Bitcoin Kullanmanın Avantajları Nedir?

Bitcoin Kullanmanın Avantajları Nedir?

Bitcoin tam anlamı ile web üstünden ödeme alma ya da ödeme göndermeye olanak elde eden bir dijital para olarak sınıflandırılmakta. İlk olarak 2009 senesinde ortaya çıkan bu dijital para 8 yıl içinde tertipli olarak kıymet kazanmış, günümüzde en kıymetli para birimi olarak gösterilmesine olanak elde etmiştir. Birçok şahıs standart banka işlemlerine (EFT, Havale ve Diğeri Ödemeler) gore bu dijital parayı avantajlı bulup ödemelerini bu kanal üstünden gerçekleştirmeye adım atmıştır. Bizlerde bu yazımız içinde Bitcoin kullanımının şahıs yad a kuruluşlara ne şeklinde avantajlar sağladığından bahsetmeye çalışacağız. Ilk olarak bu dijital para kullanımı esnasında meydana getirilen ödeme gönderme ya da alma işlemlerinde herhangi bir süre sınırlandırılmasının bulunmadığını belirtmek istiyoruz.

Kişiler, haiz oldukları online cüzdanlar üstünden herhangi bir şahıs ya da noktaya istedikleri süre diliminde ödeme gönderebilmekte ya da ödeme alabilmekte. EFT şeklinde mesai sınırlandırılmasının olmaması işleyişlerin büyük oranda süre kazanmasına olanak sağlamakta. Standart bir bankacılık hizmetlerinde eğer web bankacılığı kullanmıyorsanız işlemlerinizi banka şubeleri ya da ATM’ler üstünden halletmeniz gerekmekte. Bitcoin’de ise herhangi bir mekan sınırlandırılmasının olmadığını, işlemlerin anlık olarak web üstünden gerçekleştirildiğini belirtmek isteriz. Gönderimler oldukça süratli olup anlık olarak karşıda bulunan kişilerin online cüzdanları içinde yer almasına katkı sağlamaktadır. Ellerinizde bulunan Bitcoinleri isterseniz sanal cüzdanlar üstünde saklayabilir ya da bilgisayar, akıllı telefon ya da USB bellekleriniz üstünden de güvenli bir halde saklayabilirsiniz.

Dünya üstünde şu an için 16 milyon tane Bitcoin bulunmaktadır. Biriki kıymeti 21 milyon ile sınırlandırılan bu dijital para enflasyona uğramadığını, bir tek alım ve satım durumlarına gore yükselme ve alçalma gösterdiğini söyleyebiliriz. Dünyanın herhangi bir yerinden işlem yapabilen kişiler, yaptıkları işlemler için herhangi bir komisyon ödemediğini, bu yüzden ortaya çıkabilecek birçok giderleri ortadan kaldırdığı için tercih edilmiş olduğu ifade edilmekte. Kullanıcılar, istedikleri her meblağ üstünden ödemeleri Bitcoin üstünden yapabilirler. Gönderimlerde herhangi bir alt yada üst kıymet bulunmaması kullanıcıları dijital paralara doğru yönlenmesine büyük oranda tesir etmiş olduğu ifade edilmekte. Şu an rekoru 10,000$ olan bu dijital para kıymetini her gün artırarak yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam etmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir