Ekspertiz Evin Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Konut kredisi kullandığınızda banka evin değerinin tamamına kredi vermemektedir. Eğer evin tamamına kredi çekmeyi düşünüyor ve peşinatınız bulunmuyorsa bu durumda ekspertiz raporu sizler için daha büyük ehemmiyet taşır.

Bankadan konut kredisi aldığınızda banka beğendiğiniz konutun değerinin %80 lik kısmına konut kredisi kullandırmaktadır. Bu yüzden sizin peşinat bulundurmanız yada gerekseme kredisi kullanmanız gerekir. Yalnız eve ekspertiz kıymeti ne kadar yazıldığı bu aşamada oldukça mühim. Ekspertiz, eğer evin satışa sunulan bedelinin üstünde bir kıymet yazdıysa o süre evin tamamına kredi çıkma ihtimali yükselmektedir. Yalnız ekspertiz kıymeti, satış bedeline yakın yada aynıysa o süre sizin peşinatınızın bulunması evi satın alabilmeniz için gereklidir.

Ekspertiz raporunun neye bakılırsa yazıldığı da dört gözle beklenen mevzular içinde yer verilmiştir. Ekspertiz, almayı düşündüğünüz evin durumuna, kaçıncı katta bulunduğuna, kullanılan araç-gereç kalitesine, denk ev fiyatlarına ve konut lokasyonuna bakarak averaj bir kıymet biçmektedir. Banka konutun kıymetini bu fiyat baz alarak sizlere konut kredisi kullanma imkanı sağlamaktadır.