Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

İlk olarak ülkemizde 1951 yılında hayata geçirilen Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri, kooperatifler içerisinde yer alan esnafların mesleki alanda gelişmelerine katkı sağlayacak maddi olanaklar bakımından destek olarak ticaretin gelişmesine, kıtalar arasına yayılmasına olanak sağlamakta. Ülkemiz içerisinde 32 adet bölge müdürlüğü bulunan kooperatifler Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliğine bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmekte olup sadece maddi olanaklar üzerine değil, profesyonel olarak gelişmelerine destek sağlayacak psikolojik destekler de vermektedir. Maddi destek bankalar üzerinden kredi şeklinde alınmakta olup Kooperatifin kefil olunması ile alınabilmektedir. Son zamanlarda yapılan anlaşmalar sonucunda Esnaf Kefalet Kredisi Halk bankası üzerinden alınmaya başlanmıştır. Kefil olarak kooperatifin kullanılması istenilen tutarda kredi çekilebilmesine büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi alabilmek için başta Türk Halk Bankası ve Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatiflerinin bazı şartları bulunmaktadır. Kredi olanaklarından faydalanmak isteyen kişilerin Esnaf ve Sanatkar olması gerektiğini, Esnaf ve sanatkarlar odası içerisinde sicil kayıtlarının bulunması gerekmektedir. Kişilerin iş alanları, hizmet bölgeleri ya da ikametleri kooperatifin hizmette bulunduğu bölgeler arasında yer alması gerekmektedir. Bir kişi aynı anda 2 adet Esnaf Kefalet Kredisi alamamaktadır. Dolayısıyla bu kredi olanağından faydalanmak isteyen kişilerin daha önce kooperatiften devam eden kredisinin bulunmaması gerekmektedir. Gerekli şartların yerine getirilmesi durumunda Esnaf Kefalet Kredisi Türk halk bankası üzerinden devlet iş birliği ile çekilebilmektedir.

Her kredi çekiminde bankalar tarafından faiz uygulamalarının sunulduğunu söyleyebiliriz. Esnaf Kefalet Kredisi çekimi durumunda banka tarafından alınan kredi tutarı üzerinden talep edilen faiz tutarı devlet tarafından karşılanmaktadır. Başvurularının yapılması durumunda konu ile ilgili kabul ya da ret durumu 15 gün içerisinde belli olmakta olup taraflara gerekli şartlar iletilmektedir. Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi kefil olmasına karşın her başvuru olumlu sonuçlanmamaktadır. Türk Halk Bankası tarafından yapılacak araştırmalar sonucunda kişinin geçmişinde olumsuzluklar yok ise kredi başvuruları %100’e yakın bir oranla onaylanmaktadır. Esnaf Kefalet Kredisi için maksimum çekilebilecek kredi tutarı belirli olmayıp işletmenin durumuna, ihtiyacına göre belirlenmektedir. Daha fazla bilgiyi gerek Türk Halk Bankası şubelerinden gerekse Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatiflerinden alabilirsiniz.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours