Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankada Unutulan Para Sorgulama Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bazı kişiler, bankaya yatırmış olduğu paraları unutuyor ve üstünden seneler geçmesine karşın çekmiyor. Evet, bu mevzu oldukça ciddi olup bazı insanların paralarını unuttuğunu söyleyebiliriz. Bazı kişiler, herhangi bir bankada para unutup unutmadığını sorgulayabilecekleri sistemler arayarak bankalarda herhangi bir para var ise çekebilmek için çeşitli sorgulamalar yapmakta. Örnek olarak bir işe giren şahıs işe girmiş olduğu kurumun anlaşmalı olduğu bankadan hesap açtırarak o bankadan maaş almak durumundadır. Son maaşlarını alıp belirli bir miktarını harcayıp geri kalan bakiyeyi harcamayı unutan kişiler için bir fırsat oluşturulmuş durumda. Türkiye içinde bankalarda para unutan şahıs sayısı küçümsenmeyecek kadar fazla olup her geçen gün bankalar tarafınca duyurular yapılmakta.

Bankalar, bir kişinin hesabında bulunan paraları işlem yapmamaları durumunda en fazla 10 yıl bünyelerinde bulundurabilmekteler. Eğer bir banka hesabında belirli bir oranda para var ve 10 senedir dokunulmuyorsa devlet bu paraları otomatikman tutum mevduat fonuna aktarmaktadır. Eğer benim birazcık param var yatırım olarak kenara atayım 10 15 yıl unutayım derseniz o parayı unutun. Tutum mevduat fonu Bankada Unutulan Para işlemlerini kendi bünyelerine aktararak devlete aktarılmasına olanak sağlamakta. Bununla birlikte oluşturulan bir sistem yardımıyla bankalarda para unutup unutmadığınızı denetim edebilir, sorgulatabilirsiniz. Sorgulatma işlemi her banka için ayrı ayrı yapılmakta olup toplu bir netice elde edilememektedir.

Bankada Unutulan Para Sorgulama işlemi zamanasimi(nokta)org vesilesiyle yapılabilmektedir. Sisteme giriş icra eden kişiler, Ad ve Soyadı, T.C. Kimlik Numara girerek hangi bankadan para unuttuklarını seçebilirler. Son olarak olarak sistem tarafınca uygulanan güvenlik adımını geçmeleri durumunda seçtikleri bankada para unutup unutmadıklarını görebilirsiniz. Her banka için aynı işlemleri yaparak bankaların sistemlerine giriş yapabilir ve bir hesabınızın bulunup bulunmadığını, var ise içinde bakiye bulunup bulunmadığını görebilirsiniz. Eğer bir bankada unuttuğunuz paranızın bulunduğunu görürseniz banka ile iletişime geçerek lüzumlu kanıtları sunarak bu parayı çekebilirsiniz. Banka, uzun süredir işlem yapılmadığı için işlem süresini birazcık uzun tutabilir. En azından asla aklınıza gelmedik bir yerden para gelmesi sizleri mutlu etmeye yeteceğini hatırlatmak istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir