Devlet Katkılı Konut Birikim Hesabı Nedir?

Günümüzde devlet tarafınca birikimi teşvik amacı ile sunulan devlet katkılı konut birikim hesabı hakkında bazı bilgiler sunacağız. Türkiye genelinde devlet, insanları borçtan kurtarmak ve maddi refahı yakalayabilmek adına süre içinde yeni girişimlere imza attı. Hususi ya da devlet bankaları ayırmaksızın tüm bankalar ile beraber konut hesabı adı altında insanlara imkanlar sunuyor. Bunu bir nevi Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) şeklinde de düşünebilirsiniz. Yalnız ne olduğu üstünde birazcık daha oldukça durmak gerekiyor.

Konut Birikim Hesabı Nedir?

Konut birikim hesabı, minimum 3 yıl süresince bankalar tarafınca aylık alınan birikim ödeneği ile beraber ev almak istediğinizde devletin %20 katkı elde etmiş olduğu bir hesap türüdür.

Konut hesabı, siz kıymetli üyelerimizin ev sahibi olabilmesi için devlet destekli hesaplardan birisi olarak dikkatleri çeker. Günümüzde Ziraat Bankası başta olmak suretiyle birçok değişik banka da bu sistemi kullanmaktadır. Konut hesaplarında 350 TL’den adım atmak sureti ile aylık olarak bankaya ödemeler yaparsınız. Minimum 3 yıl şartı her banka tarafınca konulmuş olan mühim bir detay diyebiliriz.

3 yıldan sonraki herhangi bir dönemde ev almak istediğinizde, banka faizi ile kazandığınız şeklinde biriken paranın %20’si kadar devlet desteği alırsınız. Bu sayede ev sahibi olmak istediğinizde cebinizde güvenebileceğiniz sağlam bir birikim ödeneği söz mevzusu olur.