ekspertiz ücreti geri alma

Ekspertiz Ücretini Geri Alabilir Miyim?

Bankalara konut kredisi başvurusu yaptığınız zaman, kredi almak istediğiniz konutun uygunluk durumunun değerlendirilmesi için eve bir ekspertiz gönderilir. Bu ekspertiz için banka sizden belli bir ücret talep etmektedir. Ödemeniz gereken ekspertiz bedeli, bankaların çalışmış olduğu ekspertiz firmasına göre değişkenlik göstermektedir.

Konut kredisi için başvuru yaptığınızda eve ekspertiz gittiyse sizlerden ekspertiz ücreti talep edilir. Ancak ekspertizin hazırladığı rapora göre konut kredisi olumsuz sonuçlanabilir. Bu gibi durumlarda kişiler, bankalardan ekspertiz için ödedikleri ücreti geri talep etmektedir. Bu ücreti geri almanız ne yazık ki, mümkün değil. Çünkü ekspertiz ücretini bankalar, çalışmış oldukları ekspertiz firmalarına vermektedir. Ekspertiz firması da bu ücret karşılığında bir ekspertiz göndermekte ve bu doğrultuda rapor hazırlamaktadır. Bu nedenle ekspertiz ücretini geri almanız mümkün değildir.

Ekspertiz bedelini boş yere ödemek istemiyorsanız konuta kredi çıkmaması gibi durumları göz önüne alarak buna göre ekspertiz talep etmemelisiniz. Eğer kredi çıkma ihtimali yüksek ve çıkmaması için bir engel yoksa o zaman ekspertiz aşamasına geçmeniz daha mantıklı olacaktır.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours