Bitcoin Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bitcoin Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bitcoin Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bitcoin tam anlamı ile internet üzerinden ödeme alma ya da ödeme göndermeye olanak sağlayan bir dijital para olarak sınıflandırılmakta. İlk olarak 2009 yılında ortaya çıkan bu dijital para 8 yıl içerisinde düzenli olarak değer kazanmış, günümüzde en değerli para birimi olarak gösterilmesine olanak sağlamıştır. Birçok kişi standart banka işlemlerine (EFT, Havale ve Diğer Ödemeler) göre bu dijital parayı avantajlı bulup ödemelerini bu kanal üzerinden gerçekleştirmeye başlamıştır. Bizlerde bu yazımız içerisinde Bitcoin kullanımının kişi yad a kuruluşlara ne gibi avantajlar sağladığından bahsetmeye çalışacağız. Öncelikle bu dijital para kullanımı sırasında yapılan ödeme gönderme ya da alma işlemlerinde herhangi bir zaman sınırlandırılmasının bulunmadığını belirtmek istiyoruz.

Kişiler, sahip oldukları online cüzdanlar üzerinden herhangi bir kişi ya da noktaya istedikleri zaman diliminde ödeme gönderebilmekte ya da ödeme alabilmekte. EFT gibi mesai sınırlandırılmasının olmaması işleyişlerin büyük oranda vakit kazanmasına olanak sağlamakta. Standart bir bankacılık hizmetlerinde eğer internet bankacılığı kullanmıyorsanız işlemlerinizi banka şubeleri ya da ATM’ler üzerinden halletmeniz gerekmekte. Bitcoin’de ise herhangi bir mekan sınırlandırılmasının olmadığını, işlemlerin anlık olarak internet üzerinden gerçekleştirildiğini belirtmek isteriz. Gönderimler oldukça hızlı olup anlık olarak karşıda bulunan kişilerin online cüzdanları içerisinde yer almasına katkı sağlamaktadır. Ellerinizde bulunan Bitcoinleri isterseniz sanal cüzdanlar üzerinde saklayabilir ya da bilgisayar, akıllı telefon ya da USB bellekleriniz üzerinden de güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Dünya üzerinde şu an için 16 milyon adet Bitcoin bulunmaktadır. Rezerv değeri 21 milyon ile sınırlandırılan bu dijital para enflasyona uğramadığını, sadece alım ve satım durumlarına göre yükselme ve alçalma gösterdiğini söyleyebiliriz. Dünyanın herhangi bir yerinden işlem yapabilen kişiler, yaptıkları işlemler için herhangi bir komisyon ödemediğini, bu nedenle ortaya çıkabilecek birçok giderleri ortadan kaldırdığı için tercih edildiği ifade edilmekte. Kullanıcılar, istedikleri her tutar üzerinden ödemeleri Bitcoin üzerinden yapabilirler. Gönderimlerde herhangi bir alt veya üst değer bulunmaması kullanıcıları dijital paralara doğru yönlenmesine büyük oranda etki ettiği ifade edilmekte. Şu an rekoru 10,000$ olan bu dijital para değerini her gün artırarak yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam etmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*