Esnaf Kefalet Giyim Mağazası Kredisi Şartları 2022

İçindekilerGiyim Mağazası Açmak İstiyorumTESKOMB KredileriEsnaf Kefalet Kredisi ŞartlarıKooperatif Ortağı OlmakGiyim Mağazası Ruhsatı Almak İçin Lüzumlu BelgelerGiyim Mağazası Açmak

Giyim mağazası açmak için finansmana gereksinim duyanların başvuracakları yöntemlerden bir tanesi de esnaf kefalet kredileri olmaktadır. Kurum tarafınca belirli şartlara haiz olanlara verilen krediler ondan sonra Halkbank’ tan alınmaktadır. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği’ ne yapılacak olan kredi başvuruları kurum tarafınca incelenecektir. Kullandırılacak kredilerin faiz oranları, güncel KOBİ ya da iş yeri açma kredilerine gore daha düşük olmaktadır. Siz de giyim mağazası açmak isterim diyorsanız, krediye {nasıl} müracaat yapabileceğinizi, haiz olmanız ihtiyaç duyulan şartları ve işletme kredisi faiz oranları vb. tüm merak ettiklerinizi içeriğimizden bulabilirsiniz.

Giyim Mağazası Açmak İstiyorum

Giyim mağazası açarak girişimci ya da yatırımcı olmak isteyenlerin yüksek meblağlarda finansmana ihtiyacı olacaktır. Lüzumlu olan finansmanın sağlanması için  başvuracakları ilk yol banka kredileri olacaktır. Doğal olarak bankaların da kredi vermek için bazı şartları olacaktır. Bankalar tarafınca müşterilerinin her türlü gereksinimlerini finanse etmek amacı ile verilen gereksinim kredilerinin faiz oranları uygun olsa da verilecek olan meblağ bankalara gore değişim gösterecektir. Ek olarak bu kredilerin vadeleri 36 ay olduğundan ödeme anlamında güçlük yaşanabilmektedir. İş yeri açmak isteyenler ya da mevcut iş yerlerini büyütmek amacı ile nakit ihtiyacı olanların başvurabilecekleri değişik bankacılık ürünleri de bulunmaktadır.

Giyim Mağazası Açmak

Bu anlamda imdada KOBİ kredileri ya da işyeri açma kredileri gelebilir. Sadece kredi başvurusunda bulunan kişilerin banka tarafınca taleplerinin pozitif yönde sonuçlanmaması muhtemeldir. Eğer siciliniz ve kredi notunuz fena, üstelik kara listedeyseniz bu şartlarda kredi almanız mümkün değildir. Ek olarak değişik bankalara kredi ya da kredi kartı borcu olanların da kredi çekmesi mümkün olmamaktadır.

Lüzumlu olan evraklarla müracaat yapmanız durumunda banka tarafınca hakkınızda bir soruşturma başlatılacaktır. Kredi alabilmek için bu tahkikatın pozitif yönde neticelenmesi gerekmektedir. {Nasıl} ki banka tarafınca kredi notunun yüksek olaması, sicilin temiz olması vs. şartlar söz konusuysa işte kredi veren kurum ve kuruluşlar tarafınca da bazı aranan şartlar vardır. Giyim mağazası açmak isteyenlerin bu şartları taşımaları durumunda iş oluşturmak için lüzumlu dukkanacmak.com  olan finansmanı sağlayabilirler. Ondan sonra işletme kurulumunun tamamlanması ve resmi kurumlardan ruhsat alabilmek için lüzumlu izinlerin alınmış olması gerekiyor. Ek olarak girişimcileri destekleyen kurumlardan bir tanesi de KOSGEB olarak karşımıza çıkmaktadır. KOSGEB nace kodları ile giyim mağazası açmak isteyenlere destek vermektedir.

TESKOMB Kredileri

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birlikleri tarafınca çeşitli mevzularda esnaf ve sanatkarlara düşük faizli kredi kullandırılmaktadır. Bu krediler;

İşletme kurulumu mevzusunda verilen kredilerAylık eşit taksitli işletme kredisiServis aracı ve kamyonet yenilemek amacı ile verilen kredilerŞoför esnafına yeni taşıt alımları için sunulan kredilerİskonto kredisi vb. konulardadır.

Giyim mağazası açanlar bu anlamda verilecek olan işletme ve aylık eşit taksitli işletme kredilerine müracaat yapabilir. Bu kredilerden esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatiflerine üye olan esnaflar yararlanabilmektedir. Kredilerin kullanılış amacı, işletmelerin döner ana para ve hammadde ihtiyaçlarının karşılanması olmaktadır. Krediye karşılık güvence göstermek gerekmektedir. Ticari işletmeler bu anlamda ipotek ettirilebileceği benzer biçimde, kooperatifin kefaleti, ipotek ve kişi kefaleti de gerekmektedir. Kredilerin üst limitleri 200 bin TL olmaktadır.

Kredilerin vadesi ise 12 ay ile 24 içinde değişmektedir. Faiz oranları ise kredi için seçilen vadelere gore değişim göstermektedir. TESKOMB üyeliği için lüzumlu şartlar ve evraklar adlı içeriğimizden mevzu ile ile ilgili detaylı data alabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Esnaf kefalet kredisi kullanmak için ilk koşul kooperatife kayıt olmaktır. Doğal olarak kooperatife kayıt olmak için ihtiyaç duyulan bazı şartlar da bulunmaktadır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir;

Şahısların esnaf ya da sanatkar olarak etkinlik göstermesiBu şahısların etkinlik gösterdikleri alanlarda değişik bir esnaf ya da sanatkar kooperatifine üye ve ortak olmamasıEsnaf ve sanatkar sicili adında olan sisteme kayıtlı olmakKooperatifin emek verme bölgesi içinde ikamet etmek ya da emek verme faaliyetlerini burada sürdürmek gerekmektedir.

Bu şartları taşıyanlar kooperatife ortak olabilir. Sadece kredi almak için işleyen bir ekip prosedürler bulunmaktadır.

EDİTÖR TAVSİYESİ

Öğrenciler İşyeri Açabilir mi? Şartları Neler? 2022

31 Mayıs 2022

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Birleşke Ortağı Olmak

Kredi alabilmek için birleşke ortağı olmanın gerekliliğinden bahsettik. Kredi talebi ile kuruma müracaat etmek için bazı adımların uygulanması gerekiyor. {Nasıl} ki bankalar kredi vermek için bir ekip araştırmalar yapıyor ise kurum tarafınca da yatırımcılar belirli prosedürlere doğal olarak tutulmaktadır. İlk olarak başvuruda bulunacak kişilerin kooperatife yazılı olarak müracaat etmeleri gerekiyor. Ondan sonra bu şahsın durumu yönetim kurulu tarafınca meydana getirilen bir araştırma ile belirlenecek ve kredi almaya uygun görülüp görülmediği denetim edilecektir.

TESKOMB tarafınca kredi alma talebi ile meydana getirilen başvurular yönetim kurulu tarafınca incelendikten sonrasında netice müracaat sahibine 15 gün içinde bildirilecektir. Birleşke kredi taleplerini aldıktan sonrasında, kooperatife ortak alan şahsın sicil durumu ile ilgili bir ekip araştırmalar yapmış olacaktır. Meydana getirilen araştırma sonrası şahıslar ile ilgili bir bülten düzenlenecek ve şahıslara verilecek olan kefalet miktarları belirlenecektir. Kurul tarafınca şahsın kredi vermeye uygun görülmesi durumunda, şahsın kredi teklifi bankaya iletilecektir. Kredi verme mevzusunda anlaşmalı olunan bankanın Halkbank olduğundan söz etmiştir.

Bu aşamadan sonrasında banka da şahısların kredi talepleri ile ilgili lüzumlu araştırmaları yapmış olacaktır. Teklif banka tarafınca incelendikten sonrasında eğer meydana getirilen teklif pozitif yönde sonuçlanırsa, şahısa kredi verilecektir. 15 gün içinde kurul tarafınca red sonucu verilirse şahıslar ne yazık ki kredi kullanamayacaktır.

Kredi faiz oranları seçilen vadelere gore değişim göstermektedir.

Birleşke Ortağı Olmak

1 yıla kadar olan kredilerin faiz oranları yüzde 4 olurken1 yılı aşan ve 4 yıla kadar olan kredilerin faiz oranları ise yüzde 5 olacaktır.Kredilerin kişi limitleri ise 150 bin TL olarak belirlenmiştir.

Bu şartları taşıyarak kredi almak isteyenlere banka tarafınca verilecek olan kredilerin uygun görülmesi durumunda işletmelerini açarak etkinlik gösterebilirler. Sadece her şey bunlarla sınırı olan değil. Ondan sonra şahısların resmi kurumlardan lüzumlu izinleri alması gerekiyor. Ruhsat almak için belediyeye, vergi levhası almak için vergi levhasına müracaat yapılması gerekmektedir. Ruhsat almak için başvuruda bulunanların belediyeye vermesi ihtiyaç duyulan bazı evraklar bulunmaktadır. Sadece bu evraklar belediyelere gore farklılık izah edebilir. Giyim mağazası iş planı örneklerini inceleyebilirsiniz.

Giyim Mağazası Ruhsatı Almak İçin Lüzumlu Belgeler

Yapı ruhsatı almak için belediyeler tarafınca talep edilen bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evrakları kısmen ifade etmeye çalışacağız.

Dükkan kira ise kira kontratıSahibi sizseniz tapu fotokopisiVergi dairesinden alınacak olan vergi levhasının iki tane fotokopisiİmar müdürlüğünden alınacak olan vergi levhasıT.C. kimlik fotokopisiYağı sağlamlık raporuDiğer kat sahiplerinden alınacak olan muvafakatnameGerekli görülen durumlarda ustalık belgesiİtfaiyeden alınacak olan pozitif yönde raporYine itfaiyeden alınacak olan yangın söndürme tüpünün dolum faturasıBağlı olunan esnaf ve sanatkarlardan odasından alınacak olan belge gerekmektedir. Giyim mağazası için dekorasyon örnekleri adlı içeriğimizden örnek dekorasyonları inceleyebilirsiniz.

Ruhsat Almak İçin Lüzumlu Belgeler

Giyim Mağazası Açmak

Lüzumlu olan finansmanı sağladıktan sonrasında yapılması ihtiyaç duyulan dükkan açmanın incelikleri ile ilgili detaylı bilgiye haiz olunmasıdır. Esnaf olmak kolay değildir. Ciddi yatırımlar gerektirir. Doğal olarak meydana getirilen işin ilk aşamada riskleri de olmaktadır. Bu risklerin bertaraf edilmesi amacı ile bayilik de alınabilmektedir. Satılacak olan ürünler, ürünlerin tutarları, kalitesi demografik özelliklere gore değişim izah edebilir.

Hangi alanda satış yapılacağına da karar vermek gerekiyor. Kadın, adam ya da çocuk ürünleri satılacaksa dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususlar birbirinden değişik olacaktır. İşletmenizin reklamını yapmanız da mühim hususlardandır. Toplumsal medyada etken olmanız, ürünlerinizi buradan takipçileriniz ile paylaşmanız yararınıza olacaktır. Yabancı iş yeri adları ile işletmenizi daha çekici hale de getirebilirsiniz.

İş yeri açmak için lüzumlu olan finansmanın sağlanması amacı ile uygulanabilecek pek oldukca değişik yöntem bulunmaktadır. Esnaf kefalet kredileri ile siz de kendi işinizin patronu olabilirsiniz.