Dul Ve Yetim Aylığı Nedir? Nasıl Alınabilir? Şartları Nelerdir? Nasıl Hesaplanır?

Dul Ve Yetim Aylığı Nedir? Nasıl Alınabilir? Şartları Nelerdir?

Dul ve Yetim Aylığı konusu birçok kişi tarafından merak edilmesine karşın bu konu hakkında net bilgilerin tam olarak sunulmadığını görmekteyiz. Kişiler, tam olarak bu alan ile ilgili bilgi sahibi olamadıklarından dolayı başvuruları hangi kuruma ve nasıl yapabilecekleri ile ilgili bilgilere hakim değillerdir. Dul ve Yetim kişiler, devlet tarafından sağlanan bazı hak ve sorumluluklara sahiptirler. Bu durumun farkında geç olarak varan kişiler bile geçmiş 5 yıllık dönem içerisindeki aylıklarını dahi alabilmektedirler. Bu yazımız içerisinde Dul Ve Yetim Aylığı Nedir? Nasıl Alınabilir? Şartları Nelerdir? konularını bütünü ile ele almaya çalışacağız. Bilindiği üzere Dul olarak adlandırılan kişiler evlilik süresi içerisinde iken eşini kaybetmiş kişilere verilmektedir. Çoğunlukla kadınlar için kullanılsa da erkeklerde eşlerini kaybettikleri zaman dul olarak adlandırılırlar.

Dul ve Yetim Aylığından Kimler Yararlanabilir?

Dul Aylığı kadın ya da erkek ayrımı yapılmaksızın tüm vatandaşlara eşit şartlar altında verildiğini söyleyelim.  Duy aylığı alabilmek için kişilerin merhum eşlerinin en az ölüm tarihlerinden 5 yıl öncesinden sigortaları başlamaları gerekmektedir. Merhum kişilerin aynı zamanda da en az 900 gün pirimlerinin olması gerekmektedir. Devlet genel olarak merhum girişlerinin en azından sigorta girişlerinin 1 Ekim 2008’den sonrasında olmasını istemektedir. Bu şartları yerine getiremeyen dul kişilere maalesef ki maaş bağlanamamaktadır. Dul kişiler, yeni bir evlili yapmadığı sürece maaş haklarını hiçbir zaman kaybetmezler. Geriye dönük olarak ise 5 yıllık geçmiş haklarını da toplu olarak alabildiklerini söyleyebiliriz. Dul Aylığı alan kişilerin yeni bir evlilik yapmaları durumunda tanınan maaş olanağının iptal edildiğini de söyleyebiliriz.

Yetim maaşı ise daha çok çocuk yaştaki kişilere tanınan bir maddi yardım olduğunu, annesi ya da babasından birisininin veya her ikisinin de vefat etmesi durumunda sağlandığını söyleyebiliriz. Yetim maaşı 1 maaş olarak da verilebiliyor, her iki aile ferdini kaybedenler için 2 maaş olarak da verilebiliyor. Burada kişilerin yapacakları başvuruların önem kazandığını hatırlatalım. Dul Ve Yetim Aylığı Nedir? Nasıl Alınabilir? Şartları Nelerdir? konusunu detayları ile incelediğimiz, konu hakkındaki sorularınızı bizlere konu altında gönderebileceğinizi belirtmek istiyoruz.

Dul Ve Yetim Aylığı Nedir?

Dul ve Yetim Aylığı, ülkemiz içerisinde en çok merak edilen, şartları bilinmediği için alınamayan ödenekler arasında yer almaktadır. Sigortalı olarak çalışan birinin ani olarak vefat etmesi durumunda geride kalan eş ve çocuklara bağlanan bir ödeme türü olan Dul ve Yetim Aylığı, erkek ya da kadın ayrımı yapılmadan verilmektedir. Sigortalı olarak çalışan kişilerin vefat etmeleri durumunda eşlerine dul aylığı, çocuklarına ise yetim maaşı bağlanmaktadır. Her iki ödenek için de kişilerde herhangi bir şekilde cinsiyet ayrımı yapılmamaktadır. Yetim maaşı alan eğer bir erkek çocuk ise ödenecek maaş belirli bir süreye kadar verilmektedir. Eğer herhangi bir şekilde eğitim görmüyor ise 18 yaşına kadar, orta öğretim okuyor ise 20 yaşına kadar, yüksek öğrenim görüyor ise 25 yaşına kadar aylık almaya devam ederler.

25 yaşını doldurmuş erkek çocukların dilekçe yardımı aracılığı ile gerekli kurumlara başvurarak sigorta ve maaş ödeneklerinin sona erdiğini bildirmeleri gerekmektedir. Kız çocuklarında ise yaş ayrımı yapılmaksızın evlendirilinceye kadar ödenek yardımı almaya devam ederler. Dul ve Yetim Aylığının kimler tarafından alındığını dile getirmemiz ile beraber ödeneklerin nasıl hesaplanarak verildiğinden bahsetmek istiyoruz.

Dul Ve Yetim Aylığı Nasıl Hesaplanır

Yukarıda da dile getirdiğimiz üzere Dul Ve Yetim Aylığı sigortalı kişilerin ölümleri sonucunda ailelerinin zor durumda kalmamaları için verilen bir ödenek olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen ödenekler şu hesaplamalara göre verilmektedir. Vefat eden eş, sigortalı olarak çalıştığı dönemde almış olduğu aylık maaş üzerinden ölümü durumunda eşi ve çocuklarına maaş bağlatabilmektedir. Alınan maaşın %75’i Dul Ve Yetim Aylığı olarak eşe ve çocuklara dağıtılmaktadır. Burada %75’lik payın %50’si Dul Aylığı olarak%25’i ise yetim aylığı olarak dağıtılmaktadır. %25’lik yetim aylığı tek bir çocuk için geçerli olduğunu, ikinci ve üçüncü bir çocuk olması durumunda %25’lik aylığın bölünmelere uğradığını söyleyebiliriz. Dul ve Yetim aylığı almak için kişilerin öncelikle il ve ilçe merkezlerinde bulunan sigorta müdürlüklerine başvurularda bulunarak ödenek almak için başvurularda bulunması gerekmektedir. Gerekli inceleme işlemlerinin ardından ödemeler belirli günlerde kişilerin hesaplarına yatacakları ifade edilmektedir.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours