Esnaf Kefalet Kredisi Iyi mi Alınır?

Esnaf Kefalet Kredisi Iyi mi Alınır?

İlk olarak devletimizde 1951 senesinde hayata geçirilen Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifleri, kooperatifler içinde yer edinen esnafların mesleki alanda gelişmelerine katkı sağlayacak maddi olanaklar bakımından destek olarak ticaretin gelişmesine, kıtalar arasına yayılmasına olanak sağlamakta. Ülkemiz içinde 32 tane bölge müdürlüğü bulunan kooperatifler Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliğine bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmekte olup bir tek maddi olanaklar üstüne değil, ustalaşmış olarak gelişmelerine destek sağlayacak ruhsal destek sunar de vermektedir. Maddi destek bankalar üstünden kredi şeklinde alınmakta olup Kooperatifin kefil olunması ile alınabilmektedir. Son zamanlarda meydana getirilen anlaşmalar sonucunda Esnaf Kefalet Kredisi Halk bankası üstünden alınmaya başlanmıştır. Kefil olarak kooperatifin kullanılması istenilen tutarda kredi çekilebilmesine büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi alabilmek için başta Türk Halk Bankası ve Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatiflerinin bazı şartları bulunmaktadır. Kredi olanaklarından yararlanmak isteyen kişilerin Esnaf ve Sanatkar olması gerektirme ettiğini, Esnaf ve sanatkarlar odası içinde sicil kayıtlarının bulunması gerekmektedir. Kişilerin iş alanları, hizmet bölgeleri ya da ikametleri kooperatifin hizmette bulunmuş olduğu bölgeler içinde yer alması gerekmektedir. Bir şahıs aynı anda 2 tane Esnaf Kefalet Kredisi alamamaktadır. Dolayısıyla bu kredi olanağından yararlanmak isteyen kişilerin daha ilkin kooperatiften devam eden kredisinin bulunmaması gerekmektedir. Lüzumlu şartların yerine getirilmesi durumunda Esnaf Kefalet Kredisi Türk halk bankası üstünden devlet iş birliği ile çekilebilmektedir.

Her kredi çekiminde bankalar tarafınca faiz uygulamalarının sunulduğunu söyleyebiliriz. Esnaf Kefalet Kredisi çekimi durumunda banka tarafınca alınan kredi tutarı üstünden talep edilen faiz tutarı devlet tarafınca karşılanmaktadır. Başvurularının yapılması durumunda mevzu ile ilgili kabul ya da ret durumu 15 gün içinde belli olmakta olup taraflara lüzumlu şartlar iletilmektedir. Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi kefil olmasına rağmen her müracaat pozitif sonuçlanmamaktadır. Türk Halk Bankası tarafınca yapılacak araştırmalar sonucunda kişinin geçmişinde olumsuzluklar yok ise kredi başvuruları %100’e yakın bir oranla onaylanmaktadır. Esnaf Kefalet Kredisi için maksimum çekilebilecek kredi tutarı belirli olmayıp işletmenin durumuna, ihtiyacına nazaran belirlenmektedir. Daha fazlaca bilgiyi gerek Türk Halk Bankası şubelerinden gerekse Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatiflerinden alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir