edilecektir ve esenlik raporu verilmeyecektir. Yalnız bazı mühim hastalıkların bulunmuş olduğu belirlendiğinde ise çiftlerin evlenmeleri amacıyla engel meydana çıkmış olacaktır. Evlilik amacıyla engel teşkil eden hastalıklar ise; verem, bel soğukluğu, akıl hastalığı ve cüzam olmaktadır. Bu hastalıklardan rastgele birine haiz olan kişilara esenlik raporu verilmez ve aynı vakitte evlenmeleri amacıyla izinde verilmez.

Evlenecek olan çiftlerimiz çeyiz yardımlarından da yararlanmak istiyorlarsa eğer çeyiz parası ve evlilik yardımı ile ilgili yazımızı inceleyerek data sahibi olabilirler.