Devlet Destekli Sera ve Tarım Kredisi

Tarim Kredisi 2 Devlet Destekli Sera Ve Tarım Kredisi

Devlet Destekli Sera ve Tarım Kredisi

Tarim Kredisi 1 Devlet Destekli Sera Ve Tarım Kredisi

Türkiye’nin gelişmesi adına öncelik verilen tarım sektörü, neredeyse tüm alanlar için finansal açıdan devlet tarafından desteklenmektedir. Sadece çiftçiler değil, modern alanlarda üretim yapmayı amaçlayan yeni girişimcilerin de bu desteklerden faydalanması mümkündür. Ülkemizde dört farklı mevsimin yaşanmasına bağlı olarak tarımın oldukça uygun bir ortamı olması, verilen desteklerin zamanını uzatmış ve miktarlarını da bir hayli arttırmıştır. Tarım kredisi olarak devlet tarafından sağlanan ödeneklere baktığımız zaman, bakanlıklar ya da KOSGEB gibi kurumlardan faizsiz kredi ya da hibe yardımları yapıldığını, buna ek olarak bankaların da tarım ve hayvancılık alanında kullanılması üzere kredi paketi hazırladığını görebiliriz.

Girişimciler tarafından sıkça tercih edilen seracılık faaliyetleri, üretim açısından hem zaman hem de miktar açısından tasarruf ettiriyor olsa da, maliyet açısından oldukça ağırdır. Bundan dolayı, 2017 yılı içerisinde hazırlanan tarım sektörü kredilerinde, seracılık yani örtü altı tarım alanında da ciddi destekler sağlanması söz konusudur. Hem kamu kurumları hem de kamuya ait faaliyetlerde bulunan Ziraat Bankas tarafından verilecek olan bu finansman desteklerinde, sera maliyetinin yüzde seksen beşlik kısmı için destek olunmaktadır. Ayrıca, sunulacak olan kredilerde ipotek teminatı alınmaktadır. Sera kurmak ya da işlerini büyütmek isteyen vatandaşlarımız, almış olduğu kredileri de ister aylık isterlerse de ellerine geçen nakit tutarların zamanına bağlı olarak üçer ay, altışar ay ya da yıllık vadeler ile ödemeleri yapabilecektir.

Sera Kredisi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Sera kredisi almak isteyen vatandaşlarımız, Ziraat Bankası ya da diğer bankalar tarafından hazırlanan tarım kredilerinden birisine başvuru yapacaklarında, bazı belgeleri şubelere götürmelidirler. Şuan bankaların aldığı ortak karara göre bu kredi paketine yapılacak başvurularda istenen belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Nüfus cüzdanı.
  • Çiftçilik Belgesi.
  • Örtü Altı Tarım Kayıt Belgesi
  • Seranın tapusu. (Eğer yeni bir sera kurulacak ya da başka birisine ait bir sera satın alınacaksa, bu durumda bankalara yapacağınız başvuru işleminde ekspertiz şartı aranacaktır.)
  • Tadilat işlemleri için kredi talebinde bulunanlar, yapılan masrafların faturalarını.

Bu belgeler ile bankalara başvuru yapılarak, tarım kredisi kapsamında verilen uygun faiz oranı bulunan sera kredilerinden faydalanabilirsiniz. Kredi notu değerlendirmesine göre de sonuçlanacak olan başvurunuzda, banka sicilinizin durumu göz önünde bulundurularak ek teminat, ipotek ya da kefil ile birlikte başvuru yapılması şartı da size iletilebilmektedir.

Tarim Kredisi 2 Devlet Destekli Sera Ve Tarım Kredisi

Ziraat Bankası Sera Kredisi

Seraların işletme giderlerinin karşılanması, bakım ve onarım masraflarının ya da kullanılacak tohumların finansal ihtiyaçlarının karşılanması adına, Ziraat Bankası tarafından sera kredisi sunulmaktadır. Kontrollü örtü altı tarım (sera) yapacak olan kişilerin faydalanacağı bu kredilerde, banka tarafından açıklanan temel şart, arazinin toplam alanıdır. Eğer tarım yaptığınız alanın büyüklüğü 1 dekardan az değilse, seranız için kredi desteği alabilirsiniz. Bunun altında bir alanda sera üretimi yapıyorsanız da, bankanın tarım sektörü için geliştirdiği diğer kredi paketleri size sunulacaktır.

Tarım kredilerinde genel olarak Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) şartı aranırken, seracılık faaliyetleri için verilecek kredilerde Örtü Altı Kayıt Sistemi (ÖKS) şartı bulunmaktadır. Bundan dolayı, başvuru yapacak olan adayların kayıtlarını sorgulamaları doğru olacaktır. Ziraat Bankası tarafından size verilecek olan kredilerde, geçmiş dönemli bir harcamanızı karşılamak istiyorsanız, başvuru işlemlerine yaptığınız harcamalara yönelik faturaları getirmelisiniz. Sıfır bir alan alarak sera kurmak isteyenler ise, bağımsız ve anlaşmalı bir ekspertiz tarafından hazırlanan rapor ile başvuru yapmalıdırlar. Eğer ekspertiz bulunamamışsa, bankaya yapılacak başvuru işlemlerinin hemen ardından, bankanın anlaştığı ekspertiz satın almak istediğiniz alana gönderilecektir.

Sera Kredisi Veren Banka ve Devlet Kurumları

Tarım kredisi imkanlarının artmasının ardından gündeme gelen seracılık faaliyetlerinde, tek destek alabileceğiniz banka Ziraat Bankası ile sınırlı değildir. Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) tarafından sera kurulum maliyetleri ya da tadilatları için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca, seracılık faaliyetlerindeki tüm giderleriniz için QNB Finansbank ve Şekerbank şubelerine giderek de başvuru yapabilirsiniz.

Sera kredisi alınabilecek devlet kurumlarına baktığımızda ise, KOSGEB, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve bölgesel kalkınma ajansları karşımıza çıkacaktır. Bu kurumlar, KOSGEB eğitimlerine katılmış olan ya da kurumların belirlediği özel şartları taşıyan kişilere düşük faizli ya da faizsiz kredinin yanı sıra, tamamen devlet destekli tarım desteklemesi de yapmaktadır. Fakat, kamu kurumlarından alınacak olan destek ve kredilerde, kesinlikle işletmeniz için aradığınız finansman hakkındaki detayları oluşturacağınız projenizin hazırlanması gerekmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir