Devlet Katkılı Konut Birikim Hesabı
Devlet Katkılı Konut Birikim Hesabı

Günümüzde devlet tarafından birikimi teşvik amacı ile sunulan devlet katkılı konut birikim hesabı hakkında bazı bilgiler sunacağız. Türkiye genelinde devlet, insanları borçtan kurtarmak ve maddi refahı yakalayabilmek adına zaman içerisinde yeni girişimlere imza attı. Özel ya da devlet bankaları ayırmaksızın tüm bankalar ile birlikte konut hesabı adı altında insanlara imkanlar sunuyor. Bunu bir nevi Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) gibi de düşünebilirsiniz. Ancak ne olduğu üzerinde biraz daha fazla durmak gerekiyor.

Konut Birikim Hesabı Nedir?

Konut birikim hesabı, en az 3 yıl boyunca bankalar tarafından aylık alınan birikim ödeneği ile birlikte ev almak istediğinizde devletin %20 katkı sağladığı bir hesap türüdür.

Konut hesabı, sizlerin ev sahibi olabilmesi için devlet destekli hesaplardan birisi olarak dikkatleri çeker. Günümüzde Ziraat Bankası başta olmak üzere birçok farklı banka da bu sistemi kullanmaktadır. Konut hesaplarında 350 TL’den başlamak sureti ile aylık olarak bankaya ödemeler yaparsınız. Minimum 3 yıl şartı her banka tarafından konulan önemli bir detay diyebiliriz.

3 yıldan sonraki herhangi bir dönemde ev almak istediğinizde, banka faizi ile kazandığınız gibi biriken paranın %20’si kadar devlet desteği alırsınız. Bu sayede ev sahibi olmak istediğinizde cebinizde güvenebileceğiniz sağlam bir birikim ödeneği söz konusu olur.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir