BDDK
BDDK

Türkiye’de ekonomi alanında en önemli kurumlardan birisi olarak dikkat çeken BDDK ile alakalı olarak bilgiler sunma yoluna gideceğiz. Günümüzde ekonomi piyasalarını denetleyen birkaç farklı kurum yapısı bulunmaktadır. Öyle ki devlet denetimi en yüksek olan kurumlardan birisi olduğunu öncelikli olarak da söylememiz gerekiyor diyebiliriz.

BDDK Nedir?

BDDK, açılım olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu olarak bilinir.

Bankalar ve özel yatırım sektörlerinde ki şirketler başta olmak üzere tüm faaliyetlerini düzene sokmak ve düzende tutmak için kurulan yetkili mercidir. Devlet, bu kurum aracılığı ile birlikte tüm yasal düzenlemelerini gerekli kurumlara iletir ve kısa zaman içerisinde kolay olarak yürürlüğe sokar.

Kurum, aynı zamanda bu yasaların ne derece uygulandığı gibi konular ile de ilgilenir. Esas amacı ise hem kurumların hem de kişilerin menfaatlerini eşit şekilde korumak ve yönetimselliği öncelikli tutmaktır. Günümüzde bankacılık sektöründe ki her türlü uygulama, bu kurumun denetimi altında ilerler.

Her türlü borsa işleminde de yine denetçi kurumlardan birisidir. Ancak yatırım alanında özellikle SPK (Sermaye Piyasaları Kurumu) çok daha fazla ön planda yer alır. Esas denetçi merci SPK olarak dikkat çeker.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir