Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bazı kişiler, bankaya yatırmış olduğu paraları unutuyor ve üzerinden yıllar geçmesine rağmen çekmiyor. Evet, bu konu oldukça ciddi olup bazı insanların paralarını unuttuğunu söyleyebiliriz. Bazı kişiler, herhangi bir bankada para unutup unutmadığını sorgulayabilecekleri sistemler arayarak bankalarda herhangi bir para varsa çekebilmek için çeşitli sorgulamalar yapmakta. Örnek olarak bir işe giren kişi işe girdiği kurumun anlaşmalı olduğu bankadan hesap açtırarak o bankadan maaş almak durumundadır. Son maaşlarını alıp belirli bir miktarını harcayıp geri kalan bakiyeyi harcamayı unutan kişiler için bir fırsat oluşturulmuş durumda. Türkiye içerisinde bankalarda para unutan kişi sayısı azımsanmayacak kadar fazla olup her geçen gün bankalar tarafından duyurular yapılmakta.

Bankalar, bir kişinin hesabında bulunan paraları işlem yapmamaları durumunda en fazla 10 yıl bünyelerinde bulundurabilmekteler. Eğer bir banka hesabında belirli bir miktarda para var ve 10 yıldır dokunulmuyorsa devlet bu paraları otomatik olarak tasarruf mevduat fonuna aktarmaktadır. Eğer benim biraz param var yatırım olarak kenara atayım 10 15 yıl unutayım derseniz o parayı unutun. Tasarruf mevduat fonu Bankada Unutulan Para işlemlerini kendi bünyelerine aktararak devlete aktarılmasına olanak sağlamakta. Bununla beraber açılan bir sistem sayesinde bankalarda para unutup unutmadığınızı kontrol edebilir, sorgulatabilirsiniz. Sorgulatma işlemi her banka için ayrı ayrı yapılmakta olup toplu bir sonuç elde edilememektedir.

Bankada Unutulan Para Sorgulama işlemi zamanasimi(nokta)org aracılığıyla yapılabilmektedir. Sisteme giriş yapan kişiler, Ad ve Soyadı, T.C. Kimlik Numara girerek hangi bankadan para unuttuklarını seçebilirler. En son olarak sistem tarafından uygulanan güvenlik adımını geçmeleri durumunda seçtikleri bankada para unutup unutmadıklarını görebilirsiniz. Her banka için aynı işlemleri yaparak bankaların sistemlerine giriş yapabilir ve bir hesabınızın bulunup bulunmadığını, var ise içerisinde bakiye bulunup bulunmadığını görebilirsiniz. Eğer bir bankada unuttuğunuz paranızın olduğunu görürseniz banka ile iletişime geçerek gerekli kanıtları sunarak bu parayı çekebilirsiniz. Banka, uzun süredir işlem yapılmadığı için işlem süresini biraz uzun tutabilir. En azından hiç aklınıza gelmedik bir yerden para gelmesi sizleri mutlu etmeye yeteceğini hatırlatmak istiyoruz.

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours