Ekonomi finans
Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) Nasıl Kayıt Olunur?
Yazar: - 05 Temmuz 2020
19
0

Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) Nasıl Kayıt Olunur?

ciftci kayit sistemi 1

 

 

 

 

 

Tarım sektörüne yönelik devletin yapmış olduğu faizsiz krediler ya da tamamen geri ödemesiz olarak verilen hibe desteklerinden faydalanmak isteyen kişilerin karşısına, genel olarak ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olma zorunluluğu çıkmaktadır. İster banka isterlerse de KOSGEB üzerinden bu desteklerden faydalanılacak olsun, kişilerin kayıtlarını gösteren belgeyi kuruma ibraz etmesi gerekmektedir. Ayrıca, 2016 yılının sonları ve 2017 yılının ilk aylarında verilen genç çiftçi desteklerinde de uygulanmaya başlanan Çiftçi Kayıt Sistemi zorunluluğu, adayların daha fazla araştırma yapmasını gerektirmiş durumdadır.

Devlet desteklerinden faydalanabilmek adına yapılacak olan kayıt işlemi, birkaç farklı şekilde yapılmaktadır. 3 farklı türden yapılacak olan kayıt işlemleri, şu isimler ile nitelendirilir.

 • Kendisine ait bir arazisi olanlar.
 • Arazi kiralayarak faaliyette bulunanlar.
 • Arazinin asıl sahibi birinci dereceden yakını olan kişiler.

Kendime Ait Arazi İçin Nasıl ÇKS Kaydı Yaparım?

Eğer kendinize ait olan bir arazi için destek almak ve bunun için de sisteme kayıt olmanız gerekiyorsa, ilk etapta kuruma kimlik bilgilerinizi ibraz etmeniz gerekmektedir. Bunun beraberinde faaliyete geçeceğiniz ve sizin adınıza kayıtlı olan arazinin tapusunun fotokopisini çektirmeniz, tapu sicil müdürlüklerinden de bu fotokopi için aslına uygundur damgasını bastırmanız gerekecektir. Tapu Sicil Müdürlüğü’ne yapılacak olan başvuruların hemen ardından, C formuna yönelik ekmiş olduğunuz arazinin, köyün ya da mahallenin muhtarına, muhtar yoksa da aza üyelerinden birisine imzalatılması gerekmektedir.

Yaşadığınız alanda değil de farklı bir il ya da ilçe merkezinde bir tarım araziniz bulunuyorsa, bu durumda asıl başvuru yapmış olduğunuz yani ikametgah bilgilerinizin bağlı bulunduğu noktadaki Tarım İlçe Müdürlüğü’ne doğrudan müracaat etmelisiniz. Burada kullanılan ortak sistem sayesinde bilgilerinize ulaşılacak ve sizin için gereken bilgiler hazırlanacaktır.

Başkasına Ait Tarım Arazisi İçin ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır?

Hicar ekenler yani başkana ya da tüzel bir kişiliğe ait olan araziyi eken kişiler, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olmak istiyorsa, bu durumda ilk olarak kişi ya da kurum ile yapmış olduğu kira sözleşmesini hazırlamalıdır. Şahıs veya kurumlar ile yaptığınız kira sözleşmesinde, 100 dekarın üzerinde bir alan için anlaşma sağlanmışsa, bu durumda noter onaylı bir kira sözleşmesi şartı karşınıza çıkacaktır. Eğer 100 dekarın altında bir tarım arazisini kiralamışsanız, bu durumda notere gitmenize gerek kalmadan muhtar onayıyla işleminizi gerçekleştirebileceksiniz.

Kiralanan arazi herhangi bir kişi ya da kuruma ait değil tamamen Hazine malı ise, bu durumda mal müdürlüklerine giderek, kiralama işleminin yapıldığına dair resmi bir evrak almanız gerekecektir.

Akrabasının Tarlasını Ekenler İçin ÇKS Kaydı Nasıl Yapılır?

Birinci dereceden yakınınız olan kişilerin adına kayıtlı bir alanda tarım yapacak ve bunun için de ÇKS kaydı oluşturacaksanız, ilk olarak arsa sahibi ile bir muvafakatname doldurmanız gerekmektedir. Tapuların fotokopisinin çektiriliğ Tapu Sicil Müdürlüğü’nden de aslına uygundur kaşesi bastırdıktan sonra, C formuna bilgilerinizi ekleyerek, yıl içinde yetiştirdiğiniz mahsulleri de belirtmelisiniz.

Son olarak, hazırlamış olduğunuz bu belgenin son halini, arazilerinizin bulunmuş olduğu ilçe ya da köyde bulunan muhtar veya azasına onaylatmalısınız.

ÇKS Kaydı İçin Hangi Belgeler Gerekmektedir?

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne ilk kez kayıt olacak ya da mevcut kaydını güncelleyecek kişiler için, birçok farklı belge istenmektedir. Buna göre, 3 farklı şekilde yapacağınız ÇKS kaydı için sizden istenecek belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Çiftçi Kayıt Formu
 • Boş C Formu
 • Kira Kontratı
 • Muvafakatname 1
 • Muvafakatname 2
 • B Formu
 • Başvuru Dilekçesi
 • Arsa Tapuları

Bahsetmiş olduğumuz belgeler, 3 farklı türden yapılacak olan Çiftçi Kayıt Sistemi işlemlerinde, farklı şekillerde istenebilmektedir. Örnek verecek olursak, kendisine ait bir alanda tarımsal üretim yapan ya da yapmaya başlayacak olan kişilerin, herhangi bir kira kontratı hazırlaması ve kuruma sunmasına gerek yoktur. Bu statüde yer alan ve kendisine ait alan için başvuru yapan kişilerin yalnızca kendisine ait olan arsanın tapularını yanında götürmesi ya da Tapu Sicil Müdürlüğü’nden arsasına ait olan tapuya aslı gibidir kaşesini bastırması gerekmektedir. Buna ek olarak, kiralamış olduğu yani hicar etmiş olduğu bir alanda tarım yapacak ya da akrabasına ait olan bir alanda tarımsal üretim yapacak kişilerin, diğer belgeleri hazır etmesi gerekecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
error: Content is protected !!