En Kolay Tabanca Taşıma Ruhsatı nasıl Alınır? 2022 GÜNCEL

En Kolay Tabanca Taşıma Ruhsatı nasıl Alınır? 2020 GÜNCEL

Tabanca alabilmek için bayağı bir insan olmanız kafi değildir. Asker, polis şeklinde meslek gruplarından bulunmadığınız sürece tabanca almanız her durumda mümkün değildir. Tabanca bulundurma ve taşıma olmak suretiyle iki çeşit tabanca vardır. Aralarında farklar bulunmaktadır. Birini bulunduğunuz ikametin dışına çıkartamazsınız. Yalnızca olduğunuz yerde kullanabilirsiniz. Fakat taşıma ruhsatlı tabanca aldığınız taktirde yanınızda götürme şansınız mümkün olacaktır. Fakat her şahısa tabanca verilmediğini de bildirmek isterim. Bazı meslek grupları için tabanca kullanmak gereklidir. Bu meslek grupları haricinde; taşıma ruhsatını fazlaca bir mal varlığınız var ise bunun korunması amacı ile tabanca alabilirsiniz. Ya da can güvenliğinizin olmadığını düşündüğünüz bir yerde yada durumdaysanız taşıma ruhsatlı tabanca alabilmeniz mümkündür. Bu şeklinde vakalarda durumunuzu belgelendirilmiş bir halde valilik makamlarına bildirmeniz ve ispatlamanız gerekmektedir. Valilik onayından geçmeden taşıma ruhsatlı tabanca alamazsınız. Kanun ile belirlenen tabanca taşıma ruhsatı alma şartları vardır. Peki nasıl alınır? Kimlere ve hangi meslek gruplarına verilir? En kolay yolu nedir? Hep birlikte haberimizde inceleyelim.

Taşıma Ruhsatı Almanın Kolay Yolu

Taşıma ruhsatlı tabanca kanunca yasak olduğu belirtilen bölgeler haricinde yanınızda istediğiniz yere götürebileceğiniz bir tabanca çeşididir. Tabanca taşıma ruhsatına haiz olabilmek için bazı koşullar gereklidir. Bu koşulları sağlayabilen, bu şartlara uyabilecek tamamımız tabanca taşıma ruhsatı alabilir. Tabanca taşıma ruhsatı almanın ilk seçeneği 21 yaşını doldurmuş bir şahıs olmaktır. 21 yaşını doldurmayan kişilere tabanca taşıma ruhsatı verilmesi yasaktır. Tabanca ve av tüfeği için kurallar farklılık göstermektedir. Taşıma ruhsatlı tabanca alabilmenin yaşı 21 iken, ruhsatlı af tüfeği almanın yaşı 18’dir. 18 yaşını doldurmuş bireyler diğeri şartları da tamamlaması halinde av tüfeği edinebilirler. Taşıma ruhsatlı tabanca belirli meslek gruplarının haricinde can güvenliğinden kaygı duyulan, kendini korumak zorunda olan insanlara verilmektedir. Kişinin can güvenliğinin tehlikede bulunduğunu valiliklere inandırması gerekmektedir. Çalışmak için yada herhangi başka bir sebepten dolayı ülkeye gelmiş yabancı uyruklu insanlara, can güvenliklerini korumaları amacıyla taşıma ruhsatlı tabanca verilebilir.

Fakat yalnızca ikamet izni olanlara bu hak bilinmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri mensup üyelerinin, şehit olmuş olan kamu görevlilerinin ve şehit olan askerlerin çocuklarına yada ebeveynlerine da can güvenliklerini korumak adına tabanca verilebilir. Bunların haricinde bir de asker polis şeklinde güvenlik güçlerine yardım etmiş olan ondan sonrasında da güvenlikleri amacı ile koruma altına alınmış olan şahıslara istekleri doğrultusunda tabanca taşıma ruhsatı verilebilir. Organik bunların hepsini valiliğe ispatlamanız gerekmektedir. Valilik yeterince lüzumlu bulmadığı taktirde onay vermeyebilir. Valilik bu silahların gereklilik durumunun bitmesi halinde taşıma ruhsatlarını dileği süre geri alabilir. Taşıma ruhsatlı silahı alamayanları ise şu şekilde açıklayabiliriz. Bir şahıs taşıma değil de bulundurma ruhsatlı tabanca sahibiyse ve bulundurma ruhsatlı silahını kanun yasağını dinlemeyerek ikamet etmiş olduğu yerin dışına çıkartırsa yada tabanca ruhsatının süresi doldu ve yenilemeyen kişiler taşıma tabanca ruhsatı alamazlar. Bunların haricinde bir de madde bağımlıları, ruh sağlığı bozuk ve fizyolojik olarak engeli olan kişiler tabanca ruhsatı almaya hak kazanamazlar.
En rahat yol olarak aşağıda varsayılan mesleklerden biriyle uğraşmam gerekir.  Günümüzde muhtarlık en rahat yol olarak bilinir.
Tabanca taşıma ruhsatı alabilmek için bazı koşulları taşıyor olmanız gerekmektedir.Tabanca Ruhsatı Hangi Meslek Gruplarına Verilir?

Bazı meslek gruplarının tabanca taşıma gereksinimleri bulunmaktadır. Kamu görevlileri ve diğeri bazı meslek grupları olarak iki şekilde incelenebilir. Tabanca taşıması lüzumlu olan ve izin verilen kamu görevlilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Adli işlerle meşgul olan meslek gruplarına (Cumhuriyet Savcısı, hakim, Cumhuriyet Başsavcısı şeklinde),
Tabanca taşıma yetkisine haiz görevlilere (güvenlik görevlisi) verilebilir.
Köyde ve ya mahallelerde bulunan muhtarlara verilir.
Devlet dairelerinin koruma işlerinde çalışanlara verilir.
Bir iş yerinde hususi güvenlik olarak çalışanlara verilir. Fakat vazife yerinden çıkartmamaları şartı ile verilmektedir.
Başbakan, Bakanlar ve Cumhurbaşkanlığında vazife yapanlara ve bu görevlerde bulunmuş insanlara verilir.
Vapur kaptanları yalnızca vazife sürelerince kullanabilecekleri bir tabanca verilebilir. (Vazife bitiminde teslim etmek şartı ile)
PTT’de iş gören çalışanlar da güvenliğin oldukça bulunmadığı sıkıntılı bölgeler de vazife süreleri süresince ruhsatlı tabanca kullanma hakkına sahiptirler.
Valilere ve Bakanlık merkezinde vazife yapanlara ve bu alanda hizmet eden görevlilere verilir.
TRT radyo ve televizyonlarında çalışan şahıslar da güvenlik şartlarının zor olduğu bölgelerde vazife süreleri süresince ruhsatlı tabanca taşıyabilirler.
Bankaların toplu para götürmüş olan görevlilerine vazife yaptıkları süre süresince ruhsatlı tabanca verilebilir.
İnfaz ve koruma memurlarına görevleri süresince verilir.
Bakanları korumakla hükümlü olan şoförlere vazife sürelerince tabanca verilebilir.
Adliyeye bağlı çalışan cezaevi araç şoförleri ve koruma amaçlı çalışan bekçilere vazife sürelerince tabanca verilebilir.
Belediye Başkanı ve İl Meclis Üyelerine lüzumlu olduğu taktirde verilebilir.
Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin sekreterliğini yapanlara yada daha evvel yapmış olanlara da verilebilir.
Güvenlik Genel Müdürlüğünde polis memurlarının haricinde orada bulunan personellere verilebilir.

Tabanca ruhsatının bazı meslek gruplarına verilmesi zorunludur.Kamu Görevlilerinin Haricinde Taşıma Ruhsatlı Tabanca Verilebilecek Meslek Grupları
Kamu görevlilerinin haricinde bazı meslek gruplarının da can ve mal güvenliğini sağlamak amacı ile tabanca taşımaya ihtiyacı vardır. Valilik tarafınca verilen onay ile bu meslek gruplarının da taşıma ruhsatlı tabanca taşımasına izin verilmiştir. Taşıma ruhsatlı tabanca kullanabilecek meslek gruplarını şu şekilde sıralayabiliriz;
Kuyumculuk işi icra eden şahıslar,
Kuyumculara ürün veren toptancılar,
Finansal geliri oldukça yüksek bir firmanın sahibi,
Köy yerlerinde yada herhangi başka bir yerde fazlaca toprakları olan insanoğlu,
Yurt dışından lisansı bulunan vapur kaptanları,
Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları,
Vatani görevini icra eden askerlerimiz,
Halkın güvenliğinden görevli güvenlik mensupları,
Kendini insanoğlu için adaleti sağlamaya adamış olan avukatlar,
Mevcud iş yerlerinde bayağı fazla sayıda personel çalıştıran iş yeri sahipleri,
Döviz bürosu işletmesi olanlar,
Yolcu ve para taşımakla görevli olan pilotlara,
Oldukca fazla sayıda hayvan sürüleri olan kişiler,
Mahalle ve köy muhtarlarına (çeşitli sebeplerden dolayı görevlerine son verilmiş olanlar hariç),
Para taşımacılığı icra eden memurlar şeklinde meslek gruplarına taşıma ruhsatlı tabanca verilebilmektedir.
Tabanca Taşıma Ruhsatı nasıl alınır ve Lüzumlu Belgeler Nedir?

Tabanca taşıma ruhsatı alabilmek için şahısların bazı koşulları yerine getirmiş olması ve lüzumlu evrakları tamamlamaları gerekmektedir. Lüzumlu evrakları tamamlayıp şartların uygunluğunu da kendinize gore tespit ettikten sonrasında bulunduğunuz bölgenin kolluk birimleri ne ise örnek olarak; polis, jandarma, köy korucuları vb. şeklinde birçok yere müracaat edebilir, ruhsat başvurusunda bulunabilirsiniz. Tabanca ruhsat başvurusu yapabilmek için lüzumlu belgelerin içinde esenlik raporu da bulunmaktadır. Esenlik raporunu bulunduğunuz yerdeki esenlik ocaklarından alabilirsiniz. Aldığınız bu belgede “Tabanca Ruhsatı Taşıyabilir” yazısı olmalıdır. Aksi taktirde taşıma tabanca ruhsatı almaya hak kazanamazsınız. Aldığınız bu belgeyi yedi tane doktorun imzalaması gerekmektedir. Lüzumlu imzaları da hallettikten sonrasında bu belgeyi dosyanıza ekleyebilirsiniz. Finansal kazancı yüksek işletme sahiplerinin ruhsatlı tabanca alabilmeleri için vergi dairesine giderek şirket beyannamesi almaları gerekmektedir. Aksi taktirde ruhsat alamazlar. Tüm belgelerin tamamlanması halinde müracaat sahiplerinin ilgili birimler tarafınca belgeleri denetim edilir. Uygun oldukları tespit edilirse şahısların parmak izleri alınır. Güvenlik güçlerinde yapılması gereksinim duyulan tüm işlerinizi hallettikten sonrasında kaymakamlıklara müracaat ederek tabanca ruhsatı almak için müracaat ederek resmen müracaat yapmış olmuş olmuş olmuş olmuş olursunuz.
Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı aslı ve fotokopisi
Son bir yıl içinde çekilmiş güncel 4 tane vesikalık fotoğraf
Tabanca ruhsatı alınmasına engel bir esenlik durumu olmadığına dair esenlik raporu
İkamet edilen yere ilişik olan belge
İl Güvenlik Müdürlüklerinden alınabilecek olan tabanca ruhsatı istendiğine dair şekil belgesi
Vukuatlı nüfus kayıt örneği
Tabanca bulundurma yada taşıma ilişik ya da devir alma ve satın alma isteğinde bulunulduğuna dair dilekçe
Tabanca ruhsatı alma amaçlı bulunduğunu belirten sabıka kaydı belgesi
Tabanca Bulundurma Ruhsatı nasıl Alınır ve Lüzumlu Belgeler Nedir?
Meslek grupları haricinde bulundurma ruhsatlı tabanca almak isteyenlerin bazı belgeleri tamamlamış ve şartlara uygun kişiler olması gereklidir. Bulundurma ruhsatlı tabanca alabilmek için lüzumlu belgeleri topladıktan sonrasında Güvenlik Genel Müdürlüklerine giderek müracaat yapmanız gerekmektedir. Güvenlik Müdürlüğüne müracaat ettiğinizde götürdüğünüz belgeler ve şartlara uygun olup bulunmadığınız tespit edilecektir. Sonrasında uygunluk durumunuza gore parmak iziniz yardımıyla tabanca bulundurma ruhsatınız hazırlanmaya başlanacaktır. Bir sonraki işlemde ise vali onayından geçmek zorundasınız. Sunduğunuz sebepler valilik tarafınca geçerli sayılması halinde pozitif yönde sonuçlanır. Eğer valilik başvurunuza onay vermezse ruhsat alamazsınız. Onay vermesi halinde tabanca ruhsatı almak isteyen kişiye tabanca satın alma belgesi verilir.

Tabanca satın alma belgenizi aldıktan sonrasında Makina ve Kimya Endüstri Kurumundan beğendiğiniz ve istediğiniz silahı satın alabilirsiniz. Şahıs satın almış olduğu silahı bir ay içinde bulundurma ruhsatlı silahına işletmelidir. Tabanca bulundurma ruhsatınız, başvurunuzun valilik tarafınca onaylanması ve almanız için bir engel çıkmaması durumunda 3-4 gün içinde çıkar. Tabanca bulundurma ruhsatına müracaat etmeniz halinde harcama tutarı olarak 1285 TL ödemeniz gerekmektedir. Bulundurma tabanca ruhsatı alabilmek için lüzumlu belgeleri de şöyleki inceleyebiliriz;
Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı aslı ve fotokopisi
Tabanca bulundurma yada taşıma ruhsatı almaya dair dilekçe
Parmak izinin bulunmuş olduğu belge
Yarım kapaklı karton dosya
Tabanca ruhsatı almaya engel bir durum olmadığına dair esenlik raporu
Masrafların olduğu alıntı (müracaat ettiğiniz sırada yatırılacaktır)
Son bir yıl içinde çekilmiş olan güncel 4 tane vesikalık fotoğraf
Tabanca ruhsatı almak için talep formu
Bin TL üstünde borcu olmadığını bildiren belge
En Kolay Tabanca Taşıma Ruhsatı Alma YollarıKorucular İle İlgili Düzenleme!
Taşıma ruhsatlı tabanca kullanımında korucular ile ilgili Resmi Gazete’de düzenlemeler yapılmıştır. Güvenlik korucuları ve emekli korucuları için 6136 sayılı “Alev ateş Silahlar ve Bıçaklar ile Diğeri Aletler Hakkında Yönetmelik” de değişiklik yapılarak eski yönetmeliğin 7. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinden sonrasında bir bent daha eklenmiştir. Bu maddede güvenlik korucularına ve emekli koruculara can ve mal güvenliğini sağlamak amacı ile talepleri doğrultusunda tabanca ruhsatı verileceği bildirilmiştir. Tabanca bulundurma yada taşıma ruhsatı almak için lüzumlu koşulları ve belgeleri mevzusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Merak ettiklerinizi ve sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.

Loading…