Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Türkiye genelinde hala birçok kişinin merak ettiği Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir sorusuna yanıtlar vererek bilgiler sunacağız. Bundan yıllar yıllar öncesinde hayat sigortası olarak hizmeti sunulan bir seçenekti. Zaman içerisinde devletin halkı birikime teşvik etmesi ve bu anlamda yaptığı yasal düzenlemeler ile birlikte ciddi anlamda ön plana çıktı. Ancak birçok kişi bu sisteme tam olarak vakıf değil. Bizde hemen konu ile alakalı olarak birkaç önemli bilgiyi siz değerli okuyucularımıza sunabilmek adına bilgiler vereceğiz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), çalışma hayatınız içerisinde emeklilik yaşınıza kadar bankalar tarafından yönetilen düzenli birikim hesabı sistemidir.

BES ile birlikte emeklilik yıllarınıza kadar banka hesabına aylık olarak ödemeler yaparsınız. Banka, bu ödemeleri sizler için barındırır ve ödemeleriniz her geçen zamanda katlanır. Emeklilik yaşına kadar yaptığınız ödemelerde banka, bu parayı faizleri ile katlar. Üstelik de devlet, sizde biriken paranın %25’i kadar hediye ödenek sunar. Kısacası emekli olduğunuzda kenarda biriken çok ciddi meblağlara kadar ulaşabilecek paralarınız olur.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), günümüzde işverenler için çalışanlar adına zorunlu hale getirilmiştir. BES sayesinde hayatınız boyunca kenarda biriken bir para olur. Tabi ki zorunlu değildir. Ancak doğru kullanıldığı zaman kısa zaman içerisinde çok ciddi anlamda kar getiren bir birikim hesabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*