Azca Çalışıp Oldukca Para Kazandıran Meslekler

Azca Çalışıp Oldukca Para Kazandıran Meslekler

En oldukca para kazandıran meslekler neler diye bir sual sizin de aklınıza gelmiştir. Ya da bu meslekler hakkında yorum yapmışsınızdır. İnanın çoğumuz o meslek gruplarını dışarıdan imrenerek takip ediyor ve keşke ben de o mesleğe haiz olsaydım diyor.

Şu sebeple cidden güzel para kazanıyorlar. Fakat dışardan görüldüğü şeklinde kolay olan işler değil. En oldukca para kazanan meslekler bununla beraber emek verme şartları en güçlük derecesi yüksek meslekler olabilmekte. Esasen kazancın yüksek olması da bununla direkt ilgili.

İnsanlar yaşamını sürdürebilmesi için bir gelire haiz olmalı. Bu gelir temel gereksinimleri karşılamalı ve bakmakla görevli olduğu kişilere de kafi gelecek düzeyde olmalı. Eğer geliri azsa ve ihtiyacınız olan şeyleri karşılayamıyorsa, ne kadar oldukca severseniz sevin ya bırakmak ya da daha oldukca çalışmak zorunda kalırsınız.

 

Merak edenler için hem dünyada hem de Türkiye’de en oldukca para kazandıran meslekler neler onları bu yazımda vereceğim. Küçük ufak küçük bir ihtimal bazılarınız bu mesleklere yönelebilirsiniz. Kim bilir çocuklarınızı teşvik edebilirsiniz.

Maaşı yüksek olan meslekler Türkiye için aşağıda sizler için sıraladım. Bu mesleklerin aylık ve senelik gelirleri seneden seneye değişmekte. Şu sebeple zam oranları ve enflasyon da hesaba katılarak yeni hesaplamalar yapılıyor.

En yüksek maaşlı meslekler Türkiye şartlarında gelirleri oldukça iyi olan ve üst sınıf olarak vasıflandırılan mesleklerdir. Bu yüzden en prestijli meslekler olarak gösterilirler. Yaşam standartları da yüksektir.

Vatanımızda En Oldukca Para Kazandıran Meslekler 2020

 

Türkiye’de en oldukca para kazandıran meslekler ile yazıma başlıyorum. Burada mesleklerin ne kadar kazandıklarına dair averaj değerleri de vermeye çalışacağım.

Meslekler ve maaşları 2020 yılı için averaj olarak verilmiştir. Doğrusu verilen miktarlardan daha yüksek yada daha düşük kazananlar olabilmekte. Yalnız averajı alındığında bile gene de oldukça yüksek gelirler ortaya çıkmaktadır.

Bu başlık altında Türkiye’de en oldukca maaş alan meslekler hangileri olduğuna tek tek değindim. Sizler de değişik kaynaklardan araştırma yaptığınızda benzer meslekler ile karşılaşacağınızı tahmin ediyorum.

Öyleyse gelin en oldukca para kazandıran meslekler Türkiye için hangileri olduğuna bakarak başlamış olalım.

 1. Yemeni Mali Müşavir

Türkiye’de en oldukca kazandıran mesleklerden biri yeminli mali müşavirdir. Yeminli mali müşavir olmak kolay değil. Uzun eğitim yaşamı ve iş deneyimi istemektedir. Edindiğim bilgiye nazaran üniversitelerin lüzumlu bölümlerinden mezun olduktan sonrasında minimum 10 yıl mali müşavir ya da muhasebeci olarak iş yapmak gerekiyor.

Dolayısıyla sıkı emek verme ve lüzumlu sınavların geçilmesi gerekiyor. Yeminli mali müşavir olanların bir oldukca Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezun olanlardır.

Yeminli mali müşavir ne kadar kazanır? Averaj olarak yılda 85 bin TL kazanırlar. Türkiye’deki averaj gelir düşünüldüğünde oldukça iyi bir kazanç bulunduğunu görebilirsiniz.

 1. Sigorta Uzmanı

Sigorta uzmanı, Türkiye’de en oldukca para kazandıran meslek grupları içinde yer alır. Peki sigorta uzmanı niçin oldukca kazanır?

Sigorta uzmanı, belirsizliğin ve riskin ne şeklinde mali neticeleri olacağını hesaplar. Gerçekleşebilecek depremin yada diğeri organik afetlerin ne şeklinde sonuçlara yol açacağını tahmin etmeye çalışırlar.

Sigortalama işlemi yaparken riski ne kadar azaltırlarsa, o denli oldukca para kazanma potansiyeline haiz olurlar. Naturel olarak ki risk fazla ise sigortanın bedeli de yükselir.

Şirketlerini zarara uğratmamak için en doğru karar vermeye çalışırlar. Bunun için borç yönetimi, iş bilgisi ve çeşitli kabiliyetlere haiz olmaları gerekmekte. Bu özelliklere haiz biri kolaylıkla işleri yürütebilecektir.

Sigorta uzmanları ne kadar kazanır? Averaj olarak yılda 110 bin lira kazanırlar.

 1. Hava Trafik Kontrolörü

Türkiye’de en oldukca kazanan meslekler içinde hava trafik kontrolörü de yer almakta. Peki Hava trafik kontrolörü nedir ve ne iş yapar?

 

Uçakların birbiri arasındaki mesafeleri ve rotaları denetim ederler. Uçakların güvenli şekilde uçabilmesi için trafiği koordine ederler. Uçakların doğru zamanda doğru hatta seyir etmelerini sağlamaya çalışırlar.

Burada yapılacak yanlış hareketlerin bedeli devasa yükseklikte olur. Bu yüzden dikkat ve konsantre gerekir. Dolayısıyla stresli bir iştir.

Hava trafik kontrolörü ne kadar kazanır? Bu denli stresli ve önemli mesleğin senelik averaj geliri 115 bin TL civarlarındadır. Kazandıkları parayı cidden hakettiklerini söyleyebilirim.

 1. Yönetim Danışmanı

Şirketlerin gelirlerini artırabilmek ve vizyonlarını genişletebilmek için yönetim danışmanlarına gereksinimleri olmaktadır. Yönetim danışmanları da bu amaçlara hizmet ederek şirketlere danışmanlık yapmaktadır.

Yönetim danışmanlarının odaklandığı mevzular, örgütsel problemler ve ilerleme planlarının geliştirilmesidir. Bunlar üstünden analizler yaparak raporlar sunarlar. Maaşı yüksek meslekler içinde bu yüzden yönetim danışmanları da yer almakta.

Yönetim danışmanları ne kadar kazanır? Uzmanlık seviyelerine nazaran ve çalışmış oldukları şirketlere nazaran kazançları değişmiş olur. Fakat averaj olarak senelik 80-130 bin TL şeklinde bir miktar kazanırlar.

 1. Uzman Doktor

Doktor olmayı küçükken birçok kişi istemiştir ya da özenmiştir. Hala özenenler de vardır. Haksız değiller. Zor bir meslek olmasına rağmen güzel bir meslek. Ek olarak en iyi para kazandıran meslekler içinde da yer ediniyor.

Doktor olabilmek için 6 senelik tıp fakültesi ve peşinden TUS şeklinde sınavların geçilmesi gerekiyor. Doğrusu hekim olabilmek için uzun seneler eğitim ve sıkı emek verme gerekiyor. Bu biçim şeyleri aştıktan sonrasında para kazanmaya başlayabiliyorsunuz.

Doktorlar ne kadar kazanır? Doktorların kazançları, uzmanlık seviyelerine ve alanlarına nazaran değişmektedir. Sözgelişi beyin cerrahları en oldukca kazanan doktorlar arasındadırlar. Pratisyen hekimler ise en alt bölümde yer alırlar.

Doktorlar maaşlarının yanında eğer cerrahi müdahale yapıyorlarsa ameliyatlar için de para alırlar. Bu biçim şeyleri da hesapladığımızda senelik averaj 120-130 bin lira civarında para kazanırlar. Maaşı yüksek olan meslekler içinde olan doktorluk ek olarak en prestijli meslek olarak da gösterilir.

 1. Petrol Mühendisleri

Türkiye’de en oldukca kazandıran mesleklerden biri de petrol mühendisliğidir. Türkiye’de petrol çıkarma işlemi fazla olmasa da yurtdışından getirilen ürünlerin işlenmesi ve dağıtılması için mühendislere gerekseme duyulmaktadır.

Petrol mühendisleri, sürekli kendilerini geliştirmek ve yenilikleri seyretmek zorundadırlar. Bu yüzden oldukca fazla emekleri gerekmektedir. Bunun karşılığında da iyi maaşları haketmekteler.

Petrol mühendisleri ne kadar kazanır? Türkiye’de petrol mühendisleri senelik averaj 105 bin TL şeklinde bir miktar kazanırlar.

 1. Avatar

Aynı doktorlukta olduğu şeklinde Türkiye’de en oldukca olmak istenen meslekler içinde yer alır. Şu sebeple hukuk bilmek ve hakkını savunabilmek oldukca önemlidir. Bunu yapabilen kişiler de hem ilgi çeker hem de para kazanabilir.

Avukat olabilmek için hukuk fakültelerinden mezun olmak gerekiyor. Peşinden bir süre yetişim yaptıktan sonrasında avukatlık hayata geçirmeye başlayabilirsiniz.

 

Avukatlık yapmak kolay bir iş değildir. Şu sebeple birçok alan bulunmakta ve bu mevzularda uzmanlaşmak gerekmektedir. Aksi takdirde davalardan başarıya ulaşmış çıkmak zorlaşabilir.

Avukatlar ne kadar kazanır? Türkiye’de malum ve tercih edilen avukatlar senelik averaj 130 bin TL kazanırlar. Bundan fazlasını kazananlar olduğu şeklinde daha azca kazananlar da bulunmakta.

 1. Data Teknolojileri Yöneticileri

Data teknolojileri yöneticileri, teknolojik çözümleri araştırarak en verimli sistemi minimum maliyete oluşturmak için çabalarlar.

Hızla gelişen hızla gelişen değişen hızla gelişen teknolojinin gelişmesiyle ve insanların teknolojiye daha oldukca ilgi göstermeye başlamasıyla beraber data tekonolojileri yöneticilerine olan talep artmakta. Şu sebeple teknolojiyi kullanmak verimliliği artırırken maliyeti düşürüyor.

Data teknolojileri yöneticileri ne kadar kazanır? Senelik averaj 115 bin TL kazanırlar. Uzmanlık seviyesi arttıkça da bu düzey artar.

 1. Pilot

Bakıldığında Türkiye’de en oldukca para kazandıran meslek pilotluk olabilir. Pilot olmak, bilhassa küçük evlatların en büyük hayallerinden biridir. Gökyüzünde süzülerek uçmayı kim istemez. Inanırım çoğumuz bu hayalleri küçükken kurmuşuzdur.

Daha sonradan büyüdük ve gördük ki pilot olmak, uçurtma ya da kağıt tayyare yapmış olup uçurmaya benzemiyor.

Pilot olabilmek için önemli testlerden geçmek gerekiyor. Bunların başlangıcında esenlik testleri geliyor. Esenlik testlerinin haricinde eğitim süreci de baya zor.

Pilotluk eğitimi alabilmek için eğitimi verenlere yüksek ücretler ödemeniz gerekiyor. Doğrusu hem maliyetli hem de zor. Yalnız organik olarak ki kazancı güzel.

Pilotlar ne kadar kazanıyor? İşinde iyi ve genel olarak uçuşa çıkan pilotlar senelik 140-150 bin TL şeklinde bir miktar kazanıyorlar.

 1. Yazılım Mühendisleri

Türkiye’de en oldukca para kazandıran meslek yazılım mühendisliğidir. Tekonolojinin ve web ağının gelişmesiyle beraber yazılım mühendislerine daha oldukca gerekseme duyulmaktadır.

Yazılım mühendisleri, yazılımlar tasarlar, geliştirir ve bakımını yapar. Yaptıkları projelere nazaran de ücret alırlar. Bazı projeler 100 TL’yi bile bulabilmekte. Naturel olarak ki bu projeler genel olarak uzun sürmekte.

Yazılım mühendisi olmak isteyenler, bilgisayar mühendisliği ya da programcılık bölümlerini bitirmelidir. Ondan sonrasında kendisini geliştirerek ergonomik şekilde programlara müdahale edebilir hale gelmelidir.

Böylece başarıya ulaşmış bir yazılımcı ortaya çıkabilir ve oldukca iyi paralar kazanabilir.

Yazılım mühendisleri ne kadar kazanıyor? Senelik averaj olarak 230 bin TL civarinda para kazanabilmektedirler. Türkiye şartlarında bu miktar oldukça iyi.

 

 1. Müsteşar

Müsteşarlık devlet memuru kademesinin en üst basamağıdır. Müsteşarlar, bakanlara ve elçilere bağlı olarak çalışırlar. Her bakanlıkta 1 tane müsteşarlık vardır. Siyasal bir makam olmadığı için meslekle ilgili kafi bilgiye haiz kişiler arasından seçilirler.

Müsteşarlar, bakan olmadığı süre bakanların yerine vekalet ederler. Sorumluluklar ve yetkileri geniştir. Peki nasıl müsteşar olunur?

Müsteşar olabilmek için minimum lisans mezunu olmak ve devlet memuru olmak gerekir. Bakanlar kendi müsteşarlarını seçerler ve onaylaması için cumhurbaşkanına yollarlar. Eğer onaylanırsa göreve başlarlar.

Maaşları averaj 12 bin TL civarındadır. Türkiye’deki averaj maaşları düşündüğünüzde oldukça iyi bir maaşları bulunduğunu söyleyebiliriz.

 1. Noterlik

Noterlik, Türkiye’de en oldukca para kazandıran işler içinde yer almıştır. Bildiğiniz suretiyle birçok belgeyi onaylatmak için noter tasdikine gerekseme duyarız. Her belge için de bir ücret öderiz. Sözgelişi otomobil mi aldınız? Arabanın devri için notere gitmeniz gerekir. Aynı şekilde ev aldığınızda notere gideceksiniz. Ek olarak bazı antak kalma ya da sözleşmeleri onaylatmak için de notere gitmelisiniz.

Noterler yılda 300-350 bin TL kazanmaktadırlar. Naturel olarak bazı yerlerde daha azca kazanırken bazı yerlerde daha oldukca kazanabilirler. Peki nasıl noter olunur?

Noter olmanın en önemli şartı, hukuk fakültesi mezunu olmaktır. Ek olarak 21 yaşını doldurmuş ve 40 yaşına varmamış olmak gerekir. Okulu bitirdikten sonrasında avukat, savcı ya da hakim olan kişiler noterliğe başvurabilir.