Ekonomik Kriz Nedir? Iyi mi Meydana Gelir?

1746205 H Ekonomik Kriz Nedir? Iyi Mi Meydana Gelir?

Ekonomik krize verilen iki isim daha vardır. Resesyon ve depresyon benzer biçimde terimler isminde da kullanılabilir. Ekonomik krizlerin çoğunluğu o ülkedeki büyük şirketlerin batkı etmesi yada ülkedeki para biriminin birden bire fazlaca aşağılara düşmesinden dolayı o ülkede ekonomik kriz çıkar. Ekonomik durumunun esas açıklaması o ülkenin ekonomik bakımda durgun bir dönem geçirme sürecine verilen isimdir.

Global Ekonomik Kriz

Ulusal arası iktisat dengelerinin birden bozulması ile beraber oluşan parasal bakımdan durgunluk yada çökmeye yol açan krize global ekonomik kriz denir. Bunun ortaya çıkartacağı en büyük sorunların başlangıcında o ülkede bulunan büyük firmaların ve fabrikaların çökmesinde en büyük etkeni kullanılabilir. Global ekonomik krizlere örnek verecek olursak; 1994 Meksika Krizi, 1998 Rusya Krizi, 1997 Güneydoğu Asya Krizi, 1996 Arjantin Krizi, 1994 Meksika Krizi, 2001 Türkiye Krizi olarak sıra halinde gösterebiliriz.

Ekonomik Krizlerin Tesirleri Nedir?

 Ekonomik krize uğrayan herhangi bir ülkede para durumu düşer herhangi bir araç-gereç alım satımı düşüşe uğrar, ticari ve ekonomik dengeler bozulur. Otomobil alım satımından, ev alım, satımı ve kiralardaki meblağ yükseleceği için bu benzer biçimde birçok ürün düşüşe geçer.

Dünyadaki En Büyük Ekonomik Krizler

Güneydoğu Asya Krizi:

Güneydoğu Asya’da çıkan ekonomik krizin en büyük sebebi. Bankalardan durmaksızın çekilen yüksek tutardaki krediler, alınan kredilerin uzun süre geri ödenmemesi, devlet bankalarının bu yüzden hususi bankalardan kredi almaları ve onlarında bu alınan krediyi ödeyemeyip tamamen düşüşe geçmelerine niçin olur.

Rusya Krizi:

Rusya krizinin nedenine gelecek olursak bu krizin en büyük etkenleri Rusya’da bulunan büyük firmalarının kur krizine girmeleri, yabancı ülkelerden alınan yüksek tutardaki kredilerin geri ödenememesi, finans ve bankacılık sektörünün tamamen çökmesinden dolayı ortaya çıkmıştır.

Türkiye Krizi:

Mahalli paranın aşırı derecede yükselmesi ve yerli halkın mahalli parayı kullanmayıp başka paraları kullanmaları sonucunda ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir