Eczane {Nasıl} Açılır? Lüzumlu Belgeler Nedir? 2022

İçindekilerEczane Açmak İçin Lüzumlu ŞartlarEczane Açmak İçin Lüzumlu BelgelerEczane Açmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?Eczane Açma Maliyeti 2022Eczane Açma Aşamaları Nedir?Eczane Açma Kontenjanları 2022Eczane Açmak Zorlaştı Mı?Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor?Eczane Açmak İsteyenlere TavsiyelerEczacı Kalfası {Nasıl} Olunur?

Eczane {nasıl} açılır? Lüzumlu belgeler nedir? Bu iki probleminin cevabı bilhassa eczacılık bölümünde okuyanlar tarafınca yoğun bir halde araştırılmaktadır. Eczacılık okumadan eczane açmak mümkün değildir. Peki, eczane açmak için ne mezunu olmak gerekir? Eczane açmak yüksek karlı işlerden biri olsa da eczane açma kontenjanları 2022 senesinde hangi bölgelerde yoğunluktaysa o bölgelerde eczane açmak mantıklı olacaktır. Meydana getirilen yeni düzenlemeler sonrasında eczane açmak zorlaştı mı sorusu akıllarda yer etmeye adım atmıştır. İçeriğimizi inceleyerek kimler eczane açabilir, eczane açmak için lüzumlu belgeler nedir, ecza deposu {nasıl} açılır öğrenebilirsiniz. Ek olarak yazımızın son kısmında bulunan eczane açmak isteyenlere tavsiyeler sıralaması ile güzel bir yol haritası hazırlayabilirsiniz.

Eczane Açmak İçin Lüzumlu Şartlar

Sistemdeki boşlukların istismar edilmesinden dolayı meydana getirilen yeni düzenlemelere gore eczane açmak için lüzumlu şartlar taşınmalıdır. Birçok şahıs eczane açmak için eczacı olmak koşul mı merak etmektedir. Oysa şartların en başlangıcında 5 senelik eczacılık fakültesinden mezun olmak gelmektedir. Eskiden yeni mezun eczacılar derhal kendi eczanelerini açabiliyordu. 2012 senesinde meydana getirilen değişim ile eczacılık bölümünden mezun olan eczacılar; 1 yıl destek eczacılık yaptıktan sonrasında kendi eczanelerini açabilmektedirler.

Eczane açma şartları 2022 yılı için aşağıda listelenmiştir. Bu listede eczane olacak yerin (dükkânın) özellikleri de yer verilmiştir:

Eczacılık mezunu olmak, mezuniyet sonrasında 1 yıl destek eczacılık görevini tamamlamak.Eczane olarak kullanılacak dükkanın asgari 35 metrekare alana haiz olması gerekmektedir. Bu alana lavabo, hela alanı dahildir. Sadece bodrum, merdiven boşluğu, asmak kat, merdiven altı kısımlar, ara duvarlar, kolonlar bu alandan hariçtir.Eczane olarak kullanılması planlanan binaya ilişkin yapı kullanım izin belgesi yada yapı ruhsatı bulunmalıdır. Ya da bağlı bulunulan belediyeden alınmış, binanın dükkân ya da işyeri olarak kullanılmasına müsaade eden resmi belge.Eczaneye ilişkin var ise laboratuvar kısmı, gelen hastalar ve müşterilerle temas olmayacak şekilde ayrılmalıdır.Özgür eczaneler bölge halkının özgür bir halde girip çıkabildiği bölgelere açılmalıdır. Eczanelerin bağımsız dükkanlarda açılması ve faaliyetlerini devam ettirmesi gerekmektedir (havaalanları, otogarlar, limanlar ve tren garlarında oluşturulan eczanelerin haricinde kalanlar). Bu eczanelerin cephelerinin ve kapılarının belediyelere ilişkin sokak ve caddelerin üstünde olması zorunludur.Avmlerinde, sitelerde oluşturulan eczanelerin minimum bir kapısının direkt dışarıya açılması gerekmektedir.Eczaneye ilişkin birden fazla kapı olabilmektedir. Fakat bu kapı başka bir dükkan ya da mağazaya açılamaz. Eczane laboratuvarının ise dışarı ile direkt bağlantısı olması kesinlikle yasaktır.Hastaların, müşterilerin bekleme yeri eczanenin giriş katında olmalıdır.Eczane; aydınlık, havadar ve rutubetsiz olmalıdır. Zemin kolay temizlenebilen ve hijyen koşullarına uyan bir araç-gereç ile kaplanmalıdır.Hususi gizleme koşullarına gereksinim duyan ya da soğuk zincire doğal olarak ilaçların saklanabilmesi, kabul edilebilmesi ve aynı şartlarla hastalara sunulabilmesi gerekmektedir. Bu yüzden soğuk zincir muhafaza için buzdolabı bulundurulmalıdır. Bu sistemin tertipli takip edilmesi ve bir sorun olması durumunda sinyal verecek erken uyarı sistemine haiz olması gerekmektedir.Muayenehaneler, yalnız görüntüleme ve tahlil hizmeti vermekte olan tanı merkezleri haricinde; içinde sıhhat kurum ya da kuruluşu bulunan binalar ve bahçelerinde özgür eczane açılamamaktadır. (otogar, havaalanı, tren garı ve limanlar bu koşuldan muaftır.)

Eczane Açmak İçin Lüzumlu Belgeler

Eczane açılış işlemi yapılırken ilgili eczacı odası tarafınca bazı belgeler istenmektedir. Eczane açmak için lüzumlu belgeler şunlardır:

Eczane açılışı için verilen dilekçenin aslıNüfus cüzdanı fotokopisiEczacıya ilişkin, Sıhhat Bakanlığı tarafınca tescillenmiş diplomanın aslı gibidir onayı bulunan fotokopisi (ön ve tescilli arka yüzün)Mimar ya da mühendisler tarafınca çizilmiş eczaneye ilişkin dükkânın 1/50 ya da 1/100 ölçekli 4 tane krokisi. (eczacılar odasından onay alındıktan sonrasında 1 tanesi eczacılar odasında, 1 tanesi ilçe sıhhat müdürlüğünde, 1 tanesi eczacıda ve 1 tanesi ilgili dosyada bulunmaktadır.) Krokide eczanenin tam adı, net kullanım alanı, adresi, WC, laboratuar alanı, satış kısmı, depo ve benzeri bölümlerin metrekare alanı ve yüksekliği yer almalıdır.Mesleki faaliyetleri gösteren özgeçmişGöz doktorunun adının ve unvanının açık bir halde belirtildiği, mesleği hayata geçirmeye engel olacak derecede iki gözün görmekten yoksun olmadığına dair verilmiş uzman doktor göz raporu. (hususi sıhhat kuruluşlarından alınan göz raporlarının il/ilçe sıhhat müdürlüklerinden onay edilmesi gerekmektedir.)Eczacının mesleğini yapmasına engel bir hastalığı olmadığını belirten sıhhat raporuAdli sicil belgesi (alternatif olarak eczacının mesleğini hayata geçirmeye engel mahkûmiyetinin olmadığını gösteren yazılı beyanı)2 tane vesikalık fotoğrafEczacının kimliğindeki soyadı ile diplomasındaki soyadı değişik ise soyadı değişikliği ile ilgili belgeEn son çalışılan işyerinden ayrılma belgesi; ayrılma zamanı, belgeyi imzalayan kişinin unvanı ve adı yer almadır.)Daha ilkin başka bir eczane açmış ise oluşturulan son eczanenin durumuna ilişkin ilçe sıhhat müdürlüklerinden ya da il sıhhat müdürlüklerinden alınmış yazıEczane olarak kullanılacak dükkana ilişkin yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesinin aslı gibidir onaylı suretiMuvazaa araştırması sonrasında Vergi Dairesi’ne yatırılan harç bedeline ilişkin harç makbuzuEczane konumunun ve özelliklerinin ilgili kanunlara uygun bulunduğunu gösteren Eczacı Odası Bölge Temsilcileri tarafınca hazırlanmış rapora gore onay edilmiş raporEczacının kendisine ilişkin eczacılar odası üye sicil numarasının bulunmuş olduğu uygunluk belgesiMuvazaa değerlendirme raporu

Eczane açmak için ihtiyaç duyulan belgeler, eczane açmak amacıyla İl/ilçe Sıhhat Müdürlüğü’ne yapılacak olan ilk müracaat tarihinden en fazla 1 ay ilkin alınmış olmalıdır.

Eczane Açmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?

“Kimler eczane açabilir?” merak edenlerin bir çok eczane açmak için ne mezunu olmak gerekir öğrenmek istemektedir. Eczacılık okumadan eczane açmak mümkün değildir. Bu yüzden yalnız eczacılık mezunları kendi eczanelerini açabilme yetkisine haizdir.

Eczacılık kısmı 5 senedir. 5 yılsonunda başarı ile mezun olan eczacılar,  1 yıl destek eczacı olarak bir başkasının eczanesinde yetişim yapmak zorundadır. Sonrasında lüzumlu şartları yerine getirerek kendi eczanelerini açma hakkına haiz olmaktadırlar.

Mezuniyet belgesi kiralayarak eczane açmak isteyenler için bunun mümkün olmadığını belirtmemiz gerekir. Eczane açma aşamalarından olan muvazaa incelemesinde tespit edilmesi durumunda iki taraf da ciddi şekilde cezalandırılmaktadır. Bundan dolayı meydana getirilen bu girişim kanunsuzdur ve suçtur.

Eczane Açma Maliyeti 2022

Eczane {nasıl} açılır öğrendikten sonrasında sırada maliyet hesaplaması gelmektedir. Eczane açma maliyeti hesaplanırken dikkate almanız gerekenler şunlardır:

EDİTÖR TAVSİYESİ

Cafe Açmak İstiyorum Diyenlere 2022 Senesinde ALTIN TAVSİYELER !

20 Ocak 2022

İşyeri kirasıEczanenin iç dizaynıRaf dizilimiİlaç temin edilmesiYardımcı eczacı

Tüm bu kalemler dikkate alındığında “Eczane açmak için ne kadar para lüzumlu?” diye soran birisine 100.000-180.000 aralığını belirtmek yanlış olmayacaktır.

Eczane Açma Aşamaları Nedir?

Eczane açmak isteyenler ilk olarak Türkiye İlaç ve Tıbbi aygıt Kurumu’nun ilanlarını takip etmelidir. Kurumun duyuru etmiş olduğu bölgeler için duyuru tarihinden itibaren 30 günlük sürece içinde müracaat yapılabilmektedir. Müracaat esnasında istenecek belgeleri elektronik sisteme yüklemek gereklidir. Daha sonrasında belgelerin aslını kuruma götürmeniz ve başvuruyu onaylatmanız şarttır.

Başvuruların bitiş tarihinden en fazla 10 iş günü içinde yerleştirme puanları hesaplanmaktadır. Yerleştirme puanı ve eczacının tercih sıralaması değerlendirilerek yerleştirme işlemleri yapılır. En yüksek puana haiz eczacılar eczane açma hakkı kazanmaktadır.

Yerleştirme neticeleri açıklandıktan sonrasında en fazla 90 gün içinde web ortamına yükledikleri belgelerin aslını ve istenecek ek belgeleri il/ilçe Sıhhat Müdürlüklerine teslim etmelidirler.

Belge tesliminden sonrasında muvazaa incelemesi başlatılır. Mesele teşkil eden bir durum bulunmaması halinde İl Sıhhat Müdürlüğü tarafınca eczane ruhsatnamesi verilecektir. Bu ruhsatnameyi valilik de onaylamaktadır. 30 gün içinde bu belgeyi teslim almanız gerekmektedir.

eczane {nasıl} açılır?

Eczane Açma Kontenjanları 2022

İl ve ilçelerde eczane açma kontenjanları bakanlık tarafınca tespit edilmektedir. Birçok ilde (bilhassa büyükşehirlerde) kontenjanlar neredeyse tamamen dolmuştur. Nerede eczane açabilirim diyenlerin araştırmalarını iyi yapması gerekmektedir. İlçelerdeki nüfusla orantılı olarak eczane açma sayısı, minimum 3.500 kişiye 1 eczane olacak şekilde düzenlenmektedir.

Eczane açma kontenjanları 2022 listesine erişmek için tıklayınız.

Eczane Açmak Zorlaştı Mı?

Mevcut eczane sayısının fazlalığı sebebiyle yeni eczane açma kontenjanları gittikçe azalmaktadır. Bu da eczane açmayı daha zor hale getirmektedir. Eczane açmak hala karlı bir iş olsa da, artan sayıdan dolayı kazanç eskiye nazaran bir miktar daha düşmektedir. Ek olarak destek eczacı ve ikinci eczacı çalıştırma zorunluluğu da eczacıların kazanç miktarını etkilemektedir. Eczacılık bölümünden verilen mezun sayısı her geçen gün artmasına karşın, eczane açma kontenjanı bulunmaması sebebiyle hali hazırda eczanesi olanlar devir işlemlerinde yüklü tutarlar talep etmektedir. Bu da eczane devralmayı da zorlaştırmaktadır. Tüm bu bilgilerin ışığında eczane açmak eskisine nazaran zorlaştı diyebiliriz.

Kendi Eczanesini Açanlar Ne Kadar Kazanıyor?

Türkiye’deki standart bir eczanenin kar marjı ilaç dışı ürünlerde %20, ilaçlarda ise %8 civarlarındadır. Hastanelere, sıhhat merkezlerine yakın olan eczaneler aylık averaj 25-30 bin lira kazanmaktadır. Kent içinde olan bir eczanenin averaj kazancı ise 9-10 bin lira olmaktadır.

Kendi eczanesini açanlar averaj 10 bin lira kazanıyor diyebiliriz.

Eczane Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Eczane açmak isteyenlere tavsiyeler Ekşi Lügat başlıklarında bile kendine yer bulabilmiştir. Bunun sebebi eczacılık mezunlarının stajlarını tamamladıktan sonrasında kendi eczanelerini açmak istemeleridir. Fakat bunu yapmadan ilkin başka insanların tecrübelerinden yararlanmak istemektedirler.

İşte eczane açmak isteyenlere tavsiyeler:

En fakat en mühim mevzu eczanenizin konumudur. Doğal olarak ki hastanelere, sıhhat merkezlerine yaklaştıkça istenilecek kiralar artacaktır. Fakat ihmal etmeyin, bu şekilde bir konumdaki eczanenin getirisi de oldukca olmaktadır. Bilhassa yeni açılacak hastaneleri iyi araştırın. Bu sayede daha uygun kira ücretiyle eczanenizi açabilirsiniz.Eczaneniz için aklınızda fazladan planlar yoksa oldukca büyük bir dükkana ihtiyacınız yok. Averaj 70-75 metrekare bir eczane sizin için ideal olabilir.İnsanlar eczanenizi kolay bulabilmeli. Bunu ilk olarak seçtiğiniz konumla sağladınız. Fakat bu kadarla bırakmak yanlış olacaktır. Şık ve fark edilir bir tabelaya ihtiyacınız var. Bunun haricinde kavşaklara, kaldırımlara eczane tabelası koyarsanız daha oldukca kişiyi eczanenize çekebilirsiniz.Eczanenizde ilaç satışı haricinde satacağınız alternatif ürünler olsun. Bebek ürünleri, anne ürünleri, diş macunu, diş fırçası, vitaminler bunlara örnektir.

Eczacı Kalfası {Nasıl} Olunur?

Eczacı kalfası olmak için ilk yapmanız ihtiyaç duyulan şey Türk Eczacılar Birliği ve İşkur tarafınca verilmekte olan kurslara katılmak ve sonrasında eczacı kalfalık belgesi almaktır. İşkur meslek edindirme kursları içinde yer edinen bu eğitime katıldığınızda 1.000 TL maaş ödemesi alırsınız ve sıhhat sigortası primleriniz de ödenir. Kurs bitiminde belgenizle bir eczanede iş bularak eczacı kalfası olabilirsiniz.