Konut kredisi kullandığınızda banka evin değerinin tamamına kredi vermemektedir. Eğer evin tamamına kredi çekmeyi düşünüyor ve peşinatınız bulunmuyorsa bu durumda ekspertiz raporu sizler için daha büyük önem taşır.

Bankadan konut kredisi aldığınızda banka beğendiğiniz konutun değerinin %80 lik kısmına konut kredisi kullandırmaktadır. Bu nedenle sizin peşinat bulundurmanız veya ihtiyaç kredisi kullanmanız gerekir. Ancak eve ekspertiz değeri ne kadar yazıldığı bu noktada oldukça önemli. Ekspertiz, eğer evin satışa sunulan bedelinin üstünde bir değer yazdıysa o zaman evin tamamına kredi çıkma ihtimali yükselmektedir. Ancak ekspertiz değeri, satış bedeline yakın veya aynıysa o zaman sizin peşinatınızın bulunması evi satın alabilmeniz için gereklidir.

Ekspertiz raporunun neye göre yazıldığı da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ekspertiz, almayı düşündüğünüz evin durumuna, kaçıncı katta bulunduğuna, kullanılan malzeme kalitesine, muadil ev fiyatlarına ve konut lokasyonuna bakarak ortalama bir değer biçmektedir. Banka konutun değerini bu fiyat baz alarak sizlere konut kredisi kullanma imkanı sağlamaktadır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir