Kredi kullanmak için öncelikle banka ilişkilerinizde temiz bir sicile sahip olmanız gerekmektedir. İcralık durumda olmak, kredi notunuzun düşük olması, bankaların kara listesinde yer almak sizlerin kredi kullanmasını engelleyecektir. Bir diğer yandan bankalar, diğer bankalar ile olan borç durumunuzu da incelemektedir. Bu nedenle başka banka veya kuruma olan icra borcunuz sizin diğer bankalardan kredi kullanmanızı engeller.

Evli çiftler, banka işlemlerinde birbirlerinin sicillerini etkilememektedir. Özellikle ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi kullanacaksanız ve düşük bir krediye başvurduysanız banka sizi eşinizden bağımsız olarak değerlendirmeye alınacaktır. Ancak konut kredisinde durum farklıdır. Yasal düzenlemeler gereği evlilik birliği içerisinde alınan konutlar ortak sayıldığından konut kredisine başvuru yapıldığında hem eşin hem de sizin kredi çekebilme durumunuz bankada tarafından incelenecektir.

Eğer ihtiyaç kredisine başvuru yapmayı düşünüyorsanız ve eşinizin icra borcu bulunuyorsa yeterli kredi notuna sahipseniz, sigortalı bir işte belirli bir süredir çalışıyorsanız bankalardan kredi başvurunuz için olumlu dönüş alabilirsiniz. Ancak sizin durumunuzda kredi engeli bulunması, kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

Join the Conversation

1 Comment

  1. Ben engelli olarak çalışıyorum maasımda icradan kesiliyor diyer borçlarımı ödemek için kredi çekmek istiyorum çekebilir miyim acaba teşekkürler

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir