cep telefonu işlemci karşılaştırma

Telefon İşlemci Sıralaması ve Karşılaştırması
En İyi Mobil İşlemci Hangisi? Telefon İşlemci Sıralaması  En İyi İşlemciye Sahip Telefonlar  Yazı dolaşımı Gerekli alanlar ile işaretlenmişlerdir

Yenilenmiş telefon nedir, güvenceli ikinci nasıl alınır. Akıllı Telefon İşlemcileri Sıralaması En iyi telefon işlemcilerinin performansını karşılaştıran tablo. AnTuTu, Telefon Yerine Bu Sefer İşlemcileri Karşılaştırdı: İşte Sonuçlar Popüler akil telefon mukayese platformlarından olan AnTuTu , bu sefer tek bir akil telefonu değerlendirmek yerine Android cihazlarda sarfedilen yonga setlerinin karşılaştırılmasını bir infografikle paylaştı. Roketin dumanı çevresine şayet yonga setleri, performansı yüksek olanlar rokete daha yakın konumda bulunacak şekilde diziliyorlar.

 

AnTuTu’nun değerlendirmesine Qualcomm’un işlemcileri damga vurdu AnTuTu’nun yayınladığı yonga seti sıralaması görselinin ilk esnasında Qualcomm’un amiral gemisi telefonlar için ilerlettiği Snapdragon 865 5G bulunmaktadır. AnTuTu’nun değerlendirmesine göre ikinci sırada Samsung’un Exynos 990’ı bulunmaktadır. Göze çarpan ilk ayrıntı, rakiplerine göre görece daha elverişli fiyatlı olan MediaTek’in Dimensity 1000+ işlemcisinin kazandığı başarı. AnTuTu, yonga setlerini kıyaslamak için puanlama yapar iken tıpkı yonga setini kullanan telefonlar arasında farklılık gösteren ekran yenilemek sürati ve depolama sürati gibi takdir kriterlerini kenarda bıraktı. Değerlendirme platformu bu iki ölçütü dışarda bırakarak tıpkı yonga setini kullanan telefonların ortalama puanlarını görseli meydana getirmek için kullandı.

 

AnTuTu’nun yonga seti sıralama görseli ile ilgili son dikkat çeken ayrıntı, görselin taşınabilir işlemcilerin tümünü kapsayacak şekilde yapmadığı. Apple’ın iPhone ve iPad’ler için ilerlettiği yonga setleri, bu takdir kapsamına alınmadı. AnTuTu’nun performanslarına göre Snapdragon, Exynos, Kirin ve MediaTek işlemcileri sıraladığı infografik Mobil işlemcilerin mukayeseli testi. Hesaplama işlemlerini yönetir, cihazın sürati büyük oranda buna bağlıdır. Bunlardan ilki, bir saniye içerisinde dönem girişine gelen sinyallerin saat frekansı yahut eşleme çevrimlerinin sayısıdır. Bu değişken bir işlemcinin bir saniyede kaç prosedürü gerçekleştirebileceğini belirler ve biri saat frekansının ne kadar yüksek olduğunu, işlemcinin ne kadar verimli olduğunu ama her şeyin o kadar kolay olmadığını söyleyebilir.

 

Diğer değişkenler ayrıyeten performansı, mesela prosedürcü mimarisini yahut çekirdek miktarını dahi etkiler. İkincisi, çok çekirdekli işlemciler, cihazın kuvvetli bir şekilde ısınması sorunuyla kafaya çıkmayı ve enerji tasarrufu sağlamayı muhtemel kılar: vazife çok komplike değilse, özünde yalnızca çekirdeklerin bir alanı yer alır. Amiral gemisi Microsoft Lumia 950, bir Qualcomm Snapdragon 808 altı çekirdekli işlemcide çalışır, ama pekçok amiral gemisi Android akil telefonda sekiz üstelik on çekirdekli prosedürcü yer alır.

 

Aslında, sekiz çekirdekli işlemcilerin çoğu gerçekte iki çekirdekli iki kümeyi temsil ediyor: biri daha düşük performansla kolay görevleri çözüyor, ikincisi görevler daha komplike duruma geldiği vakit işe yarıyor, ama bunun yanı sıra sekiz çekirdeğin hiç bir vakit ilgisi yok. Yukarıda anlatılan Qualcomm Snapdragon 820 ve A9, 14 nanometre işlemine göre yapılır, ama çoğu prosedürcü 16, 18, üstelik 20 nanometre işlemine dayanır. Her şey kolay görünüyor: Saat frekansı arttıkça, çekirdek adedi arttıkça, teknolojik prosedür ne kadar ufak olursa, o kadar iyi olur.

 

Fakat hakikat azıcık farklıdır, zira yukarda dahi belirtildiği gibi, başka değişkenler de performansı etkiler, mesela, ne kadar belli bir prosedürcü için optimize edilmiş. Birisi farazi testlere, mesela bilindik AnTuTu programına güvenmeniz gerekliliğini önerebilir. En son, PC için en iyi prosedürcü derecesine sahip bir makale internet sitemizde yayınlandı. Bu bağlamda, yapacağımız akil telefonlar için en iyi işlemcileri çözümlemek de elverişli olacaktır. Bu sistem türlü modüllerden meydana gelen bir kristaldir: bir hesaplama modülü, bir grafik çekirdeği, haberleşme modülleri (Wi-Fi, Bluetooth, vb.),   ve daha çoğu.

 

Tabii ki git ve kırmızı Akıllı telefonunuz için, zira yalnızca satışta olmadıkları için çalışmayacak. Aynı SoC’nin değişik cihazlarda değişik çalışabileceği akılda tutulmalıdır ve bu nedenle işlemcileri belli cihazların örneğinde ele alacağız. Ancak, derecelendirmemizin kahramanları birkaç sene süresince problemsiz çalışmayı ve 3-4 sene evvela amiral gemisi SoC seviyesindeki performansını sağlayacak.