euro 2018

Euro 2020 Yılında Kaç TL Olacak? 2020 Yılı Euro Kur Tahminleri

Yatırım yapmak isteyenler her zaman ön görü sahibi olmak durumundadır. Birkaç ay sonra ya da gelecek sene dövizin ne olacağı altının çıkıp çıkmayacağı bir yatırımcı için oldukça önemlidir. Bu noktada; hem yatırım yapmak isteyenler hem de Euro şeklinde borcu olanlar 2018 yılında Euro ne olur sorusunu sorabilirler. Kimisi yükselmesini kimisi ise düşmesini ister. Peki 2020 yılında Euro yükselmeye devam eder mi yoksa AB politikaları çerçevesinde aniden düşer mi?

İngiltere’nin AB’den Çıkması Euro’yu Etkiler Mi?

Bilindiği gibi İngiltere bir referandum yapmış ve nihayetinde AB’den çıkma kararı almıştı. Başta Almanya olmak üzere birçok ülke bu kararı beğenmese de sonuçta karar verildi. Peki bu karar sonrası özellikle 2019 ve 2020 yıllarında Euro düşüşe geçer mi?

Çünkü, AB ortak para birimine geçtiğinde İngiliz Sterlini Euroya göre çok daha yüksekti. Bu durum İngiltere’nin yaşam ve ekonomik standart olarak AB ortalamasının üstünde olduğunu göstermektedir. Bu durum aslında İngiltere sonrası Euro’nun düşmeye başlayacağı algısını oluşturmakta ve 2019 yılı itibari ile herhangi başka bir durum ortaya çıkmazsa Euro’nun aşağı yönlü olacağı ifade edilmektedir.

Ama Euronun düşmesi ya da yükselmesi sadece dış ülkeler ile ilgili değil aynı zamanda Türkiye’nin iç politikası ile ilgilidir. Peki hem iç hem de dış etkenler düşünüldüğünde Euro’yu neler etkilemektedir?

Euro Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar

euro 2018
euro 2018

Euro Türkiye ekonomisinde bir dolar kadar güçlü olmasa da yine de halen çok büyük bir etkisi var. Euro’nun ani yükselmesi ülke ekonomisini hemen etkilediği için birçok kişi 2019 ve arkasından 2020 yılında euro’nun ne olacağını sormaktadır. Euro’nun fiyatlarına etki eden unsurları saydıktan sonra gelecek sene euronun kaç paraya çıkacağı ya da ne kadar düşebileceği tahmin edilebilir. Euro para birimine etki eden faktörler;

 • Türkiye’nin ekonomik politikaları
 • AB’nin Türkiye’ye karşı tutumu
 • AB’nin kendi içi meselelerini çözerken takındıkları politik ve ekonomik tavırlar
 • Doların durumu
 • Altının genel küresel fiyatları
 • Enflasyon oranları
 • İşsizlik oranları
 • Komşu ülkelerimizdeki sorunların ne olacağı

Evet görüldüğü gibi euroya en fazla etki edecek olan durumları yazdık. Bu durumlar kıyaslandığında ilk zamanlar sanki euronun hiç düşmeyeceği düşünülebilir. Ama dediğimiz gibi, iç nedenler değil dış nedenler de Euro’ya direkt etmektedir.

 

2018 Yılında Euro Ne Olur?

İngiltere’nin Ayrılması Euro’yu Etkiler Mi?

Birçok olumsuzluklara rağmen Euro’nun yükselmesi değil düşmesi beklenmektedir. Özellikle İngiltere gibi bir ülkenin üyelikten ve ortak para biriminden çıkması Euro için büyük bir darbe olabilir. Bu durumlar ortaya çıkması ile Euro’nun 4 TL’nin altına ineceği düşünülmektedir.

2020’de Euro 7 TL Altın İner Mi?

Özellikle Euro ile borçlanan kişiler euronun hemen düşmesini beklediği için; sürekli olarak Euro 2020 yılında ne kadar olacağı sorulmaktadır. Bu noktada şunu söyleyebiliriz; Euro 2018 yılında 4 TL’nin altına düşebilir. Ama herhangi bir siyasi ya da ekonomik sorun olması durumunda Euro hemen yükselmeye başlayacaktır.

You May Also Like

More From Author

1 Comment

Add yours
 1. 1
  hasan

  at kuyuya birtaş kime gelirse misali öyle saçmalamışsınızki euro 4 tl altına düşeceğini nerenize bakıp uydurdunuz euro madem düşecek neden 4.70 4.80 leri öptü euro 2018 de sterlini yakalayacağa benziyor siz yinede yayın yapıp durun 4 tl altına çok beklersiniz.

+ Leave a Comment