Eşi İcralık Olan Kredi Çekebilir Mi?

Kredi kullanmak için ilk olarak banka ilişkilerinizde temiz bir sicile haiz olmanız gerekmektedir. İcralık durumda olmak, kredi notunuzun düşük olması, bankaların kara sıralamasında yer almak siz kıymetli ziyaretçilerimizin kredi kullanmasını engelleyecektir. Bir diğeri taraftan bankalar, diğeri bankalar ile olan borç durumunuzu da incelemektedir. Bundan dolayı başka banka yada kuruma olan icra borcunuz sizin diğeri bankalardan kredi kullanmanızı engeller.

Evli çiftler, banka işlemlerinde birbirlerinin sicillerini etkilememektedir. Bilhassa gerekseme kredisi, taşıt kredisi kullanacaksanız ve düşük bir krediye başvurduysanız banka sizi eşinizden bağımsız olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bir tek konut kredisinde durum farklıdır. Yasal düzenlemeler gereği evlilik birliği içinde alınan konutlar ortak sayıldığından konut kredisine müracaat yapıldığında hem eşin hem de sizin kredi çekebilme durumunuz bankada tarafınca incelenecektir.

Eğer gerekseme kredisine müracaat yapmayı düşünüyorsanız ve eşinizin icra borcu bulunuyorsa kafi kredi notuna sahipseniz, sigortalı bir işte belirli bir süredir çalışıyorsanız bankalardan kredi başvurunuz için pozitif dönüş alabilirsiniz. Bir tek sizin durumunuzda kredi engeli bulunması, kredi başvurunuzun negatif sonuçlanmasına niçin olabilmektedir.